Американски колеж - единадесета тема

  • 89 420
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 178
rosss, не всяко дете "трябва" да избере и да се яви на AP, а ако не желае да кандидатства в US и SAT и TOEFL не му трябват Simple Smile AP си е академично ниво материал и не на всеки от добрите е по силите му. В UK никой не ти ги бори тези SAT общ и събджект тестовете колко са и колко точно прекрсани са... нито TOEFL, нито АР... искат си IELTS над 6 или над 6.5 и това е... (диплома и матури...). Така, че това с AP е много специфично за желания университет и специалност. Все пак то ти заменя изпит от следването, т.е. "Еййй, мно'о си дОбър! Дай ще те вземем, а и можеш да почнеш със специализирана физика, физика 1 и 2 вече си ги взел..."
В АК задължителни изпити са: в края на осми клас независим изпит за ниво на овладяване на английски (аууу, срам забравих абревиатурата), НВО в осми клас (на МОН, вече не е задължителен, отпада за текущите осмокласници), матурите БЕЛ + една задължителна (+ 1, 2, 3 по желание ако трябват за UK).
Всичко друго си е съгласно желанията и възможностите на кандидатстудентите, които в АК стават такива пролетта в 11ти клас, тогава започват с изпитите Wink

# 31
  • Мнения: 2 993
Ежко,
донякъде приемам.
Опитвам се да се сетя каква интересна теза й беше хрумнало да защитава на есето на матурата по АЕ, но се беше отказала, имайки предвид стереотипа и това , че не се знае на какво ниво проверяващ ще попадне.. Каза, че е писала, за това което се очаква, че масово ще пишат. Също каза, че е подбирала речника си да е на по- достъпно ниво.

Пенева,

За САТ и Тойфел си се явяваш напълно по своя самоинициатива. Но АР изпитите по наше време се организираха от АК и мисля, че беше задължително да избереш да се явиш поне на един. По никакъв начин АР изпитите не са влияели на кандидатстването й в САЩ и не са свързани с кандидатстването. Те биха могли да са ти от полза да вземеш евентуално кредити като студент.

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 10:10 от rosss

# 32
  • Мнения: 8 178
Ежко,
донякъде приемам.
Опитвам се да се сетя каква интересна теза й беше хрумнало да защитава на есето на матурата по АЕ, но се беше отказала, имайки предвид стереотипа и това , че не се знае на какво ниво проверяващ ще попадне.. Каза, че е писала, за това което се очаква, че масово ще пишат. Също каза, че е подбирала речника си да е на по- достъпно ниво.

Пенева,

За САТ и Тойфел си се явяваш напълно по своя самоинициатива. Но АР изпитите по наше време се организираха от АК и мисля, че беше задължително да избереш да се явиш поне на един. По никакъв начин АР изпитите не са влияели на кандидатстването й в САЩ и не са свързани с кандидатстването. Те биха могли да са ти от полза да вземеш евентуално кредити като студент.
AP се организират в АК (явяват се и деца неучещи в АК), но не са задължителни Hands V Даже малко му се скараха на моя, че искаше да запише и 3ти изпит Simple Smile От полза са за кандидатстването, защото дават едно доказателство, че си маааалко "по-напред с материала" спрямо (общо) гимназиалното ниво в конкретната дисциплина. А и се изпращат по същия ред, както и SAT през CollegeBoard, заедно с резултатите от SAT, TOEFL...
Влияе дотолкова, колкото всичко, което може да те представи в по-... светлина спрямо другите Wink литературни награди (за нехуманитарни профили включително), челни места в национални олимпиади и състезания... участия в мюзикъл, баскетболен отбор или каквото се сетиш...  За UK - "академичен успех", т.е. какво пише в дипломата!

Ох това за есетата в матурите на мен ми е мнооого болна тема! Моя е "писател". Може да се изразява, пише правилно и добре, но... В АК се научи да пише своята си теза, не каквото смятал някой литературен критик. Пише си каквото мисли по темата, а не общоприетото "искал да каже автора"! Опасявам се, че ще бере ядове заради това... писал е втора матура английски, матури по желание - физика и математика (ако не се стигне до отказване от US офертите и се запъне за UK, и на двете ще трябва да се явява)

# 33
  • София
  • Мнения: 1 754
Споменатите преди бордови игри in real https://www.facebook.com/pg/americancollegeofsofia/photos/?tab=a … =1723516217694392
ама какво богатство е Miss I, а!

# 34
  • Мнения: 5 425
Всички много са се постарали. Браво!

# 35
  • Мнения: 2 993
Супер идейни игри! Много им се зарадвах.

Пенева,
За АР пиша каквото знам от детето. А също си спомням и линка на университета, в който проверявах какво са получили като документи и резултати от изпити, какво се очаква да получат.  АР при нея в документите по листа/линка за кандидатстване не са фигурирали. SAT-ове и  IELTS  като изпити са били приложени и ги виждах в списъка.
Имаше нещо, в което описваш с какво си се занимавал извън клас, може там да ги е споменала АР-тата. Но там не се прилагат резултати,сертификати или документи, за това което си правил. Нейното твърдение беше, че не са задължителни и не ги взимат под внимание.
И за тия пусти АР съм се запънала, че бяха ненужни за кандидатстването, защото много им се ядосвах. В толкова натоварена с изпити година, за мен те си бяха в повече.

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 11:47 от rosss

# 36
  • Мнения: 842
С този тест се кандидатства в колежа и след 8. клас. От FB страницата:
"... Американският колеж в София предлага и прием след завършен 8. и 9. клас.
Всички ученици с българско гражданство и чужди граждани с разрешено постоянно пребиваване в България, които отговарят на условията, посочени в сайта на колежа, могат да кандидатстват чрез полагане на стандартизирания тест ISEE (Independent School Entrance Exam) на английски език."

# 37
  • София
  • Мнения: 5 051
Благодаря, B.L.A.Z.E. 
Изтрих въпроса си, защото разбрах, че с него внасям объркване в темата.

# 38
  • Мнения: 8 178
Благодаря, B.L.A.Z.E. 
Изтрих въпроса си, защото разбрах, че с него внасям объркване в темата.
Докато пишех отговора и проведох няколко разговора и са отговорили... Та аз имах предвид APTIS Test Simple Smile

# 39
  • София
  • Мнения: 16 213
От класа на сина ми мисля, че всички ходят на школа по АЕ извън училище /не виня учителката, а системата/. Освен това поне 5-6 деца ходят школа по НЕ /а догодина ще имаме часове по НЕ като втори език/. За всички тези деца обучението по езиците е изнесено извън часовете в училище. А тези часове са много. Тази година така е и с БЕЛ при нас - ако ти пука и не искаш да затънеш, тръгваш на частни уроци. Друг неприятен ефект е, че спира и да ти пука и започваш да неглижираш предмета. Та това е обучение, изнесено извън часовете - хем си обучен, хем това е станало извън часовете в училище, предвидени за това.
Може ли уточнение за кой клас става дума? Моят не ходи на никакви уроци, камо ли по английски (държи 98%), аз започвам да се притеснявам "дятиту" да не го неглижирам нещо?

# 40
  • Мнения: 5 425
Не става въпрос за АК, Шарки.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 051
Шарки, става въпрос за съвсем друго училище Simple Smile

# 42
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Прекрасно е, че е в политиката на Колежа да подготвя за олимпиади. Обаче това значи, че трябва да поговоря с моето дете, защото информацията, която съм получила от него до сега е точно обратната. Пример - олимпиадата по физика. Първи кръг - всички записали се получават мейл с атачнати задачи за подготовка. Оказва се, обаче, че задачите включват невзет материал. Т.е. Или учителката е пратила задачи от толкова задна година, че са действали други учебни планове, или задачите са били от по-късен кръг, когато този материал вече е взет. Е, разбира се, с помощта на Гугъл намерихме адекватните задачи за този кръг и видяхме, че всъщност няма нищо страшно и задачите са елементарни. Но ако детето беше останало само с задачите от файла, нямаше да се яви. Втори кръг - включва материал от 6 и 7 клас, вземан преди 2-3 години. Очакване - събират се за 1-2 часа всички класирани и им се припомня материала. Реалност - не се случва. Детето си припомня от уча.се. Което е абсурдно - за втори кръг на олимпиада подготовката да е от уча.се. Въпреки това резултатът бе доволно приличен.
Последен актуален случай - учителката по математика казва на детето, че ще ходи на състезание в Луковит. То тръгва да търси декларация за пътуване, какво, къде, кога и получава отговор от друг учител - Ти няма да ходиш. Ама защо, имало ли е подбор, състезание, нещо, моето не знае. Разбира се не изключвам възможността моето да не знае на кой свят е и да се е случила и подготовка по физика и подборно състезание по математика. Т.е. Проблемът е или при детето, или в училището, но проблем има и е много дразнещ.

# 43
  • Мнения: 8 178
Пример сина ми , състезател, "олимпиец"... Участва в подборни състезания в училището за състезанията за които се явяват отбори. На таблата (в момента телевизори) се изнася информация кога е този вътрешен подбор. Преговаря си, готви се сам. В 9ти клас не отиде за есенното, въпреки подсещането на госпожата - вземи се яви на подбора, е не се яви, беше го шубе. За олимпиади просто обявява на госпожата че смята да ходи, даже за астрономията госпожата беше суперизненадана, че има дете, класирано на областен кръг, просто той на никой не беше казал, че смята да се яви на задочния такъв. За националния кръг беше му поизровила стари задачи и му ги пращаше, консултации си правеха в часовете за  консултация...
И, не, няма изрична подготовка за олимпиади и състезания, има много сериозно изучаване на материала в училище, срещи в сайънс клуба и консултации. Поне така е за природните науки...
Ако очакваш отделяне на задължителни часове за подготовка за състезание, няма как да стане, ако очакваш извиняване на отсъствия от други редовни предмети, че да се ходи на школа за състезанието (редовна практика в ПМГ от мое време още), няма да стане! В деня на състезание е имал да качва мейджър - взема си компютъра, след състезанието го довършва, качва го вечерта и... така. Материала по всичко друго си върви, независимо дали си "велик физик" и "нашата гордост" Wink
Но за есенни и пролетни (отборни) състезания винаги има подборен кръг и винаги има активна дейност на ученика, че да е в отбора, включително предварително планиране на отсъствия - има си формуляр (обходен лист) в който се подписват учителите, стартирайки с този който го включва в отбора, после тези от чиито часове ще се отсъства за съгласие, какъв им е успеха в момента по предмета, съгласувано е отработване... и накрая и родителски подпис... и това се внася при декана.

# 44
  • Мнения: 5 425
...Моя опит е като на Пенева. В добавка, колежа поема разходите за път, храна и спане, когато състезанието е извън София. Осигурява и съпровод от учител/и.
ПС ако олимпиадата е с училищен кръг, АК го организира. Това по математика и химия. За другите предмети не съм се интересувал.

Общи условия

Активация на акаунт