Тормоз в училище – от страната на агресивното поведение

  • 23 116
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте! Синът ми (първи клас) е от агресивните деца- бие се, обижда, псува, тормози другите... Всеки ден ми се оплакват госпожите, родители ме зсплашват, имаме редовни срещи с психолога, а сега ме викат и при директорката... Допълнително го водя на психолог, непрекъснато разговаряме, карам се, наказвам, а ефектът понякога е точно обратен! Родителите са се настроили срещу него и се тревожа да не ни изключат...
Всички обвиняват мен, включително и аз самата, че съм ужасна майка и не се интересувам от поведението на детето ми... Отглеждам го сама, с баща му сме разделени от години, родителите ми са в провинцията и не могат да ми помагат (до колкото могат, дават продукти и някой лев от тяхното малко магазинче, където пазаруват главно с отложено плащане клети пенсионери, а ни е жал да им вземаме от и без това мизерната пенсия), живеем двамата на квартира в София, работя отскоро в офис и заплатата ми не е особено висока, но се старая да бъда добър родител, да му осигуря всичко, от което се нуждае, водя го на футбол, на разходки сред природата, на срещи с приятели, цялото ни свободно време сме заедно. Когато е вкъщи се държи много добре, помага ми, изчаква ме, много е мил, прекрасно дете! Аз не съм конфликтна личност и не обичам спорове, цинизми и насилие (заради което се разделих с баща му) и вкъщи не е виждал такова поведение, че да го копира в училище. Когато ми казват как се е държал, не мога да повярвам, че става въпрос за моето дете, даже изпитвам срам да чуя думите, които е употребил, а камо ли да обясня от къде ги знае... Работата с психолозите е с непостоянен резултат- понякога след срещите се държи много добре, друг път е още по-зле, а по-чести срещи, примерно 3 пъти седмично просто не мога да си позволя. Същият е и ефектът с книгите за възпитанието... В едно от елитните училища в София сме и се притеснявам какво ни очаква. Какво се случва с агресивните деца? Всички говорят за това как да се помогне на тормозените деца, но много малко информация има за тормозещите. Моля ако някоя мама знае нещо по въпроса, да сподели опит.
Извинявам се за прекрасно дългия пост, опитах се да съм максимално кратка. Благодаря на всички, които са имали търпението да се занимават с моите проблеми!

Последна редакция: сб, 10 мар 2018, 09:58 от Редактор*

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Аз нямам особен опит, но искам да питам защо коментирате финансовото си положение. Не мисля, че то има нещо общо с агресията. Тоест и да плувате пари, то детето пак може да я проявява и обратно. Това ми прави впечатление от разказа ви и се чудя какво е общото. Иначе според мен няма безпричинно агресия - има нещо, което я провокира. Със сигурност не сте лоша майка. Обмисляли сте вариант заедно да посетите психолог?

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Много неща се сещам.
На първо място, че му липсват, вероятно, положителни мъжки модели. Децата в училище разиграват алтернативни версии на своето аз. играят роли... В случая- той е виждал агресивни мъже и затова го играе агресивен...знае, че е мъж...

Запиши го на спорт, при треньор... от една страна ще изразходва многото енергия, от друга- ще има положителен модел на подражание...

Друго- внимавай какви филмчета гледа, защото явно търси модел...

И храната е важна...сладките неща, правят повечето деца свръхактивни и неконрулируеми

И още- някой мъж, дядо, трябва да му даде да разбере, че не одобрява поведението му и че правилата в училище трябва да се спазват...

# 3
  • София
  • Мнения: 1 062
Знам, че няма да Ви хареса съветът ми, но: преместете детето в друго училище. Веднъж настроят ли се децата, родителите и учителите, нещата ще стават по-зле. А щом казвате, че детето у вас е различно, то ако е така, значи причината за агресията се крие някъде в училището. Имам примери. Проблемите се решиха почти мигновено след преместването.
Това ако детето не е със здравословен проблем.

# 4
  • Мнения: 11 918
Влезли сте в омагьосан кръг, който труднво ще разкъсате. Детето ви се държи така, защото иска да го приемат, чувства се неприето от другите, изолирано - ново е, не го познават, а и сама казахте - елитно училище, което означава деца на родители с амбиции и възможности. Твърде вероятно е то също да е подложено на тормоз - неприемане от групата също е форма на тормоз. Може да е неприето, защото е ново, защото е от провинцията, защото не сте богати и не го вземате със скъпа кола, заради дрехите, говора / диалекта (наличен или отсъстващ),защото не се справя на тяхното ниво или е по-добър... Поводите може да са най-различни.
И един съвет от мен. На срещата при директора отидете заедно с психолога който работи с детето. Тойпе най-добрият му защитник. Поискаяйте и екип за подкрепа да му направят. Ако не се справя на нивото на класа може да получи от класната индивидуални консултации, а от училищния психолог или педагогически съветник, помощ за преодоляване на поведението. Създайте му среда, която да запълни липсата на приятели в класа. Идеята за спорт или някакво друго допълнително занимание в ОМД (безплатни са ) е вариант той да си намери приятели сред деца със сходни интереси.

# 5
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ясно е, че се опитва да се адаптира, майката пита, защо с агресия...

Моите момчета се се адаптират по два начина, малкият като се изолира и наблюдава отстрани, а после се вклюва, големият направо се бухва в тълпата и няма проблеми, справя се...но без агресия...

И въпреки, че двамата са нападани от агресивни деца, никога не са отговаряли с агресия...


Много е важен мъжкия модел. Наистина. Много е важен

# 6
  • Мнения: 47 963
И аз съм за местене и спорт. Също имам конкретни примери предвид. Какво като е елитно училище, щом има проблем. Проучи и намери свестен учител, а не елитно училище. Детето е малко, имате време да промените нещата.

# 7
  • Sofiq
  • Мнения: 719
Здравейте,
децата винаги копират поведение. Дори думите в речника им имат произход.
Когато моето хлапе изтърси нещо неблагопристойно, го питам със спокоен тон откъде знае тази дума (не му се карам) и то обикновено казва. Оказва се, че източникът почти винаги е друго дете...обръщам му внимание, че тази дума е много лоша и не я казваме. Разбира се, детето пак я изтърва понякога, но не среща толерантност и му е ясно , че е неправилно.
Но ако дете и обижда и се бие, има голяма вероятност това да е начинът за неговата самозащита. Често агресията е вид защита и опит да се привлече вниманието на възрастните. Такова дете има голяма нужда да му се казва, без караници, че го обичате, да го прегръщате повече, защото липсата на обич от баща и близки оставя празнина в него и майката трябва да компенсира недостига. Не толкова с повече време, колкото с това детето да усеща повече физически контакт. И диалог, да си говорите като приятели, да си споделяте.
Другият момент е детето да обясни защо се бие. Дразнят ли го, обиждат ли го другите...децата могат да бъдат много гадни и жестоки. А в 1 клас все още са си чужди, не се познават, чак към 2-3 стават приятели.
Също, не вярвайте само на казаното от другите, а направете среща с учителката, другите родители и пострадали деца и вашето и нека децата повторят пред всички кой какво е казал/направил там. Оказва се, че в такива моменти децата "сменят версията". Вкъщи много деца преувеличават , когато са само с мама и татко. Казват "той ме удари" за дете, което просто се е бутнало в тях, докато са се разминавали.
И накрая, родителят контролира ситуацията. Винаги има от какво да лиши провиненото дете, като форма на наказание. От телефон, таблет, футбол...и да му се каже-наказан си за период от време, докато спреш да говориш лоши думи....

...може още догодина детето да свикне с другите, особено ако има поне едно-две приятелчета и нещата да се оправят . Попитайте го, дали харесва някое дете от този или друг клас и се опитайте да ги закарате да играят заедно-у вас, или на футбол някъде. Сприятели ли се с тях, веднага ще формират група в класа и ще се защитават един друг.

# 8
  • Мнения: 11 918
Ако живеят до училището, може да няма вариант за местене някъде в друг квартал. А и да го преместят няма гаранция, че пак няма да се случи нещо. За да реагира така има причина и най-вероятно е провокиран от "добрите" деца. И то не защото останалите са добри и безпробремни, а защото по някаква причина са се настроили срещу него от начало. Има деца, които карат по-трудна адаптация и им трябва повече време. Нещо провокира това поведение в училище / клас. Отстранете причината или поне първо си я изяснете. Довършете си учебната година и през лятната ваканция обмислете какво да правите. Сега едва ли ще постигнете желания ефект с местенето. Ще трябва да се адаптира към нова среда, а вече има усещането че не се справя. И какво става - проблем - местене, задавате грешен модел на реакция. Първо проучете дали детето ви не е жертва на тормоз от другите и ако е така го защитете, но не го местете, защото е "проблемен" и не позволявайте да му лепят такива етикети, защото трудно ще намерите къде да го приемат с тях.

# 9
  • Мнения: 883
Това ли е кварталното училище? Там ли са децата с които с които  играе? Има ли приятели ?Едва ли си го гледала вкъщи- как се държеше в детската градина? Как  се справя в първи клас с материала и спрямо съучениците си? Има ли достатъчно време  за физическа активност?
Това са за мен по- важните въпроси от тези с магазинчето на вашите.

Децата имат нужда от стабилна среда, от група в която да се вписват. Синът ти има ли такава?

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Най-важното (но и най-трудното) е да разберете защо го прави. Много е възможно и той самият да не знае или да не може да го формулира. Спомнете си кога започна това и какво се е случило във времето около началото. Има нещо, което го провокира. Обикновено причините са две - или се опитва да привлича внимание, защото му липсва такова  или го е страх от нещо и това е защитна реакция. Според мен първото е по-вероятно. До 7 год майката много успешно може да замести бащата. След 7 обаче момчетата все повече имат нужда от мъжко внимание. И колкото и да се старае майката, колкото и време да отделя на детето си, не може изцяло да замести нуждата му от мъжко общуване. Много е възможно детето да страда поради липсата на баща. И си е намерил начин да привлича внимание. Говорете много с него за баща му. Намерете му мъжки авторитети, с които да общува. Дядо, чичо, треньор, ваш приятел.... няма значение, важното е да общува с мъже, защото е момче и има нужда.

# 11
  • Мнения: X
Най-важното (но и най-трудното) е да разберете защо го прави.
Да, с това трябва да се започне. Не с местенето, защото има опасност детето да стане постоянен гастрольор от едно училище в следващото. Мъжкият модел също е много важен. Да кажа на авторката, че не мисля, че е лоша майка, след като иска да коригира поведението на детето си. Просто да се огледа и хубавичко да помисли какво пропуска в картинката, защото поведението на детето няма как да е без причина. Ако открие причината, половината проблем ще се решен.

# 12
  • Мнения: 15 459
И моя съвет е да се премести детето в друго училище. НО след края на учебната година. За да може детето да започне на чисто с нови деца и нови учители. А лятото ще имате достатъчно време да се обърне внимание на детето от теб и от детски психолог. Ще има време да се успокои, да потренира нещо /задължително го запиши на спорт/ и да се настрои, че ще му се даде нов шанс да намери среда и приятели. Трябва много надълго и нашироко да му се обясни /постоянно повтаряне/, че ще има нови съученици, и ако иска да има приятели ще трябва да промени поведението си. Трите месеца през лятото не са никак малък период. Може да се постигне много, а и тогава детето ще е много по-спокойно.
п.п. Подозирам, че неговите действия са ответна реакция срещу дразнители в класа или срещу децата, които не го приемат и се опитват да го превърнат в аутсайдер. И детето се бори срещу това. Щом вкъщи е тихо и добро дете, то според мен това е неговия начин да се справя с проблемите в училище.

# 13
  • София
  • Мнения: 922
Проверете и отношението на учителката към детето. Преместих синът си в трети клас от едно учиище в друго, защото в предишното му лепнаха етикет на "водач" на палавите деца. И от "трън та на глог". Отиде в нов клас с по-малко деца и учителка , за която чувах само суперлативи. Запознах и учителката за проблемното поведение на детето и с нейното обещание, че заедно ще работим над проблемите детето започна трети клас в новото училище. Но, вместо да се оправи поведението на детето и да го приемат децата, нещата тръгнаха на по-зле. Синът ми не е агресивен, но не зачита личното пространство - обичаше да гушка децата и това водеше до конфликти. Тръгна на психолог, но процеса по изграждане на задържащи механизми започна да работи едва сега - той е вече 6 клас. Преминахме през доста перипетии - сменихме 3 училища, сега сме в 4-то и той вече наистина се чувства добре. Освен това психологът характеризираше неговото поведение като поведение на жертва, а това предизвиква на подсъзнателно ниво агресивно поведение от околните.
Класната ръководителка в трети и четвърти клас много се влияеше от мнението на родителите и се стремеше да угоди на всички. В началото слагаше на две седмици синът ми да седи с различно дете, за да го приеме класът, но започнаха обаждания от родители, които не искат детето им да седи на един чин с моето. Той не е проявявал агресия или неуважение към учебният процес по време на занятие. Почти нямаше ден , в който да няма оплаквания - днес не си е носел химикал, а е писал с молив. Не си е написал домашното и следва обаждане по телефона по време на час, пред целият клас, за да ми обясни, че е без домашно, естествено по нареждане на учителката / по наредба по време на час е забранена употребата на телефони, а това да унижиш дете по този начин не помага за внедряването му в класа/. В поледствие учителката, притисната от оплакващи се родители премести синът ми на последен чин, сам. Специално за него изнесоха 11-ти чин от мазето /децата в класа бяха 20/ и това беше обявено на всеослушание пред деца и родители, защото той е проблемен. На родителите, които й се обаждаха вечер за да недоволстват,  се оправдаваше с думите "Ами понеже детето всеки ден има проблеми и аз всеи час се занимавам с него, губим на ден средно около час и децата изостават, а понеже той е умен, напредва" - с други думи: "вашите деца са тъпи, но виждаш ли той, който е "проблемен", е умен и затова напредва, а вашите изостават!". Това естествено настрои родителите и те решиха да направят подписка срещу детето за неговото изгонване. Имайте предвид, че дете до 4-ти клас нямат право да накажат с преместване в друго училище по наредба. Най-много могат да го преместят в друга паралелка. В последният момент родителите са сменили подписката от искане за изгонване до молба да се помогне на детето - изпратиха го до общината, до "Закрила на детето" и до директорката. Преди това наредиха така нещата от училището, че детето мина на педагогически съвет и беше наказан с административно наказание "забележка". Поводите за наказанието бяха два - на екскурзия е ощипал дете от класа по лицето, защото го е дразнело и е занесъл в училище една лента за захващане на панталон, при каране на колело (метална шина, която е обвита с плат или ПВЦ материя, и която може да се навие като пружина около глезена), която съученик се е опитал да му изтръгне от ръцете и съответно се е порязал. Това беше "носене на хладно оръжие".
Самият педагогически съвет протече като народен съд - 50 учители под ръководството на директорката срещу нас като родители и детето ни, изправени за да се чувстваме виновни. Една майка дойде за да помогне в защита на детето, при което след гласуване беше допусната да се изкаже, но всичко беше решено предварително. Към детето се изсипаха всякакви, дори и абсурдни обвинения, а ние бяхме виновни с мъжа ми, че го защитаваме - нагли родители.
Същият ден се проведе родителска среща, на която присъстваха директорката и двете заместник директорки, едната от които е и педагогическият съветник. Водеше се протокол. Родители и директорки ни обвиниха, че ние нищо не правим за нашето дете - аз напуснах работа, за да гледам детето, водим го на психолог и ежедневно поддържах връзка с класната и водех разговори с детето. Оказа се, че нито една институция не може да ни помогне. Детето се стараеше, но срещаше отпор от другите деца, а колко му трябва на едно дете за да бъде наранено. Родителите ни поставиха срок в който трябваше да решим да сменим училището.
Забравих да кажа, че сериозният тормоз започна, защото поискахме много кратно от класната детето да бъде на чин с друго дете и да не е на последният чин, защото е късоглед. Учителката отказваше с думите, че никое дете не искало да седи с него, а той бил твърде висок, за да го премести по-напред. Пак повтарям, детето никога не е пречело по време на часовете. Стигна се до там, че учителката му беше направила очен тест и беше обявила, че вижда - " Ето, виждаш. Няма да те местя напред за да пречиш на останалите!" . Това ни накара да поговорим с учителката пред директорката. Трябваше да докажем с медицински преглед, че детето е късогледо, а директорката нареди на учителката да го сложи да седне с едно момиченце от класа, негова приятелка. След срещата с директорката, учителката бясна е влязла в класа и е задала въпроса : "Някой иска ли да седне с него?" съответно целият клас си мълчал, но въпросното момиченце вдигнало ръка и така седна сис синът ми. В следващите междучасия всички деца от класа се изредили за да й кажат, че е луда да седи с него. Много други глупости се сътвориха тогава - опитаха се да го изкарат и сексуален насилник и психопат. Огъня подклаждаше и една майка, която трудно приемаше, че синът ми е отличник, а нейният - не. Тя организира родителите и дори тези, които нямаха никакви лоши впечатления към синът ми подписаха подписката с идеята, че помагат на детето. Искаше на синът ми да му бъде осигурен ресурсен учител, училището да го обяви за дете със СОП.
Единственият ни вариант да спре този тормоз, беше да се обърнем към Комисия за защита от дискриминация. Пуснахме молба, но те действат доста бавно , а кампанията срещу нас и детето се разрази за две седмици.
Накрая училището взе правилно решение - назначи Комисия за деца със СОП и противосоциални прояви. Наеха външен психолог за медиатор. И нещата се поукротиха. Още повече, когато ние се явихме на заседанието на комисията с адвокат - това ги стресна много.
Моят съвет е - изяснете си ситуацията, не винаги преместването помага. Трябва да се работи и с вашето дете и с класа. Но трябва да сте сигурни, че и класната помага, а не вреди. Не се поддавайте на тормоз, ако трябва събирайте писмени и други доказателства, посъветвайте се с адвокат - от КЗД не отказват разговор, но за жалба ще витрябва адвокат. И родителите, и учителите, а и децата възприемат самотните майки и техните деца а жертви и се гаврят с тях. В същото това училище изгониха чрез тормоз дете сирак - имаше същото поведение като вашето дете. На детето трябва да се помогне, а не а се слага етикет. А местенето не винаги помага.

Последна редакция: сб, 10 мар 2018, 13:06 от selena6

# 14
  • Мнения: X
опитаха се да го изкарат и сексуален насилник и психопат

Това са много, много тежки обвинения към едно дете. На всичко отгоре, са били подкрепени от всички родители. Защо така? Какви бяха основанията им?

# 15
  • София
  • Мнения: 922
Случката със "сексуалният тормоз" беше следната - момиченце, което предишната година беше обявило на всеослушание, че е гадже с моят син си говори с други деца, че е много смела. Синът ми минава покрай тях и й казва - " като си толкова смела, целуни ме!" Детето отвръща "Гадно!" и с това се приключва. Но вечерта разказът пред родителите адвокати не е бил така поднесен.
А за психопат - едно от преувеличенията на родителите беше, че детето като тръгне между чиновете, всички се свивали, да не би те да са следващата жертва, като синът ми се прибра на три път бит, без да е започнал той конфликта. Той е едър и силен. Това не спира по-ниските деца да са агресивни с него. не че моето дете е "най-кроткото", но не той е агресорът.
Друг пример - синът ми посещаваше курс по БЕЛ заедно с момиченцето, което толкова смело седна до него и момченцето на въпросната майка, която донастрои родителите. Между двата часа учителката им позволява да ползват междучасие и синът ми си пуска музика на телефона. Реакцията на другото момченце е била - "Това е циганско!" / песента е техно с арабски припеви/, моят син отговорил - "ти си циганин" и започва препирня, която учителката много бързо прекратила с думите - "Ама как може моите най-добри деца да се карат така?!" и спорът е потушен. Но случката вечерта в родителската фейсбук група е поднесена от майката като сериозна разправия и дори накрая учителката със сълзи на очи я питала - "Нали той няма да се запише за следващият модул?" . А аз се срещнах след часа с учителката, тя беше усмихната, както винаги и потвърди, че е много доволна от децата.

Последна редакция: сб, 10 мар 2018, 13:40 от selena6

# 16
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Ох, бе хора, какви неща пишете? Страх ме хвана сега?

# 17
  • Мнения: 5
Много благодаря за отговорите, скъпи майки!
Синът ми посещава училищния психолог веднъж седмично и още веднъж го водя аз на частно. На футбол- 2 пъти и треньорът му е много доволен от него. С учебния материал се справя много добре- той е от малкото деца, които могат да четат гладко и да пишат, с математиката се  справя отлично, рисува много хубаво. Сред най-добрите ученици е. Класната, както и другата госпожа от занималнята са много свестни и не мисля, че са срещу него. Даже го защитават когато видят, че някои от децата го обвиняват незаслужено. И да... всички изкарват него виновен, казват на родителите си: Иво ме удари, обижда ме и край! Другите деца също го провокират понякога, но той не трябвало да отвръща. И понеже също е висок и по-здрав, излиза, че той пребива по-малките (които много често го закачат). По същия начин имаме една майка (тя е от родителския съвет), която настройва всички родители и ме заплаши, че ще направи всичко по силите си, за да спре тормозът в класа, като махне „това дете„. Да- за агресията в класа е виновно моето дете?!
Мнението на психолозите е, че му е трудна адаптацията, опитва се да се впише и това е най-лесният начин за доказване сред момчетата. Тъй като се справя бързо с уроците, после му е скучно и се чуди какво да прави(казала съм му да си рисува в скицника, да си пише допълнително в тетрадките, докато чака останалите деца, сложила съм му сборник със задачи да си решава). Също- че той е с изявени лидерски качества и иска винаги да е сред популярните деца. Той не иска да нарани никого (както се опитват да го изкарат), просто не си знае силата и не може да прецени кога да спре.
За мъжкия пример са ми го казвали вече психолозите, но ми е трудно да му го осигуря... С баща ми се виждат веднъж месечно, като си ходим, брат ми е Англия, работи почти денонощно за да издържа жена си и двете им малки деца, така че с него дори и не се чуваме често... На бащата на Иво не мога да разчитам- почти 1 година не го е вземал, рядко му звъни. Но и не искам да знае за тези проблеми, защото родителите му са „стари столичани”, хора с връзки и влияние и могат да ми навредят сериозно като например да подадат жалба срещу мен, че не се справям с отглеждането на детето и да искат да ми бъдат отнети родителските права. Много са настроени срещу мен. Все пак са от София и не искат да ми помагат с грижите за детето. Като съм се изнесла от дома на сина им и съм взела детето, сега да се справям сама... Както и да е... Това го написах, за да поясня, че не мога да разчитам на баща му или на семейството му. Така че с осигуряването на мъжкия пример ми е много трудно.
В градината пак е бил палав, но такива проблеми не сме имали.
Аз не искам да го местя в друго училище. Тук учителите са много добри, имат високи изисквания към учениците и децата наистина учат. Госпожите наистина ни подкрепят и съм сигурна, че искат да ни помогнат.
Предполагам, че ми предстои явяване на нещо като комисия, в която аз сама ще се изправя срещу директорката и заместничките ѝ, психолога, класната и знам ли още кой. Вероятно ще чуя тежки думи и ултиматуми... Не знам как ще се справя... Могат ли да изключат детето ми? Предполагам, че онази майка е направила вече подписка от родителите...

# 18
  • Мнения: 11 918
Не, не могат. А според новите правила дори за наказание "Забележка", трябва да присъства задължително и социален работник. Не им се давай. Да не го дразнят. Не може да го дразнят, явно че ги е яд, че е по-добър от тях и го провокират, за да излезе после той виновен. Да спрат да го провокират, той има право да се защитава. Научи го при най-малкия повод да започне ди търси учителката и да се оплаква - удари ме, обиди ме, ощипа ме, бутна ме, взе ми това... Синът ти не е агресор, а жертва на тормоз. Така им заяви и ги питай каво ще направят, за да прекратят този тормоз. Това определено ще ги стресне. Наблегни на това, щом така стоят нещата - детето ти е дразнено и провокирано, т.е то е тормозеното и се защитава. А да се защитиш не е агресия, иначе се превръщаш в жертва. Но го научи да се оплаква. А не да го провокират, а да виждат него, когато отговаря. Естествено, че ще отговори - всеки си има праг на търпение. И повикай външния психолог с теб на срещата, това също ще покаже, че ти си отговорен и загрижен родител и ще прехвърли топката в тяхното поле. Един външен психолог може много да помогне, повярвай ми. Това респектира и срещата ще протече по съвсем друг начин. Говоря от горчив личен опит. Ако трябва повикаяй и треньора. Нека видят, че не си сама. И че и в класа има проблем, а не в детето ти. А учителката да му намира допълнителна работа, за да не скучае. Ако ходи на състезаниея и печели награди едва ли ще искат да го изпуснат. Кажи, че детето ти се чувства тормозено и обмисляш дали да не го преместиш, но все пак уважаваш доброто образование, което дават и искаш да им дадеш шанс... И не изпадай в самозащита и оправдания. Но задължително не ходи сама, а с гръб.

# 19
  • Мнения: 21 455
Могат ли да изключат детето ми?
Не, защото в ЗПУО не присъства понятието " изключване".

# 20
  • София
  • Мнения: 15 453
Местенето не помага, внука е вече в трето училище, но и в трите е жертва.Само му се подиграват, носът му бил крив, прическата му била гадна, женчо бил.Всеки ден си идва някъде ударен.А не е малък.Страх ме е сега в пубертета да не му писне да е жертва и да стане обратното.Вчера как жално плака с глас,блъска се в гърдите с юмруци и вика хубав съм и в лицето съм хубав, и косата ми е хубава и тялото ми е хубаво, защо постъпват така с мен.Слаб ученик е, но не защото е тъп, а защото няма никакво желание да ходи на училище.Не иска да ходи, повръща, получава паник-атаки, корем го боли, всеки ден му е лошо в училището и вика майка си да го прибира.

# 21
  • Мнения: 11 918
Ужас, Тайна. Детето е жертва на тормоз. Предполагам ходи на психолог. А подавали ли сте жалба в училище срещу тормоза, на който е подложено детето? Ако не сте, подайте. А ако не вземат мерки и по-нагоре. Училищният психолог да влезе в класа и да наблюдава, а и да работи с останалите за взаимоотношенията и за тормоза.

# 22
  • София
  • Мнения: 15 453
Ужас, Тайна. Детето е жертва на тормоз. Предполагам ходи на психолог. А подавали ли сте жалба в училище срещу тормоза, на който е подложено детето? Ако не сте, подайте. А ако не вземат мерки и по-нагоре. Училищният психолог да влезе в класа и да наблюдава, а и да работи с останалите за взаимоотношенията и за тормоза.
В нито едно няма психолог.Ходи на психиатър, но той каза, че детето е много умно и възпитано, но му липсва баща, мъжка фигура.Плакал пред него,че всичките мъже, които са го обичали са починали(дядо му, и двамата пра-дядовци), казал всички губя.Ама мъжка фигура няма от къде да му вземем.Сина живее в Белгия, за една седмица като е тук, внука седи залепен до досаждане до него.Но една седмица не стига да запълни липсите му.

# 23
  • Мнения: 171
При мен за сега няма проблеми, защото децата ми са малки. Но, когато бях дете постоянно бях тормозена......но накрая чашата ми преля и аз започнах да се пазя. И доста често родителите ми бяха викани при директора, защото се биех, но не тормозех, а се пазех. Искам да кажа на родителите с този вид проблем да не се притесняват да отведат  детето си психолог и да му помогнат да не изявява агресия към децата. Аз никога не съм посягала на дете без причина, но понякога се налагаше да се пазя. Наистина тормоза е нещо ужасно, което с всеки изминал ден става все по - срещано.  Sad 

# 24
  • София
  • Мнения: 580
Здравейте! Синът ми (първи клас) е от агресивните деца- бие се, обижда, псува, тормози другите... Всеки ден ми се оплакват госпожите, родители ме зсплашват, имаме редовни срещи с психолога, а сега ме викат и при директорката... Допълнително го водя на психолог, непрекъснато разговаряме, карам се, наказвам, а ефектът понякога е точно обратен! Родителите са се настроили срещу него и се тревожа да не ни изключат...
Всички обвиняват мен, включително и аз самата, че съм ужасна майка и не се интересувам от поведението на детето ми... Отглеждам го сама, с баща му сме разделени от години, родителите ми са в провинцията и не могат да ми помагат (до колкото могат, дават продукти и някой лев от тяхното малко магазинче, където пазаруват главно с отложено плащане клети пенсионери, а ни е жал да им вземаме от и без това мизерната пенсия), живеем двамата на квартира в София, работя отскоро в офис и заплатата ми не е особено висока, но се старая да бъда добър родител, да му осигуря всичко, от което се нуждае, водя го на футбол, на разходки сред природата, на срещи с приятели, цялото ни свободно време сме заедно. Когато е вкъщи се държи много добре, помага ми, изчаква ме, много е мил, прекрасно дете! Аз не съм конфликтна личност и не обичам спорове, цинизми и насилие (заради което се разделих с баща му) и вкъщи не е виждал такова поведение, че да го копира в училище. Когато ми казват как се е държал, не мога да повярвам, че става въпрос за моето дете, даже изпитвам срам да чуя думите, които е употребил, а камо ли да обясня от къде ги знае... Работата с психолозите е с непостоянен резултат- понякога след срещите се държи много добре, друг път е още по-зле, а по-чести срещи, примерно 3 пъти седмично просто не мога да си позволя. Същият е и ефектът с книгите за възпитанието... В едно от елитните училища в София сме и се притеснявам какво ни очаква. Какво се случва с агресивните деца? Всички говорят за това как да се помогне на тормозените деца, но много малко информация има за тормозещите. Моля ако някоя мама знае нещо по въпроса, да сподели опит.
Извинявам се за прекрасно дългия пост, опитах се да съм максимално кратка. Благодаря на всички, които са имали търпението да се занимават с моите проблеми!

Не мисля, че проблемът е в детето ти или в липсата на мъжко присъствие около него (за да упражнява някакъв контрол, то може и от майката да се упражнява контрол), а в средата - училището. Ако смениш средата това ще определено ще повлияе на детето. То реагира така, защото има някакви дразнители в училището. И учителките обикновено имат голяма вина, защото не са се образовали достатъчно, за да имат подход в такива ситуации и да знаят как да постъпят. В 99 процента от случаите изкарват детето проблемно, почват да съветват родителите да го пращат по психолози, а не дай Боже да е от семейство с разделени родители, много обичат учителките да сочат за причина това, че детето е с проблеми, ала-бала. Имам опит с различни учители, различни училища, включително и от детството си спомням много примери, както и от средното училище и университета. Не попаднеш ли на добри учители, които да имат подход към детето ти, доста ще патиш, а и то покрай тях. Намери добри учители. Те могат да окажат огромно влияние над детето, ако просто подходят както трябва.
Детето ти няма никакъв проблем, дори не е за психолози, не знам защо си прибързала да го водиш при психолози. Довери се на собствената си преценка и постъпи както ти смяташ за необходимо. Недопустимо е други родители да те заплашват - в такива случаи се търси решение - събират се децата заедно, организират се игри и общи занимания с децата, които имат конфликти помежду си - това е инициатива на учителите преди всичко, защото децата са целодневно в училище. Ама е много лесно за учителка да прати детето по психолози, щото е абсолютно неспособна, да не кажа некадърна да се справи с такава ситуация.
Съжалявам, но нямам добро отношение към повечето учители, защото лесно изкарват децата проблемни от чист мързел и нежелание да се занимават. Затова и не приемам вечните мрънкания на учителките, че семейната среда била виновна за проблемното дете - ами не е така в повечето случаи и е отговорност на училището на подходи към такива деца спрямо методите, които се прилагат. Все пак затова са в училище и затова им се плаща - да възпитават и обучават децата, а не да ги пращат на психолози.
Пример с дете на познато семейство, същият случай, майката го премести в друга среда и то просто коренно се промени. Всичко е в средата от училището. Колкото и да е елитно, моят съвет е да го преместиш в друго училище, иначе учителките ще ти съсипят детето психически, не говоря и за децата.

# 25
  • Мнения: 11 310
Ужас, Тайна. Детето е жертва на тормоз. Предполагам ходи на психолог. А подавали ли сте жалба в училище срещу тормоза, на който е подложено детето? Ако не сте, подайте. А ако не вземат мерки и по-нагоре. Училищният психолог да влезе в класа и да наблюдава, а и да работи с останалите за взаимоотношенията и за тормоза.
В нито едно няма психолог.Ходи на психиатър, но той каза, че детето е много умно и възпитано, но му липсва баща, мъжка фигура.Плакал пред него,че всичките мъже, които са го обичали са починали(дядо му, и двамата пра-дядовци), казал всички губя.Ама мъжка фигура няма от къде да му вземем.Сина живее в Белгия, за една седмица като е тук, внука седи залепен до досаждане до него.Но една седмица не стига да запълни липсите му.

Тайна, такова дете е добре да се запише на спорт като бойно изкуство в малък клуб. Там ще получи модела на мъжко поведение, който му липсва - по-обрано емоции и да не приема толкова лично всичко.

Също така може да го запишете на разни спортове/китара и т.н, където ще има време, което ще прекарва в компанията с мъж насаме.

Според мен е добре психолог да поговори малко с детето, за да разграничава подигравките от реалността. Но и вие му обяснете, че когато се подиграват на някого хората не казват нещата каквото са, а каквито виждат, че ще го наранят. И не винаги са истина. Когато спре да им обръща внимание ще започнат да тормозят друг. Пък е добре и да го научите как да отвръща и как да се защитава и вербално и физически. Покажете му, че хората не обръщат вснимание на думите на всеки и трябва да казват от сърце "А бе, я майната ти Simple Smile" и да не им пука кой какво казал и направил. Но така или иначе това, което вие му кажете я бъде чуто, я не. А ако посети мъж психолог няколко пъти и си говорят "по мъжки" ще навири носле Simple Smile     

# 26
  • София
  • Мнения: 922
Работа на педагога /класният ръководител/ е да помогне на детето да се приобщи в класа, както и на училищният психолог. По закон и по наредба в училище отговорност за децата носят първо класните им ръководители, след това директорите и така по стълбичката до министъра на образованието.
В първото училище бях стигнала до положението да забраня на сина си да става от мястото си, освен ако нетрябва да отиде до тоалетната или ако класната не му каже. Класната беше много доволна само пътрвият ден. На вторият пет или шест деца му се хвърлили отгоре и се беше стигнало до това той да лежи на земята и да го ритат.
От втори и трети клас прочете всички книги за Хари Потър. След това за да няма проблеми в междучасията продължи да чете, но тогава няма как да се научи да общува.
Ако родителят се е изправял лично пред вас, за да ви напада или има преки свидетели, които могат да го потвърдят - първо писмо към диреторката, че детето е подложено на психически и физически тормоз, с копие до РУО и КЗД. Това ще стрестне всички по редичката. А родителят може и лично да предупредите, че смятате да заведете дело за тормоз и дискриминация. Вълшебните думи в случая са "Тормоз" и "дискриминация" . Според закона за дискриминация :
Чл. 29.
(2) Ръководителят на обучаваща институция предприема ефективни мерки за предотвратяване на всички форми на дискриминация на учебното място от страна на лице от педагогическия или непедагогическия персонал или от учащ се.
Чл. 31. Ръководителят на обучаваща институция, получил оплакване от учащ се, който се смята за подложен на тормоз от лице от педагогическия или непедагогическия персонал или от друг учащ се, е длъжен незабавно да извърши проверка и да предприеме мерки за прекратяване на тормоза, както и за налагане на дисциплинарна отговорност.
Чл. 33. (1) При поискване ръководителят на обучаващата институция предоставя информация на лицето, което твърди, че са нарушени правата му по този раздел.
(2) Информацията по ал. 1 съдържа основанието за взетото от ръководителя или преподавателя решение, както и други относими данни.
Чл. 34. При неизпълнение на задължението по чл. 29, ал. 2 ръководителят на обучаваща институция носи отговорност по този закон за дискриминация на учебното място от страна на служител в администрацията, преподавател или учащ се.
§ 1. По смисъла на този закон:
1. (доп. - ДВ, бр. 58 от 2012 г., в сила от 01.08.2012 г.) "Тормоз" е всяко нежелано поведение на основата на признаците по чл. 4, ал. 1, изразено физически, словесно или по друг начин, което има за цел или резултат накърняване достойнството на лицето и създаване на враждебна, принизяваща, унизителна, обидна или застрашителна среда.

# 27
  • Мнения: 7 006
А след като осъзнавате,че детето няма откъде да е попило модела на поведение,попитахте ли го от къде/кой е чул въпросните псувни?

# 28
  • Мнения: 2 024
Няма проблемни деца - има проблемни ( в уменията си) учители! Колкото и да се опитват да настройват обществото срещу родителите на "проблемни" деца, това няма да се промени! ... Взели са дипломи за педагогика; имат повече познания по психлогия от който и да е родител извън тая сфера! Справянето с проблемни ситуации им влиза и в квалификацията и в задълженията!  
... Според мен, при проблеми на детето в училището, ако родителят вижда, че учителите не се справят ( по какъвто и да е начин вкл. и при всякакво съдействие от негова страна) единственото правилно решение е смяна на учителите  - т.е. на училището.  Смяната на паралелката обикновено не работи, защото учителите в едно училище си се подкрепят срещу "общия враг" - родителите.... Закони, наредби и пр. нормативи дори да ви защитават полза няма, защото когато няма капацитет, добра воля и стремеж за справяне с проблема от страна на училището, детето няма да е добре! Нищо насила не е на добре!
И аз минах по тоя път. Преместих детето си в друго училище и нещата доста се поуспокоиха! В предишния клас (от "елитно" училище) класната стигна до там, че тотално го игнорира от класа - все виждаше неговите реакции като начало на агресия, без да отчита вербалния тормоз на съучениците като първопричина за конфликтите... Не веднъж лично съм била свидетел как някой подмята обида просто ей така. Просто, защото никой не му е обяснил, че това е тормоз! Например, в междучасие  синът ми се опитва да разчете разкривен ръкопиен текст, поради което срича на глас,  и негов съученик специално идва до него да го коментира: "Леле, колко си тъп - сричаш като първолак!" Учител нямаше (практика е в междучасията децата да са сами)..., кой ще спре избухването на конфликта? ... Попитах коментиращия "Защо обиждаш сина ми?" А той не се и замисли какво да отговори - "Ама той е лош! Най-лошия в нашия клас - питайте госпожата!"... И ясно ми стана кой прави класацията по лошотия в класа, и защо най-лошите седят игнорирано на чиновете най-отзад ( не само моя син - очевидна практика в работата на учителката!)... Друга ситуация - викат ме да ми покажат на камерите как синът ми блъскал и ритал врата на класна стая - той в коридра, а отвътре някой държи бравата и не го пуска! Казвам, че съм съгласна, че не е редно да опитва да влезе в клас на сила, дори и да закъснява за час, но къде е учителят, да отстрани тези, които му пречат да отвори вратата?  Не ми показват записа от камерата вътре! В последствие деца-свидетели отвътре ми казаха, че и госпожата е била в стаята по това време! Е, ..., закони ли да чакам да защитават детето ми? Преместих го в квартално неелитно училище, справящо се много по-добре с конфликтни ситуации между децата!

Сгромолясването в образователната ни система е в геометрична прогресия! Все по-зле образовани излизат от там, и все по-зле образовани влизат в клас като учители!

# 29
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 228
Вчера как жално плака с глас,блъска се в гърдите с юмруци и вика хубав съм и в лицето съм хубав, и косата ми е хубава и тялото ми е хубаво, защо постъпват така с мен.
Тайне, сърцето ми скъса. Ако мога с нещо да съм в помощ - насреща съм.

# 30
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
За мен, един от основните проблеми е, че майката категорично отказва да приеме, че синът ѝ ( с дъщерите проблемите са други), има проблеми и обвинява за тях учителите и всички останали...

Системата наистина изглежда, че има ужасяващи дефекти, но помислете си, че все пак 90 процента от децата се справят някак и без да се бият и да правят проблеми... въпреки че всички са да кажем настроени срещу тях...

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Психологът  от професионална  етика няма право да посъветва един родител неща, които иначе като родител би казал на приятелка.
Да го кажем така - ако трябва кръстосай шпага с учителката да излезе от порочния кръг вечно да се оплаква от детето, иначе ще започнеш ти да се оплакваш от нея. детето  вече е нарочено и това е много удобно и за учителката, и за децата, и за родителите им - имаме си едно жертвено агне и ние изглеждаме по-добри. До края на годината останаха няколко месеца - ако не се оправят нещата, премествай детето. Колкото и да е елитно училището, не си заслужава да стоите там.

# 32
  • Мнения: 2 024
За мен, един от основните проблеми е, че майката категорично отказва да приеме, че синът ѝ ( с дъщерите проблемите са други), има проблеми и обвинява за тях учителите и всички останали...

Системата наистина изглежда, че има ужасяващи дефекти, но помислете си, че все пак 90 процента от децата се справят някак и без да се бият и да правят проблеми... въпреки че всички са да кажем настроени срещу тях...

О, да! Определено! Даже мога да подчертая от къде призлиза тая категоричност:

Здравейте! Синът ми (първи клас) е от агресивните деца- бие се, обижда, псува, тормози другите... Всеки ден ми се оплакват госпожите, родители ме зсплашват, имаме редовни срещи с психолога, а сега ме викат и при директорката... Допълнително го водя на психолог, непрекъснато разговаряме, карам се, наказвам, а ефектът понякога е точно обратен! Родителите са се настроили срещу него и се тревожа да не ни изключат...
...

# 33
  • Мнения: X
Няма проблемни деца - има проблемни ( в уменията си) учители!
А, не. Че има много проблемни в уменията си учители, спор няма. Но да се твърди, че няма проблемни деца, е прекалено. Има проблемни деца. И нещо повече, голяма част от проблемните деца имат и проблемни родители, които не само нищо не правят, за да подобрят поведението на децата си, но дори не признават наличието на възможността точно тяхното мамино златно да създава проблеми.

# 34
  • Мнения: 2 024
Няма проблемни деца - има проблемни ( в уменията си) учители!
А, не. Че има много проблемни в уменията си учители, спор няма. Но да се твърди, че няма проблемни деца, е прекалено. Има проблемни деца. И нещо повече, голяма част от проблемните деца имат и проблемни родители, които не само нищо не правят, за да подобрят поведението на децата си, но дори не признават наличието на възможността точно тяхното мамино златно да създава проблеми.

Под "проблемни деца" в първото си изречение визирам "проблемни за справяне от страна на учителите". Не е добре, когато учителите не получават подкрепа и съдействие от родителите, но никой не си избира родителите, нито пък ( е редно) един учител да си избира децата... Един истински професионалист не сочи с пръст родителите, дори и когато те затрудняват успеха в работата му.

# 35
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не става въпрос за конкретната потребителка, а по принцип...

Когато родителят, с цел да защити детето, застава на негова страна, тогава вместо да помогне, още повече срива авторитета на учителя в очите на детето си и тогава детето вместо да се поправи, решава че е право, а че всички останали са лоши ....

# 36
  • Мнения: 7 006
Taйна,и моя син расте така,баща ми почина когато той бе първи клас,при все,че последните три години от живо ота си той лежа неподвижен,общуваха с малкия и когато си отиде,детето тъгуваше дълго..Това бе единствения модел на мъжко поведение което бе имал,и до днес сме сами..Дори нямаме вуйчо/чичо в Белгия или баба,която да дава и тя малко обич..Не,майка ми си отиде малко преди баща ми да падне на легло..И тва малкото бе 4 годишно,аз без работа останах,..и той израстна "проблемно дете",с времето се поуспокоиха нещата,но още е трудно и още се боря да поправям нещата..Горе главата,тва ми е мисълта,вашето момченце,поне получава обич и грижи от повече от един човек..И това не е никак малко.. Hug

# 37
  • Мнения: 7 006
Не става въпрос за конкретната потребителка, а по принцип...

Когато родителят, с цел да защити детето, застава на негова страна, тогава вместо да помогне, още повече срива авторитета на учителя в очите на детето си и тогава детето вместо да се поправи, решава че е право, а че всички останали са лоши ....

Ми да щото масата учители застават или се разграничават от децата,а не от действията им и това е същинския проблем

Не да се порицава самото дете,а действието което е свършило,но тази тънка граница,мнозина не я улавят..
На детето класния 100 пъти ми повтаряше,как ако с някое дете се случи нещо,той щял да иде в затвора..На амнайстия път ми писна,и казах,че всяка професия  си има отговорности,и щом му е тежко да сменя попрището,но да спре да върти една и съща плоча,защото на мен хич не ми пука,ако той в своята некадърност влезне в затвора,но виж,какво се случва с децата и здравето им,това ми е важно.

# 38
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Но това играе лоша услуга- детето се чувства като жертва и започва да се държи още по- зле... Той, горкият, срещу всички останали....  Лоша стратегия. Вкрайна сметка в училище не оценяват по личностни качества, оценяват други неща... Способности за ипълнение ...

# 39
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Няма проблемни деца - има проблемни ( в уменията си) учители!
А, не. Че има много проблемни в уменията си учители, спор няма. Но да се твърди, че няма проблемни деца, е прекалено. Има проблемни деца. И нещо повече, голяма част от проблемните деца имат и проблемни родители, които не само нищо не правят, за да подобрят поведението на децата си, но дори не признават наличието на възможността точно тяхното мамино златно да създава проблеми.

И аз така мисля.
Има проблемни деца и проблемни родители има. Ако проблема се отрича ,положението става по-лошо.


# 40
  • Мнения: 7 006
Но това играе лоша услуга- детето се чувства като жертва и започва да се държи още по- зле... Той, горкият, срещу всички останали....  Лоша стратегия. Вкрайна сметка в училище не оценяват по личностни качества, оценяват други неща... Способности за ипълнение ...

Е, именно,че училището оценява действия,а не характер.
.
Всяко дете прави глупави неща.Това значи ли,че детето е глупаво/личностно качество? Crazy

Когато родителите мълчат и не вземат отношение,децата стават жертви,да.


А когато един класен е некадърен,лепи етикети на детето ,а не действието което е извършило детето,и така нещата само се задълбочават.


И не ме разбирайте погрешно.Знам,че процесът е двустранен,но масово положението си е зле  на никой не му дреме за децата .Познавам и свестни учители,някои са ми приятели и често обсъждаме тези неща..Едната се шегуваше,че нали знаеш "Пращате ни ги различно умни,а нашата задача е да ви ги върнем еднакво тъпи".

Последна редакция: сб, 10 мар 2018, 21:25 от Какво?

# 41
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не... но дори да е глупаво, то не е виновно за това... нито пък някой наказва, заради глупост...
Наказва се заради неизпълнение на задача. Нарушаване на правила, които преди това са ясно заявени. Удряне или блъскане на друго дете, независимо от причината...няма основателна причина да удряш някого, това трябва да им е ясно... разрушаване на училищна собственост или неуважително отношение към учител...


Ако детето ти знае какво отношение имаш към класния, не се учудвай, че се държи зле...
Ако детето ти вижда, че ти уважаваш правилата в училище, независимо какви са, те са за всички деца, не само за твоето, ще започне да ги спазва... дори в началото да не иска

# 42
  • Мнения: 7 006
Всяко наказание има значение как е наложено.

Масово се уронва достойнството на децата.

Това е проблемът.Не дали да има правила и наказания,а как да става налагането им.
Дано сега вече разбереш за какво говоря.

# 43
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Наказанието не би трябвало да унижава или да причинява болка, но със сигурност носи неприятна емоция и е с отрицателен знак... и детето трябва да разбере, че докато не спазва правилата, ще бъде наказвано....
Така е и в обществото. ...
...ако сега не се научи да спазва тези правила, излизайки в големия свят ще му е трудно да разбере спазването на закона....
престъпник идва от престъпващ правилата...

Учителите не ти пишат оценки за това колко си глупав или умен, нямат право да оценяват неща, за които нямаш заслуга... това са природни дадености.
Оценява се колко си стриктен и старателен, дисциплиниран, как общуваш с децата около теб.... дали си научил урока, написал домашното, дали тичаш в класната стая, дали пазиш тишина, и дали удряш децата при конфликт или се разбираш с думи ...

И от родителя много зависи и поведението на детето... ако не уважавате класната му, преместете го.

# 44
  • Мнения: 1 238
Вашият син е прекрасен и е различен от другите деца, защото е нестандартен и не се слива с масата. Такива хора успяват да се реализират в живота. Не се тревожете, всичко е наред Simple Smile

# 45
  • Мнения: 3 048
Роузи, права си в един идеален свят. Съгласна съм, в частта че детето трябва у нас да види респекта към училището, учителя и правилата, ама дотам. Средностатистическият учител гледа да реши възникнала ситуация по най-лекия и удобен него начин, който никога не съвпада с най-добрия и възпитателен начин за децата. Намесват се фактори като на кои родители да се угоди и т.н. Всъщност това ме впечатли в темата - споменаването на майки събиращи агитки и обсъждащи във фейсбук деца и случки от деня. И тук трябва да има граници някакви и то учителят трябва да ги слага. Децата на активистките като чуват и виждат какво става, дали не са насърчени за определено поведение.

А малкото просто нещо, което могат да правят учителите при малките е да пресичат формирането на отношение към дете на стадния принцип. Но от споделеното тук се виждат примери, че те даже могат да го стимулират.

Всеки случай си е сам за себе си и има много пластове.
Запитах се обаче, колко и как трябва да си убеден, че твоето е във всяка ситуация 100% безупречно, за да раздаваш правосъдие за другите деца ...

# 46
  • Мнения: 2
Децата са склонни да преувеличават,особенно в къщи,където се чувстват сигурни.Явно това е актуално сега,да се наговарят и да обвиняват избраната от тях жертва.Моят Ви съвет защитавайте детето си,обяснете му,че не е хубаво да бие и обижда други деца,ако не са му направили нищо,но ако са го  закачвали първи,нормално е да се защити.Може би просто трюбва да промени начини .Успех!

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Солничке, така си е...

Много често наказвани са по- умните, надарени, но по- буйни и неизпълнителни деца....
Има различни видове зрялост и това да можеш да стоиш на едно място, да не занимаваш целия клас със себе си и да оставиш другите да учат, е много важно...

...нищо че всъщност детето е супер паметливо, говори много, и смята като елка... ако пречи, нарушава правилата...

Редно е, родителят на такова дете, колкото и да се гордее с природните му дадености, да приеме, че в училище се оценява по заслуги, не дадености и че има правила и никой не е изключение от тях.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Има нещо, което е много важно, и го казвам и като родител, и професионално - насочете енергията на детето  и своята в положителна посока чрез извънкласни занимания. Когато дететоо има положителни преживявания ии е оценено извън училище, то започва да има  по-добро самочувствие, самооценка и не се "връзва" толкова на провокациите в училище. Като родител винаги съм била на принципа, че животът на едно дете не е в училище, а извън училище. Училището е място, където трябва да пребивава, да учи математика, български и т.н., да не задълбава много в отношенията там,  а истинският живот е там и с хората, с които го събират общите интереси, положителните преживявания. Дали ще го запишете на спорт, някакво изкуство, може и някаква роботика или каквото там има сега за децата, поне избор колкото щеш, може и сценично изкуство, вече вие си решете според интересите на детето и това, което наблюдаваш като качества и потенциал. Не се вторачвайте повече в учителката, училището и съучениците, защото това ви прави още по-потиснати, притиснати в ъгъла, а когато човек е притиснат в ъгъла става като животните- или се свива, или хапе.

# 49
  • Мнения: 11 918
Роузи, родителят колкото и да говори на умното и паметливо дете как трябва да спазва правилата, голяма роля има учителят. Той е този, който познава класа и темпото на работа на всяко дете и трябва да осигури подходяща работа за всяко. Ако на всички се дават еднакъв обем и вид задачи съобразени с масата ще има деца, които успяват по-бързо и им остава неуплътнено време и такива, които не смогват / времето не им стига и се чувстват по-тъпи, неможещи, лузъри... И двата типа деца имат нужда от подкрепата на учителя за интегрирането им в класа, защото масата е склонна да изолира и тормози и отличника, и изоставащия и несправящ се.
Топката е изцяло в полето на учителя, който трябва да организира работата в час така, че всяко дете да е заето, но според възможностите си.

# 50
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Така е, прави сте. Но когато родителя се държи зле с учителя, той как после да се отнася добре с детето. Не е робот все пак, човек е...  Но и често това поведение е насърчавано вкъщи...

# 51
  • София
  • Мнения: 580
Проблемът е, че учителите изолират деца, които бавно или по-трудно се справят с материала, изостават или имат поведенчески проблеми. И бързат веднага да лепят етикети на такива деца. Всеки може да обучава отличници. Учителите много обичат да се оправдават с обясненията, че имали много деца в класа, не можели да обърнат вниманиие, айде моля ви се. Банални оправдания от неквалифицирани учителки неспособни да обучават децата. Та за какво са учили педагогика изобщо ?! Все мрънкат и се оправдават на родителски срещи, че децата проблемни, а неспособните са те. От първи клас щом детето влезе в час, учителката е там да го мотивира, обучава и помага. Без значение колко деца в клас има. Едно време бях в клас от 30 деца, имаше всякакви. Учителите по бг, история и математика бяха страхотни - успяваха да задържат вниманието на децата. Дори нямахме нужда от частни уроци, подготовката беше отлична. Сега доста учители са гола-вода. И не децата, нито родителите са виновни.

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Едно време учителят можеше да пердаши и го правеше...а родителите имаха респект и никога не са наричали учител неспособен, въпреки че някои налагаха дисциплината по скучните си предмети с бой....помня добре ...много ме беше яд  на родителите на едно дете, които никога не го защитаваха...и все идваха с наведени глави...и още нещо-
Изолират се тези, които се въртят и не работят, а не по- глупавите...

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук не съм съгласна. Детето отива на училище с домашния багаж. Както го подготви родителят, така отива и то там. Сега се е започнало с мантрата "забавлявай се". Почти никой родител не казва на детето си сутрин "внимавай в час, случай учителката и си изпълнявай задачите". А същият този родител изпълнява всички тези неща на работа, но не ги казва на детето си сутрин. Ако детето отива с идеята за забавление, а не за вършене на работа, ако ще Господ да слезе на мястото на учителя, няма да направи нищо. Много деца в клас са тихи при еин учител, защото се страхуват от него, а не защото са мотивирани положително. Та, не бъркайте двата щата. Първо е родителят, и чак после е учителят. Децата не са в училище като в увеселителен парк, нито учителят е клоун, който на всяка цена трябва да им прави хубавото. Училището е работа, тъй както родителите ходят на работа и си изпълняват задълженията, а не ходят да човъркат копютрите на колегите си, нито да обясняват на шефа как той е виновен, че тях ги мързи да работят, защото никой не иска да си подритва трудовата книжка.

# 54
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Задайте си въпроса, дали можете да наложите дисциплина вкъщи. Когато накарате детето да свърши нещо, то прави ли го или се мотае, мрънка и се измъква... Ако вие не можете да наложите дисциплина, не очаквайте и учителят да може....Забелязала съм връзка... Родители, които сами не могат да контролират децата си, обвиняват за това учителя... Щом е толкова добро, защо не изпълнява в училище това, което сте му заръчали...ето, то не слуша и вас...

# 55
  • Sofiq
  • Мнения: 719
"...да искат да ми бъдат отнети родителските права". Родителски права не се отнемат така лесно и със сигурност не се отнемат, заради това че дете е ударило някого в училище, иначе хиляди деца да са останали без майки.
За да отнемат родителските права от майка, трябва тя да е или наркоманка, или алкохоличка, или в затвора, или в лудницата. В краен случай за малтретиране на дете с тежки телесни повреди.  Майка, която гледа дете и ходи на работа и води детето си всеки ден на училище и то е отличник, пък е образец.  А щом при проблем сте осигурили и психологична помощ, вече никой за нищо не може да претендира. Ако за училищни скандали отнемаха родителски права, досега хиляди деца да са без майки. Но законът защитава майките в България в този случай.
Някой явно ви е наплашил, че връзки или пари може да променят това. Не, не могат. Няма съд, който да вземе дете от майка без причина.
Затова, ако са читави хора, другите баба и дядо не само че няма как да навредят, но могат и да помогнат. Ако обичат внучето , си заслужава да се помислите да се свържете с тях.  Не да искате помощ, а за контакт с детето.

# 56
  • София
  • Мнения: 580
Не е до това дали ще пердаши учителят учениците или не, за да го уважават. Уважение в клас се постига не с бой или други подобни методи. Имала съм всякакви учители, включително и един, който си имаше възпитателна пръчка в чекмеджето и я ползваше от време на време с по-буйните момчета в класа. Доколко ефективен е боят, не знам, само ще кажа, че и с бой момчетата продължаваха да се държат по същия начин, явно друга е причината.
Но не мисля, че за успехът, респективно провалът на едно дете в училище е виновна семейната среда. Защото ако детето има успехи в училище,заслуги имат учителите, а ако не се справя и има проблеми, почват да сочат родителите за виновни, което просто не е така.
За мен по отношението на мотивацията за учене и поведението в клас и в училище винаги първо е учителят и после родителят. Дисциплина не се постига с бой нито учениците уважават такива учители, които прилагат подобни методи в училище. И това няма да ги накара нито да учат повече, нито да заобичат предмета и училището по принцип.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Това за мотивацията не е вярно и го казвам и професионално, не само като родител. Ще кажа за "едно време", но си спомням много добре времето, когато бяхме деца и първото и основно, на което ни учеха вкъщи преди отиването на училище беше, че трябва да спазваме дисциплина. И най-страшното за едно дете тогава беше не че ще му пишат двойка, а че ако не спазва дисциплина, първо ще му напишат в бележника забележка, която трябваше да бъде подписана на следващия ден, а и че ще си отиде вкъщи с бележка родителят да се яви в училище на следващия ден. И никой родител не си позволяваше да обяснява как учиттелката е длъжна да мотивира децата. Първо моттивацията е от къщи, включително с класическата заръка от едно време - слушай в час, защото ако слушаш, научаваш половината урок още там.
Професионално също виждам как са нещата, нищо че не съм учител - терапията дори при най-тежките деца, с много проблеми, върви положително, когато първо родителят е мотивиран и е наясно, че трябва да се правят домашните и да се правят упражненията, колкото и да не са забавни. Ако родителят си мисли, че терапията е само забавна и трябва да се извършва в кабинета, а  вкъщи все няма време, ама е трудно да го накарам да седне..., то нищо не се получава, колкото и лек да е случаят и нещо, което може да се оправи при стегната работа вкъщи, започва да става тегаво и неефективно, защото вкъщи е по-лесно нищо да не се прави, отколкото да се седне и да се свърши работа.

# 58
  • Мнения: 11 918
Андариел, не съм съвсем съгласна. Да важно е как говорим за училището и правилата на детето вкъщи, но само това не е достатъчно. Много важно е как учителят ще посрещне дете, особено дете с някакъв проблем. В класа на дъщеря ми учителката (с много препоръки за прекрасен учител и класен), притисна пет-шест деца да "догонят" болшинството, които явно бяха дошли предварително подготвени с материала за първи клас и още първият месец започна да ме притиска, че детето ми "изостава фатално" и да отправя явни намеци, че детето не е за това училище. А после защо имало проблеми с дисциплината? Ами като е изолирано и с чувството, че не се справя? И когато й обясних ситуацията още първия месец отговорът й беше:"Аз и да я приема, класът няма да я приеме." Т.е изолазията се подава като сигнал и модел на поведение от учителя към останалите деца от класа. По думите на учителката, губи време в час с моето дете и не да го обучава, а да разрешава спорове, заради "лошото" й поведение. А по думите на уч.психолог, която често присъства в часовете, и заради друго дете, моето дете стои кротко, старае се, работи с желание според възможностите си и не създава проблеми. В междучасията и занималнята е друго. И въпреки, че в занималнята се случва да създава проблеми, учителката там прояви много повече човечност, разбиране и търпение към детето и му помага, а не го изолира. Та ролята на учителя за овладяване на ситуацията е огромна. Както и за създаване на климат на толерантност и взаимопомощ, а не делене на класа на "желани" (отличници, деца на богати семейства, на родители с полезни връзки) и "нежелани" ( деца, които не са на нивото на останалите, идват от непълноценни семейства, имат минало, родителите не карат луксозна кола/ изобщо нямат кола, не печелят четирицифрени суми, децата са с различен произход...)

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Напълно съм съгласна, но не писах за това, защото това е вторият компонент. В ролята си на родител съм на принципа, че първо аз трябва да си свърша моята работа - да изпратя детето на училище подготвено и мотивирано за това, че там се учи и се спазват правила. Така че аз изпращам на учителката едно дете с много конкретни заръки и подготовка. Нататък тя е на ход и тя трябва да свърши своята работа. Повечето деца в клас са съвсем обикновени - без обучителни или психологически проблеми, без тежко минало, затова и в поста си наблегнах за това как родителят си изпраща детето на училище (то не е само в училище, важи и за ДГ), и в едно 90 процента от случаите първо нещата идват - или по0скоро не идват - от къщи, и то чисто дисциплинарно и мотивационно. Учителката трябва да си свършисвоята работа, и това как ще домотивира вече е надграждане. Децата с трудности са друга бира, а и тее са изключения - в клас от 30 деца има максимум 4 деца със СОП, защото ако помня добре, нормативът е такъв. А останалите 26 са си напълно в норма и не е като да не могат да си седнат на чина и да слушат учителката и да си правят задачите.

# 60
  • Мнения: 425
Жалко е, че учителите се слагат под общ знаменател. Да, има всякакви. Но, ако сега има некадърни, то представете си как ще бъде след години, след като никой млад човек не иска да учи педагогика. Знаете ли, че в тези специалности се влиза и с тройки? И то само, за да е студент детето, да не остане, не че иска да работи това в бъдеще. Е, щом този човек едва е вързал тройката, как тогава ще учи другите, като самият той нищо не знае? Опорочи се тази хуманна професия.

# 61
  • Мнения: X
И не децата, нито родителите са виновни.
Всъщност, всички са виновни. Голяма част от учителите са некомпетентни и мързеливи. Голяма част от родителите на проблемни деца са по-проблемни и от децата, възпитавайки нагли лигльовци. И омагьосаният кръг се завърта.

# 62
  • Мнения: 47 963
Да, всеки може да стане родител,а учител се става след много подготовка. Точно защото учителят работи с всякакви деца, или поне трябва. И да наложи дисциплина,да преподава, да мотивира, да развива и да се държи като професионалист.

# 63
  • София
  • Мнения: 580
В университета подготвят учители за справяне с всякакви ситуации, с всякакви деца. Ако това липсва, значи е пропуск на образователната система за учителите, но съвсем не смятам, че нещо им липсва в педагогическото образование. Учителят трябва да е по-подготвен за справяне отколкото родителят, защото за учител се учи, но за родител - не.
Това, че масово влизаха едно време да учат педагогика, защото за друго не ги приемаха, е друг въпрос, от което им произлиза и мотивацията да образоват и да учат децата - при такива учители за никаква мотивация не може да става въпрос и не може и да се очаква да образоват деца, ако не са по призвание такива. При нас имаше такива учители и веднага разбирахме, че не им бе по сърце материята - масово претупваха материала и имаше голямо текучество по някои дисциплини.
Не мисля, че има нормални родители, които да не учат децата си, че е важно да се спазва дисциплина в училище и да слушат учителите. Ако има случаи на разглезени деца или такива родители, които си позволяват на говорят лошо за учителите пред децата, това е също друг въпрос. Аз говоря по принцип, в общия случай, когато мотивацията за учене трябва да се създава основно от учителите включително и дисциплината в клас и справянето с 20+ деца в клас, с каквито и да било проблеми. Защото децата прекарват в учене много повече в училище, отколкото у дома.

# 64
  • Мнения: 2 024
Така е, прави сте. Но когато родителя се държи зле с учителя, той как после да се отнася добре с детето. Не е робот все пак, човек е...  Но и често това поведение е насърчавано вкъщи...
Гарантирам, ти, че никой нормален родител не прави съзнателно настройване на детето си срещу учителите! Никой не насъсква детето си и не го праща в училището като на фронта! Обаче, родителите забелязващи проблемите, идващи от учителите често изказват неодобрението си и пред децата. Това е в ущърб на учителския авторитет, но много родители не са склонни да премълчават това . В случая, те нямат вина за грешките на учителите. Нямат вина и че не премълчават истината за това от децата си! ... Децата не са глупави и усещат неизказаните истини и когато това го правят родителите им, това може да компрометира доверието от децата към тях. В подобни ситуации родителят трябва да избере дали с думи и действия да подкрепи училището и авторитета му с цената на премълчани истини, но да подкопае доверието на детето си към самия него! Решението никак не е лесно, и никой не е сигурен кой е по-добрия път към успеха!

Ще ти кажа аз как насърчавах отношението на сина ми към класната им - казвах му, че тя е като майка по заместване за всяко дете от класа. Обича ги, грижи се за тях, отговорна е за тях, като всяка майка. Аз го предавам на нея за през деня и й имам доверие, че ще се грижи за него както аз го правя! И затова той трябва да я уважава и да прави каквото иска от него! ... Всяка сутрин откакто е влязал в училищния живот му казвам да мисли, да не бърза и да се пази от провокации, да не влиза в конфликти.... В последствие при възникване на проблеми и разговори с учителката и при присъствието на детето винаги съм подкрепяла мнението й - винаги съм взимала нейната страна за да подсиля авторитета й пред него и въпреки това тя не успява да го получи в достатъчна степен. Защото детето е умно и забелязва несправедливите й реакции и действия при решаване на дадени проблеми - в масата случаи определя един виновник, а приносът на останалите замесени в конфликта се неглижират. Викат се родителите само на основния виновник - този, които промерно най-остро е проявил реакция, без значение колко остро е бил провокиран или заставен да реагира някак... На конфликтите не се гледа като на равноразмерен проблем за всички замесени в него, като на проблем в един отбор (екип). Децата не се насърчават да залагат на екипни отношения и взаимоуважения за постигане на обща цел. Вместо това те биват конкурирани едно с друго; сравнявани кой е "по" и кой е "най"...
Факт е, че въпреки моята подкрепа за учителката, тя изолира детето както изолира и децата на други родители, за които не съм сигурна до колко я подкрепят или не я подкрепят! Тя ползваше еднакъв модел на отхвърляне за проблемни за нея деца!
Между другото, отчитам вероятнен принос на моята подкрепа за учителките при прояви на близост на детето към тях - на какво друго да го отдам? :  Първата госпожа, която "вдигна ръце от сина ми" и поиска да бъде изключен от занималнята (или поне преместен в друга група) се разплака, когато последния ден на раздяла синът ми импулсивно я прегърна и й каза "Довиждане, госпожа! Обичам ви!" Мисля, че в тоя момент пролича осъзнаването й, че тя се е провалила като педагог!...
Съвсем подобна ситуация в края на първи клас, когато на тържеството класната раздаваше Удостоверенията на всяко дете. Мина повечето клас докато дойде ред и на моето дете. Когато тя го извика, той пак така импулсивно я прегърна и кажа " Благорадя Ви, госпожо!" Всички родители избухнаха в ръкопляскания, а децата след моя син поеха идеята и също запрегръщаха класната. ... Само месец преди това същата класна ме помоли да помисля да сменим училището от следващата година... Та така... Ева ли съм единственият родител, подкрепящ и с ръце и с крака учителите в трудната им работа, ама има неща, (много основни, при това), които просто не зависят от нас!

# 65
  • Мнения: 3 048
Фокусираме се върху граничния случай - дете с проблемно поведение и майка, която твърди че нейното е злато, а другите са виновни.

Може и да има такива, но в 99,9% от случаите не е толкова просто.

Както да правят "нормалните родители", както каза spiderwoman, които учат децата, че е важно да спазват дисциплината, да слушат учителите и т.н., когато се сблъскат, с това, за което разказва Mama Ru?

Не искам да слагам етикет на учителите. Сред тях има достатъчно читави и даже страхотни, обаче често и където няма изразен проблем, те могат да го създадат или най-малкото да отравят средата в класа с техните етикети и неадекватни реакции в ситуации. Леко съм се втрещявала от разказани случки от детето (и такива, в които не е участник) и при това с учителката, която харесваме и двамата и се радвам, че детето срещна. Не става въпрос за конфликтни ситуации някакви, а за дребни случки, уж незначителни, но отразяващи се, според мен на поведението на децата. Дяволът е в детайлите. Мотивацията за учене даже е съвсем друг въпрос и измества акцента.

# 66
  • Мнения: 7 006
Наказанието не би трябвало да унижава или да причинява болка, но със сигурност носи неприятна емоция и е с отрицателен знак... и детето трябва да разбере, че докато не спазва правилата, ще бъде наказвано....


За последно се опитвам да ти обясня за какво иде реч,ако не вдяваш какво казва другия,поне не извъртай и не преиначавай думите му,както стори с авторката на темата и заяви,че тя отричала проблема,а като ти навряха нейни цитати които напълно опровергават празнодумието ти,тогава обяви,че по принцип си говориш..Айде без тези грозни прийоми,ако обичаш.

Не съм казала,че не трябва да има наказание! Напротив,казах,че трябва да има такива,но е важен начинът по който те се налагат.

Едно е да кажеш на детето  'Ти направи нещо лошо "и за това заслужаваш наказание,а друго е да му кажеш "Ти си лош" и за това ще бъдеш наказан.



Нали не е едно и също "Да мина да те взема" и "Да взема да те мина"?


И не децата, нито родителите са виновни.
Всъщност, всички са виновни. Голяма част от учителите са некомпетентни и мързеливи. Голяма част от родителите на проблемни деца са по-проблемни и от децата, възпитавайки нагли лигльовци. И омагьосаният кръг се завърта.
В това число всички,не слагам децата.Родители,общество,учители..Да.
Но за един първолак да говорим за 'вина'?
Вина за какво?Че не се справя и не понася тежката семейна ситуация,че се назлобява и става агресивно,че расте с липси,а обществото постоянно гледа да му напомни,за всичко това?
Тези деца влизат в един омагьосан кръг а ние като общество сме стените на този кръг.Това е грозната истина.

Последна редакция: нд, 11 мар 2018, 12:34 от Какво?

# 67
  • Мнения: 3 048
От близък, истински учител, сме получили съвета винаги пред учителя да си застанем до детето. Това да не се чете, като да казваме нашето никога не е виновно, да не го накажем после вкъщи, да разговаряме и всичко което трябва. Просто да не й пригласяме повече от нужното, защото за нея после то става, детето дето и майка му знае, що за стока е и е най-лесно в него да е проблема.

И сигурно на всички тук се е случвало да разкаже детето нелепа случка и да се чудят как да обяснят ситуацията, без да кажат че учителката е била неадекватна и е сбъркала, защото искат тя да е авторитет за детето. Е да, ама децата не са глупави и като вземем да мажем, те разбират всичко.

# 68
  • Мнения: 7 006
От близък, истински учител, сме получили съвета винаги пред учителя да си застанем до детето. Това да не се чете, като да казваме нашето никога не е виновно, да не го накажем после вкъщи, да разговаряме и всичко което трябва. Просто да не й пригласяме повече от нужното, защото за нея после то става, детето дето и майка му знае, що за стока е и е най-лесно в него да е проблема.

И сигурно на всички тук се е случвало да разкаже детето нелепа случка и да се чудят как да обяснят ситуацията, без да кажат че учителката е била неадекватна и е сбъркала, защото искат тя да е авторитет за детето. Е да, ама децата не са глупави и като вземем да мажем, те разбират всичко.

Прав е учителя.
Детето ако не чувства подкрепата/дори когато порицавайки го,то трябва да усеща родителска подкрепа/още повече се назлобява,в това число и към родителя

Хич не го уча да се кланя на глупаци,само защото били авторитети.
Днес лиже задника на даскалицата,щото нали..авторитет,утре ще се превива пред шефа,щото и той авторитет..

Уча го да уважава хората заради личните им качества,а не заради това кой кви връзки на обуквите има и на ква работа се е уредил..

И ако даскала е тъп,сори..Няма да си карам детето да го уважава,а ще му обясня,че просто лицемерно трябва да мълчи,защото в такова общество живеем и дори учителя на дъската да говори пълни тъпотии,му казвам мълчиш и толкоз.Ама не викам слушай,маме,слушай..Кво да слуша,че водата в морето е солена,щото някой е метнал варел с готварска сол в него?
 

# 69
  • Мнения: 3 048
Е, тук говорим за 1-2 клас. Учителят трябва, според мен, да е нещо специално за детето.

В 5 клас вече му е обяснено, че учителите са там, за да ги учат, а не да ги възпитават и звероукротяват и конфликтите ги затормозяват и участващите деца ги подразват заради създаваните главоболия. Та да не очаква те да са справедливи съдии на случките. Отделно и те са хора, всеки си има проблеми някакви и дори да искат, не винаги имат нерви да мислят кой крив, кой прав.

В детската градина, обаче, и първи и втори клас учителите трябва да имат нерви за тези неща, дори повече отколкото за учебния процес. Всички се научават да четат и пишат. Ако това се получава, нагоре вече ще налага по-малко.

# 70
  • Мнения: 2 024
Е, тук говорим за 1-2 клас. Учителят трябва, според мен, да е нещо специално за детето.

В 5 клас вече му е обяснено, че учителите са там, за да ги учат, а не да ги възпитават и звероукротяват и конфликтите ги затормозяват и участващите деца ги подразват заради създаваните главоболия. Та да не очаква те да са справедливи съдии на случките. Отделно и те са хора, всеки си има проблеми някакви и дори да искат, не винаги имат нерви да мислят кой крив, кой прав.

В детската градина, обаче, и първи и втори клас учителите трябва да имат нерви за тези неща, дори повече отколкото за учебния процес. Всички се научават да четат и пишат. Ако това се получава, нагоре вече ще налага по-малко.
Не, не мисля, че възпитaнието спирa до мaлките клaсове. То е нужно до 18 години!  Зaтовa хорaтa кaзвaт " Мaлки децa - мaлки ядове, големи децa - големи ядове!". Мaсa учители нa по-големи децa се измъквaт с тaковa снижение нa грaницaтa. Те, големите много добре знaят прaвилaтa - не е нужно дa ги учaт кaто мaлките. Нужно е възпитaние дa ги спaзвaт , дa се отстрaнявaт причините зa неспaзвaнето!

Последна редакция: нд, 11 мар 2018, 13:02 от agitak

# 71
  • Мнения: 3 048
Скрит текст:
Е, тук говорим за 1-2 клас. Учителят трябва, според мен, да е нещо специално за детето.

В 5 клас вече му е обяснено, че учителите са там, за да ги учат, а не да ги възпитават и звероукротяват и конфликтите ги затормозяват и участващите деца ги подразват заради създаваните главоболия. Та да не очаква те да са справедливи съдии на случките. Отделно и те са хора, всеки си има проблеми някакви и дори да искат, не винаги имат нерви да мислят кой крив, кой прав.

В детската градина, обаче, и първи и втори клас учителите трябва да имат нерви за тези неща, дори повече отколкото за учебния процес. Всички се научават да четат и пишат. Ако това се получава, нагоре вече ще налага по-малко.
Не, не мисля, че възпитaнието спирa до мaлките клaсове. То е нужно до 18 години!  Зaтовa хорaтa кaзвaт " Мaлки децa - мaлки ядове, големи децa - големи ядове!"
Не става въпрос да спира възпитаването. Ама те от детската градина живеят в джунгла. С правото на по-силния и приемането на агресията, за неизбежна част от ежедневието, после не до 18, ами до 38 не успяват да се възпитат. Ако някои неща не им се покажат като неприемливи и недопустими в детската градина, то вече всичко е изтървано. Не казвам, че няма какво да се възпитава и в по-големите деца, но така или иначе без А,Б-то за него не остава време.

# 72
  • Мнения: 7 006
Е, тук говорим за 1-2 клас. Учителят трябва, според мен, да е нещо специално за детето.



Бяха тези времена..Ама те и учителите бяха други някак...

Възпитанието на един човек е процес който трае през целия му живот,кво остава да го сведем само до първи клас..Тц.

# 73
  • Мнения: X
Какво?, да съгласна съм с корекцията- децата не може и не бива да се мерят с аршин като за възрастни.

# 74
  • Мнения: 3 048
За протокола, никъде не твърдя, че възпитанието свършва в 1-2 клас. Отбелязах колко са деликатни първите години в училище и колко неадекватността на учителите може да стане източник и начало на проблем в този момент. В 5-6-7 клас е доста по-трудно дете да се настрои срещу съученик, защото учителката е изпляскала някаква глупост по негов адрес, отколкото в 1-2 клас, когато това ще се случи дори неосъзнато от детето. В 5-6-7 клас учител и да каже на дете, че не справя, уместно или не, това няма да го докара до такива състояния, както едно първолаче и т.н.

# 75
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вижте, пиша от позицията на родител, преживял катарзис и осъзнал, че отношението на детето му към училището не идва нито от лошите учители, които не могат да го оценят, нито от кофти средата, нито от остарялата и архаична система и материална база, нито от останалите деца...а  от моето отношение към училището...
...
аз дори го бях записала една година на самостоятелна форма, извън училище, да си учим вкъщи ...

Системата е кофти, но всичко тръгва от самият родител...всичко

# 76
  • Мнения: 7 006
...

Системата е кофти, но всичко тръгва от самият родител...всичко

Верно ли?

Кво съвпадение,всички мислим така.. smile3502

# 77
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Виждам го, чрез второто ми дете, което е много по- спокойно, изпълнително и щастливо в училище, тъкмо заради мен Simple Smile

А всичките ми терзания с първото, защото нали всеки иска най- доброто за детето си, му излязоха през носа...и то на него, не на мен...той е там

# 78
  • Мнения: 7 006
Е,и?

Някой да твърди,че родителя няма отговорност за детето си и неговото развитие?
Тъкмо наопаки..Всички изказваме това мнение.В едно с мнението,обаче,че нещата са двустранни и ,че учителят също е фактор за детската психика.
Но на теб ти е трудно да проумееш,че има хора които твърдейки,че съществува А,съвсем не отричат наличието на Б,а напротив,и за това се чудиш как да въртиш палачинката,защото не разбираш какво казват другите.
Но не е зле,когато някой е не доразбрал,да попита,а не да си служи с инсинуации.

# 79
  • Мнения: 2 024
Виждам го, чрез второто ми дете, което е много по- спокойно, изпълнително и щастливо в училище, тъкмо заради мен Simple Smile

А всичките ми терзания с първото, защото нали всеки иска най- доброто за детето си, му излязоха през носа...и то на него, не на мен...той е там
Моят опит, пък е точно обратния!
Каката беше и е перфектното дете в клас за учителката! Вечно за пример я дава, все с нея почва всяка похвала, понякога даже ми е било неудобно, че с това свръх-приятно отношение игнорира успехите на останалите в класа. ....Малкия от 3-та група в д.г. е замечтал за училището, до там, че броеше дните последното лято! Идея си нямаш с какво желание тръгна на 15.09 при същата госпожа, класната на сестра му!. И след месец - на 15.10. почна натискът да го спирам от занималнята, в началото, после и лавинообразно до към края на 2-ри клас да получа съвет да му сменя училището! Пример да искаш за отношение към училището... И аз на прехвърлила бая възраст пак уча и то с желание - това и подсъзнателно улавят и децата ми за отношение към учението... ... Ама лесните деца са мечта за учителите, а трудните - "няма дете, няма проблем!"

# 80
  • Мнения: 7 006
Виждам го, чрез второто ми дете, което е много по- спокойно, изпълнително и щастливо в училище, тъкмо заради мен Simple Smile

А всичките ми терзания с първото, защото нали всеки иска най- доброто за детето си, му излязоха през носа...и то на него, не на мен...той е там
Моят опит, пък е точно обратния!
Каката беше и е перфектното дете в клас за учителката! Вечно за пример я дава, все с нея почва всяка похвала, понякога даже ми е било неудобно, че с това свръх-приятно отношение игнорира успехите на останалите в класа. ....Малкия от 3-та група в д.г. е замечтал за училището, до там, че броеше дните последното лято! Идея си нямаш с какво желание тръгна на 15.09 при същата госпожа, класната на сестра му!. И след месец - на 15.10. почна натискът да го спирам от занималнята, в началото, после и лавинообразно до към края на 2-ри клас да получа съвет да му сменя училището! Пример да искаш за отношение към училището... И аз на прехвърлила бая възраст пак уча и то с желание - това и подсъзнателно улавят и децата ми за отношение към учението... ... Ама лесните деца са мечта за учителите, а трудните - "няма дете, няма проблем!"

Роузи,е преживяла катарзис и е осъзнала,че носи отговорност за отношението на детето си към заобикалящата го среда..
Да се надяваме да преживее и втори такъв и да осъзнае,че и заобикалящата среда/градина,даскало,улица ако щете/ също има много голямо значение.

# 81
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
не заслужавате никакво внимание ... или поне моето... доста сте елементарни, заради което страдат горките ви деца, несъмнено...

# 82
  • Мнения: 7 006
не заслужавате никакво внимание ... или поне моето... доста сте елементарни, заради което страдат горките ви деца, несъмнено...

Що,ти с какво си "по -комплицирана"?
Да не би мозъкът ти е разположен в петите или някаква друга билогична особеност те прави така сложно устроена,спрямо нас - "елементарните"?

И спокойно можеш да спреш да ни удостояваш с вниманието си в темата,а ние дружно ще разплетем ръкавите на елечетата с които си обличаме "горките деца"..Така де..времето се стопли вече Laughing

# 83
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Нещата са си закономерни... когато се опитваш да помогнеш на някого, а той си упражнява човеконенавистническата елементарна реторика върху теб, то този човек не заслужава никаква помощ и всъщност мястото, където е и проблемите, които си има, са си абсолютно заслужени и обясними... Успех!

# 84
  • Мнения: 7 006
Нещата са си закономерни... когато се опитваш да помогнеш на някого, а той си упражнява човеконенавистническата елементарна реторика върху теб, то този човек не заслужава никаква помощ и всъщност мястото, където е и проблемите, които си има, са си абсолютно заслужени и обясними... Успех!

Ама ти нали щеше да ни лишаваш от присъствието си,какво стана?
Пусто викаш,сърби клавиатурата,не се трае,а?   Laughing

# 85
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Вижте, пиша от позицията на родител, преживял катарзис и осъзнал, че отношението на детето му към училището не идва нито от лошите учители, които не могат да го оценят, нито от кофти средата, нито от остарялата и архаична система и материална база, нито от останалите деца...а  от моето отношение към училището...
...
аз дори го бях записала една година на самостоятелна форма, извън училище, да си учим вкъщи ...

Системата е кофти, но всичко тръгва от самият родител...всичко

Роузи не са много родителите ,които биха си признали,че вината е в тях.
Ти си осъзнала,че  проблема е в теб, взела си някакви мерки и в твоя случай това е помогнало.

# 86
  • Мнения: X
Роузи не са много родителите ,които биха си признали,че вината е в тях.
Ти си осъзнала,че  проблема е в теб, взела си някакви мерки и в твоя случай това е помогнало.

+1. Моите адмирации, Роузи.

# 87
  • Мнения: 5
Здравейте, скъпи майки!
Послушах съвета да не ходя сама на „кръстосан разпит”, ноооо... Ще се наложи- утре сутринта психоложката, при която го водя, няма да може да дойде, треньорът му по футбол едва ли не не ми се изсмя на молбата- първо не можа да се сети за сина ми, а после ми заяви, че школата е частна и няма отношение към училището му, не може да се ангажира с поведението му в клас, а само по време на тренировки... Тоест, подтекстът е „какво ме занимаваш с проблемите си”. Много ми стана неудобно, чувствам се разочарована...
Искам да обясня защо споменах финансовата част- защото просто не мога да си позволя да го водя по-често на срещи с психолог (препоръчаха ми учителките да го запиша). В училищата се гледа на по-заможните родители с друго око, а в неговото знаят, че аз съм сама, с финансите се справям сама, от провинцията, тоест... не съм на същото ниво както другите родителите, а може би и детето ми не е на същото ниво като другите. Все пак живеем на Балканите и тук не се гледа с добри очи на „самотните майки” (винаги ме е притеснявало това определение). Разбрах, че не могат да изключат деца в първи клас, освен ако няма подадена молба от родителите на другите деца, че „проблемното дете” застрашава живота и здравето на останалите. А аз предполагам, че тази майка, която ме заплашваше, си е предвидила полезните ходове и най-вероятно има вече готова молба. Други родители  също са ходили да се оплакват направо при директорката, защото едва ли не класната не взема мерки. Класната и госпожата от занималнята са прекрасни жени, както казах и не искам да ги сменяме, детето ми също не иска. Той си харесва и госпожите, и децата и определено не иска да се премести в друго училище. Така, че моята цел е да убедя директорката да го остави тук.
Много говорихме със сина ми... Мисля, че успя да осъзнае сериозността на ситуацията. Много се надявам още утре да има промяна...
И аз да се включа в дискусията за нагласата: както аз, така и всеки друг родител, сигурна съм, че обяснява на детето си какво трябва да прави в училище и как трябва да се държи... не съм съгласна с мнението, че щом не слуша в училище, значи не слуша мен?! Това за мен е абсурдно! Сякаш ние не сме били деца някога и не помним как когато сме били с другите сме се държали по 1 начин, а в къщи по друг?! Децата ни не са роботи да им зададем режим и да го следват денонощно. В средата с другите деца е съвсем различно- сблъсък на характери, стремеж към надмощие и изява, борба за внимание и т.н. С това децата ни трябва да се справят сами, с насоки от нас като родители и от учителите, но тези социални умения се учат и възпитават с времето. Не можем да очакваме от деца на 7 години да имат нашите зрялост и мъдрост. Ние трябва да зададем правилните норми за познание къде са границите на добро и лошо, какво може и какво не и да имаме търпението те да си научат уроците по-бързо.
Да, аз осъзнавам, че детето ми има проблем, както и аз. Баща му няма проблем, защото той не влиза в картинката. Старая се да работя върху проблемите НИ и се надявам резултатите да не закъсняват.
Даже мисля това да кажа утре на директорката...

# 88
  • Мнения: 7 006
Аз пак ще попитам.
Детето откъде трупа негативния модел?Питахте ли го?

# 89
  • Мнения: 8 890
С риск да прозвучи глупаво, защото наистина не съм запозната с процедурите в подобна ситуация, но, Macurrela, има ли вариант дякой друг да дойде с теб, допустимо ли е? Приятелка, колежка, съседка... Освен теб, има ли друг близък, различен от учител, психолог или треньор, възрастен, с който детето общува повече? Разбрах, че от бащата и семейството му не може да получиш помощ, твоето семейство е далеч, но все пак някой друг?

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
вместо на психолог запиши детето на още нещо, което му харесва, а треньорът... нямам думи, представям си какво му е отношението. Положителните преживявания и успехи извън училище ще повлияят положително върху поведението в училище.

# 91
  • Мнения: 21 455
Разбрах, че не могат да изключат деца в първи клас, освен ако няма подадена молба от родителите на другите деца, че „проблемното дете” застрашава живота и здравето на останалите. А аз предполагам, че тази майка, която ме заплашваше, си е предвидила полезните ходове и най-вероятно има вече готова молба.
За втори път - няма такова нещо като изключване. Вероятно ще се опитат да те убедят сама да преместиш детето.
Чл. 199. (1) За неизпълнение на задълженията, определени в този закон, в нормативните актове по неговото прилагане и в правилника за дейността на училището, след изчерпване на останалите механизми за въздействие върху вътрешната мотивация и за преодоляване на проблемното поведение на учениците може да се налагат следните санкции:
1. забележка;
2. преместване в друга паралелка в същото училище;
3. предупреждение за преместване в друго училище;
4. преместване в друго училище;
5. преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение.
Скрит текст:
(2) Когато ученикът възпрепятства провеждането на учебния процес, учителят може да го отстрани до края на учебния час.
(3) Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не позволява да участва в учебния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му.
(4) Веднага след приключването на учебния час по ал. 2 или след отстраняването на ученика по ал. 3 се предприемат дейности за мотивация и за преодоляване на проблемното поведение и се уведомява родителят.
(5) За ученика с наложена санкция се осигуряват и дейности за превенция и преодоляване на проблемно поведение.
Чл. 200. (1) Санкцията "преместване в друга паралелка в същото училище" не се прилага, когато това налага промяна на профила, професията или специалността.
(2) Санкцията "преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение" се прилага за ученици, навършили 16-годишна възраст.
(3) Мерките по чл. 199, ал. 2 и 3, както и санкциите "предупреждение за преместване в друго училище" и "преместване в друго училище" не се налагат на учениците в класовете от началния етап.
Скрит текст:
(4) Санкциите "преместване в друго училище" и "преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение" се налагат за тежки или системни нарушения.
(5) Санкции не се налагат на ученици, когато поведението им е резултат от увреждане или нарушение на здравето, посочено в медицински документи.[/i]

# 92
  • Мнения: 5
Аз пак ще попитам.
Детето откъде трупа негативния модел?Питахте ли го?
Да, питала съм го разбира се: казвал е от другите деца или от баща му.

# 93
  • Мнения: 7 006
Ясно..Дано да има промяна.
Да си кажа честно,при нас разговорите,откритите и честни разговори,това помогна най-много..
Детето трябва да осъзнае,че дразнители и несправедливости винаги ще има,защото те са най-вече продукт на субективността ни,но и ,че е наше задължение да се научим как да реагираме в такива ситуации..
С две думи,трябва да осъзнаят,че на крива ракета космоса все ще и пречи,и да му се обясни,че навиците се превръщат в характер,и ако сега просто е свикнал да се държи като една крива ракета,то е просто вреден навик,но ако не работи върху това,този навик,ще се превърне в характер.
Поне при нас,обяснението сработи добре.  


вместо на психолог запиши детето на още нещо, което му харесва, а треньорът... нямам думи, представям си какво му е отношението. Положителните преживявания и успехи извън училище ще повлияят положително върху поведението в училище.

Андариел е права.

# 94
  • Мнения: 11 918
Какво? Не е нужно детето да трупа отнякъде негативен модел. Достатъчно е ситемно да бъде тормозено. Тормозът не е само да бъде удряно. Тормоз е:
- ако детето бъде обиждано, подигравано, заплашвано
- ако му се вземат вещите или се повреждат
- ако бъде бутано, ритано, щипано
- ако бъде игнорирано, изключвано от общите игри, ако бъде винаги избирано последно при делене на отбори или елиминирано първо
- ако е обект на "шеги", които то не възприема като такива и които го нараняват или му причиняват дискомфорт
...
Тормозеното дете или се затваря вътре в себе си, изживява тормоза и се смачква самочувствието и себеуважението или избухва и отвръща. Възможно е дори да започне да тормози от своя страна по-слабите.
Целият клас едва ли го тормози, но са свидетели на това какво се случва, т.е са наблюдатели и то не невинни, защото с мълчанието си толерират насилниците / тези, които прилагат тормоза.
За съжаление е по-лесно да бъде наказано и обвинено дете, което се защитава, а се пропуска да се стигне до същината на проблема и да се прекрати тормоза като се работи с тези, които го прилагат. Провокирането на детето е осъзнато деяние и е тормоз, защото целта на провокацията е тормозеното дете да бъде обвинено и наказано. Това доставя удоволствие на тормозещите. Те са истинските агресори. И нищо чудно да са подклаждани и подучвани от семействата си.
Макурела, в никакъв случай не се съгласявай, че детето ти създава проблем! В никакъв. Така им даваш оръжие - ето и майката признава, че детето й е " лошо", ние какво да направим? Защити детето си! Обърни нещата - твоето дете реагира агресивно на тормоза, на който ежедневно е подлагано от ..... Твоето дете не намира закрила и помощ от учителката и другите отговорни възрастни... Ти същоси подложена на тормоз от страна на Х., родител на детето Y. И накрая ги попитай, те като институция какво предлагат да се направи, за да спре този тормоз срещу детето ти, защото ти като родител за негово добро ще си принудена да го преместиш, при което те ще загубят един отличен ученик, но по-важното е, че ще бъдеш принудена, ако тормозът не бъде прекратен да сигнализираш ОЗД (отдел Закрила на детето). А детето ти ходи на психолог, не заради агресията, а заради тормоза, на който е подложен в училище! (Ще твърдиш това, защото то е истината. Детето ти няма проблем с агресията, а с това, че го тормозят.)

# 95
  • София
  • Мнения: 922
Мама Ру, с почти всичко съм съгласна с теб, но не и за Закрила на детето. В нашия почти идетичен случай подадох молба там и в прав текст ми казаха, че те нищо не могат да направят - не могат да предприемат никави санкции или проверки в училище, сигурни са, че у дома всичко е наред - това проверяват. Дойдоха на проверка у дома, заедно с психолог и представители от общината, за да проверят НАС по сигнал от училището и родителите - те пуснаха писмо до директорката, до общината и до Закрила на детето. Единствено срещнах разбиране в Комисия по защита от дискриминация, те ме посъветваха само писмено да комуникирам с директорката, защото с разговора си с нея, нарочиха детето и всичко ескалира. Дори и частният психолог не може да помогне - той ще се включи при евентуално заведено дело в съда.
Не признавайте, че детето има проблем. Потърсете псменно помощта на училището, като използвате доводите за дискриминация и тормоз. Поискайте писменно и проверка на случая. Може би ще е добра идея да има копие и до общината. Това със сигурност ще свърши работа. Не е необходимо да обвинявате в несправяне с проблема двете учителки, но това ще се случи. Не е проблем, с който те могат да се справят.
След подобно писмо, може да очаквате сформиране на комисия за деца със СОП и антисоциално поведение. Това да не ви притеснява. Трябва да има външен Медиатор - психолог. Това ще укроти и стратсите на другите родители. Стъпките след това са - разписване на правила за поведение за целият клас, подписване на договор с вашето дете, класната ръководителка и вие, като родител - основно правила  за трите страни за поведение и мерки за наказание, ако не се спазват. С това нещата трябва да се кротнат. В устна или писмена форма намекнете за Комисията по дискриминация и на родителите. Успех!

# 96
  • Мнения: 11 918
Селена6, написах за ОЗД, защото това предполагам ще ги стресне дори и само намек да е. Иначе съм съгласна с всичко останало. + жалба и до РУО. Това пък още повече ще ги стресне, защото никой директор не иска да му се изсипят на проверка от инспектората. + медии - как се торомози и нарочва дете. Детето на авторката не е със СОП, защото се справя повече от добре с материала, по думите й дори често пръв е готов. Ако, това е проблем, нека учителката намира начин да го ангажира с допълнителни задачи, това е нейно задължение. Детето най-вероятно е провокирано, за да реагира агресивно. И аз съм получавала оплаквания от нашата учителка че дъщеря ми ударила дете, че не знаела вече с кого да я сложи да седне... Питам детето удряла ли е? Отговаря:"Да.". Следващ въпрос - защо? Отговор: "Защото М. и Р. ми се присмяха на рисунката". Разчепквам случая по-нататък - присмели й се, че нарисувала баба си с бастун. (Баба й е много възрастна и действително ползва бастун-патерица, детето дори с правилния цвят го беше нарисувала). Не твърдя, че е реагирала правилно като е ударила, но учителката удобно премълча факта, че е била провокирана по някакъв начин. И при всеки подобен инцидент чувам:" Аз не бях там. Бях дежурна в коридора, но децата ми се оплакаха и всички твърдят, че Лъчи е ударила Х. без причина". Да, но причина - основателна или не, винаги има. Да не говорим, че детето ми е изключително дребно, едно от най-дребните и слаби в цялото училище - 118 см, 15кг, та едва ли първо и без повод ще тръгне да налита на бой. Но тя винаги ще бъде виновната, защото е различна и сама. Тези, които я провокират и тези, които са свидетели няма да си признаят, те ще търсят оправдания, защото учителката явно е на тяхна страна и те го виждат и усещат, а това им дава чувство на безнаказаност. И родителите вкъки чуват само едната версия, но не пълната, а удобната част. Онзи ден, едно дете ми каза следобед на занималнята:"Г-жа Б. ми каза да Ви кажа, че Лъчи ме ритна и обиди." Да не говорим с какво удоволствие всеки ден същото дете бърза да докладва какво е направила моята дъщеря, ехидно, очаквайки реакция. И не е само тя. Счупила случайно шише за вода на дете от съседен клас (паднало от чина шишето), но ме пресрещат в коридора с радостната новина:"Да знайте Лъчезара счупи шишето на Х., сега ще трябва да купувате ново". Версията на учителката от занималнята обаче е съвсем друга - моето дете минавайки между тясното пространство на две маси и струпани деца, случайно закача шишето, то пада и се чупи. Майката на детето отказа да й възстановявам шишето, защото "това са деца, случва се". Та и родителите, и децата, и учителите са различни - едни си избират жертва, обикновено най-слабия и беззащитен или някой, който се отличава по друг признак - ръст, тегло, очила, слухов апарат, цвят на кожата, социален произход. А учителят започва да приглася и да защитава виновните, защото така е по-лесно - да запази децата на " спонсорите", и да се отърве по възможност от дете, което "създава проблеми", защото не се вписва в масата или дърпа класа назад по успех и изисква повече усилия от страна на учителя.

# 97
  • Мнения: 47 963
Не всички учители. Виждала съм как работи професионалист, виждала съм и обратното. Разликата е от небето до земята. Затова в момента поне за второто дете до колкото мога избирам учител, поне класен, а не училище. Има огромна ама огромна разлика

# 98
  • Мнения: 7 006
Какво? Не е нужно детето да трупа отнякъде негативен модел. Достатъчно е ситемно да бъде тормозено.


Здравейте! Синът ми (първи клас) е от агресивните деца- бие се, обижда, псува, тормози другите...

Сега ясно ли ти е?
Написано е още в първото изречение на темата.

# 99
  • София
  • Мнения: 922
Селена6, написах за ОЗД, защото това предполагам ще ги стресне дори и само намек да е. Иначе съм съгласна с всичко останало. + жалба и до РУО. Това пък още повече ще ги стресне, защото никой директор не иска да му се изсипят на проверка от инспектората. + медии - как се торомози и нарочва дете. Детето на авторката не е със СОП, защото се справя повече от добре с материала, по думите й дори често пръв е готов.
Моят син също се справяще отлично с материала, но комисията се нарича така. Друг е въпросът, че в нашия случай, точно това, че класната беше признала пред въпросната нарочила ни майка, че моят син е най-умното дете в класа я подпали за подписки с идеята да махнем детето -"Щом училището не може да го изгони, аз ще го изгоня за 2 седмици". Бяха си наумили и тя и директорите, че ще го обяват за СОП, защото има проблеми с общуването и да му назначат ресурсен учител.... Препоръчваха ни да го заведем при психолог, който се занимава с антисоциални деца, сигурно са визирали Детска педагогическа стая. Изпратиха ни вкъщи Закрила на детето и от общината на проверка, защото "сме го биели". Изобщо мръсотията беше огромна, ако направят филм по историята ще изглежда невероятно , дори за сапунен сериал, ама индийски. При положение, че аз напуснах работа, за да съм близо до детето и да общуваме, както и го готвех за кандидатстване след 4-ти клас, ни притискаха да тръгне на занималня.... Да похваля училището - 39 СУ "Петър Динеков" . Там практиката е неудобните деца да се гонят от недоволни, но добре информирани родители, после ми кажете, че тук няма отношение и класната.
Адвокатката, която накрая повикахме, ни разказа как е присъствала на педагогически съвет в у-щето за поредните изгонени набедени деца.
Картинката беше пълна...

# 100
  • Мнения: 3 048
Selena6, сподели дали за директор и учител е имало някакви последствия (нещо от страна на РУО имам предвид) във връзка със създалата се ситуация и приносът им да ескалира. Не трябва ли да са подготвени. Майките може да са всякакви, но те с действията си трябва да минимизират последствията, а не да разпалват конфликтите и да гледат сеир.

Значи правят мероприятия за борба с насилието и бла-бла, отчита се дейност, а трябва да започнат със запълване на пропуски от първите 7 години на учители и директори.
И аз се сблъсках с реакции на учител, които мен ме изненадаха че са възможни за зрял възрастен.... а за педагог са си направо да го накараш да си изяде дипломата.

# 101
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Старая се да работя върху проблемите НИ и се надявам резултатите да не закъсняват.
Даже мисля това да кажа утре на директорката...

macurella, като препатила, момичетата са те посъветвали, но ти попитай какво училището ще направи за твоето дете да бъде приобщено към колектива. Не се свивай, а изисквай! У дома ти нямаш проблем с поведението на твоето още малко дете. Те имат проблем в училище, как те ще разрешат този проблем?!
Изискай план с точно време за което да се справят. Ти не искаш твоето дете да бъде подложено на натиск и погрешно поведение да му се заложи (на агресор, аутсайдер и тн) на 7г възраст. Как ще се измерва дали те се справят? Да се съгласува това, водиш записки по време на срещата, след това емайл, със съгласуваните действия и време за изпълнение. Всичко писмено. Това ако ти се занимава, детето ти е психически държеливо, а и ти също. Ако не просто го мести, не се занимавай!

С три деца съм, в начални и основни училища са. Два пъти съм се сблъсквала с това, един път като жертва дете и един като по-агресивно дете. Първият път след 2 месеца разправии го премеситих и всичко беше добре, но по. Вторият път, с друго от децата ми тогава на 6г, случихме на опитна учителка, добър предагог, тя разреши проблема с разместване на двете деца в различни класове. Просто и лесно е да се разрешат конфликти в началното училище, просто учителя/директора трябва да са на място.

Последна редакция: пн, 12 мар 2018, 13:35 от GI

# 102
  • София
  • Мнения: 922
Selena6, сподели дали за директор и учител е имало някакви последствия (нещо от страна на РУО имам предвид) във връзка със създалата се ситуация и приносът им да ескалира. Не трябва ли да са подготвени. Майките може да са всякакви, но те с действията си трябва да минимизират последствията, а не да разпалват конфликтите и да гледат сеир.
За директорките /директорка и две заместнички, от които едната е и училищният психолог/  и  класната нямаше последствия, защото оттеглихме жалбата си от КЗД. Така решихме, защото нещата се поуспокоиха след създаването на Комисия за деца със СОП и антисоциално поведение, а стреса за детето беше доста голям. От РУО не очаквайте подкрепа, освен ако няма писмо с важните думички "тормоз" и / или "дискриминация", които много трудно могат да се докажат по нашият закон без адвокат. Единствен вариант е КЗД с поименно посочени "виновници" - процедурата е дълга и е необходим адвокат, за да се състави молбата. Нашата я върнаха за доуточнение един месец след подаването, когато нещата вече се бяха поуспокоили. Но към молбата трябва да се приложат и колкото може доказателства - писма, жалби и др., всичките с дата и евентуално вх./изх. номер.
Много ги стрестна появата ни на срещата за Комисията с адвокат. Директорката извика охраната за да я изведат - изобщо , беше весело.

# 103
  • Мнения: 3 048
Не подбрах думата "последствия". Зачудих се, някой интересува ли се при възникнала ситуация, какво е направил учителя, когато е регистрирал зараждане на проблем, за да го избегне или смекчи. След това директора. Как са комуникирали с родителите и т.н. (нещата, за които пише GI).


Скрит текст:
А питането ми е, защото при нас възникна ситуация в 4 клас, след 4 години в класа. Детето ми беше жертва, не набедено под някаква форма. Нямах нищо към родители и деца, за мен проблемът беше учителката с поредица от втрещяващи изцепки (за които разбрах/разбирах не от детето, а за някои и след време). Не предприех действия тогава и се чувствам виновна към детето, че не го направих и сега се зачудих, дали е можело да променя нещо. Под да променя, имам предвид някой на опреснителен курс по педагогика да я беше изпратил или нея на психолог да я натири.

# 104
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Ако детето наистина се държи агресивно,а родителите виждат проблема,но го отричат,то това е във вреда на детето.Защото то трябва да разбере,че не е нормално да удряш.

Ако нападате учителите и другите родители ,това няма да помогне с нищо на вашето дете да промени държанието си.

Аз бих опитала с някакъв боен спорт,като например карате или айкидо,защото там се изискват ред и дисциплина,а един добър треньор знае как да подходи.

# 105
  • София
  • Мнения: 922
Солничка, няма последствия ако няма писменно оплакване. След това зависи само от директора дали е "човек". Обикновено директорите защитават учителите при устно оплакване от родители. А опреснителен курс - само за квалификация и то ако има финансиране, педагогика търси в частните училища.
В нашият случай родителите ходеха и си пиеха кафето с класната, ходеха и на разговори на 4 очи с директорката. Класната водеше частни уроци на детето на майката, която организира цялата кампания срещу нас.
Проведохме разговор с класната пред директорката за това, че неискаме детето ни да е изолирано на последният чин само, и че искаме да е по-напред заради очите. Директорката нареди детето да седне с едно от децата, за които й казахме, че родителите няма да имат против, а за очите - да донесем документ от очен лекар. След като ние си тръгнахме от кабинета й е наредила на класната да започнат кампания по отстраняването на детето - последва педагогически съвет и т.н. За педагогическият съвет се опитах да се оплача на РУО, откъдето ми отговориха, че немогат нищо да направят, ако е спазена процедурата - те за това отговарят - да се спазват процедурите.
Психолозите в училище са и преподаватели - това е много извратена практика. И все пак училището им плаща заплатата - това е предпоставка да не се изправят в защита на детето, ако има някакъв тормоз от страна на учители, директор и т.н.
В това може да помогне само външен психолог, който е назначен за медиатор от училището.

# 106
  • Мнения: X
След като ние си тръгнахме от кабинета й е наредила на класната да започнат кампания по отстраняването на детето
Това как го разбрахте?

# 107
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
... Зачудих се, някой интересува ли се при възникнала ситуация, какво е направил учителя, когато е регистрирал зараждане на проблем, за да го избегне или смекчи. След това директора. Как са комуникирали с родителите и т.н. (нещата, за които пише GI).

При нас с опитната учителка, просто ме извика да говорим за 6г ми буйно и шумно дете (не е имало удряне/агресия от негова страна, но социално не приемливо поведение). Обясни ми от нейна гледна точка какво се случва в училище, как той се държи заедно с още едно момче. Те едно че пречеха на класа, на нейната работа, но и тяхното учене страдаше. Естествено беше неприемливо, те и взаимно си пречеха и караха. Аз разговарях с него в къщи, разредих много игрите им след училище. По същия начин и другата майка. Учителката ме уведоми, че ги разделя на отделни чинове и от другата година ще са в различен клас. Малки деца, лесно се овладяват; желание и подход да има.

В другия случай с 9г деца, учителя млад, без никакъв подход не можеше да овладява класа. Едно буйно и агресивно дете нарочило моето и още 3-4 по-тихи деца. Имаше и психически и физически тормоз, на които свидетели бяха ставали и други учители. Чак след 2 месеца  аз и другите родители разбрахме какво става. Срещи с управата и класния, писане на емайли, оплакване до директора, инспектората за тормоз и тн. Цялата процедура следвахме. Съответно и училищната управа ни отговаряше писменно. След това случая с цялата документация се разследва  от инспектората. В края на уч. година моето и още 6 тормозени деца ги преместихме (просто не издържаха/хме), класния напусна (или беше уволнен не се разбра точно; не са длъжни да ни уведомят), а директора се "пенсионира".
От цялата неприятна работа, моят тогава 9г син разбра че трябва да си търси правата, как документирано да подхожда и колко трудно се доказва истината. Наложи се той да описва случаи, които би искал да забрави; и да изважда наяве писменно чувствата си. В крайна сметка той и другите деца напуснаха училището и оставиха добри приятели там. Агресивното дете, идващо от проблемно семейство (така поне директора ни каза, аз не ги познавам) остана там, но поне имаше последствия за класния и за директора.

Последна редакция: пн, 12 мар 2018, 17:28 от GI

# 108
  • София
  • Мнения: 922
След като ние си тръгнахме от кабинета й е наредила на класната да започнат кампания по отстраняването на детето
Това как го разбрахте?
От трето лице, няма да уточнявам

# 109
  • Мнения: 3 048
GI, всичко е сведено до професионализма и човечността на отделни учители, а от тях по тази линия се оказва не се изисква нищо.

# 110
  • Мнения: X
След като ние си тръгнахме от кабинета й е наредила на класната да започнат кампания по отстраняването на детето
Това как го разбрахте?
От трето лице, няма да уточнявам
Това е несериозно.

# 111
  • София
  • Мнения: 922
Колкото и несериозно да звучи - от трето лице разбрах за подписката, защото същият ден ме изключиха от фейсбук групата за да започнат да събират "доказателства" срещу синът ми. Имам доверие на човека, а всяка информация, която може да ми бъде полезна за да предпазя детето си ми беше полезна тогава.
В последствие и третото лице беше изключено от групата, защото се опита да защити детето и нас пред останалите родители.

# 112
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
GI, всичко е сведено до професионализма и човечността на отделни учители, а от тях по тази линия се оказва не се изисква нищо.

Не всичко, има органи за проверка. Но всичко е с цената на много усилия и разправия. Може и до съд да се стигне.

За авторката дано да и е полезно това което споделяме. Аз лично с опита, които имам сега просто бих си преместила детето. В това училище, той е набелязан и без подкрепа и подход на класната на 7г дете  не е нужно да се тормози. Колко е лесно да се премести детето в ново училище?

# 113
  • Мнения: 11 918
Не, за съжаление не е толкова лесно. Детето на авторката учи по нейните думи в елитно училище, предполагам им е по район. Вероятно и околните са от т.н. елитни. И предполагам имат връзка помежду си. Миналата година друга майка, отглеждаща сама хиперактивната си дъщеря имаше подобен проблем. Учителката не искаше детето. Наложи се майката да напусне работа и да дежури пред училище и да чака да й го изведат. Живеят и детето учи в центъра на София. В околните училища отказват да приемат детето. Накрая на годината майката съвсем случайно става свидетел как класната провокира детето.
И моя колежка в провинцията преди седем- осем години мина през ада да осигури училище на второкласничка с аутизъм, изгонена от класната си. Преживяха и ОЗД и дори съдебно дело по сигнал на класната, че не лекуват детето и не се грижат за него. И обиколи доста училища, но навсякъде ги връщаха. Стигна се до намесата на пресата и РИО, за да намерят училище за детето.
Нарочено веднъж за проблемно, трудно ще му намерят училище. Поне това е моето мнение. А и няма гаранция, че в новото училище историята няма да се повтори. Първо нека опита да разрешат конфликта и едва след това да мести детето.

# 114
  • Мнения: X
Нарочено веднъж за проблемно, трудно ще му намерят училище.
Така е. Но е много важно да се отговори на въпроса защо е нарочено точно това дете. В  противен случай, има опасност от зацикляне в посока "от никого неразбраната невинна жертва", а от това никой няма полза. Най-малко- детето.

# 115
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Съгласна съм, че трябва да се разбере причината защо детето е станало жертва-тормозено или защо е агресивно.
Проблема е, че колкото по-дълго детето е в училището толкова повече поведението на жертва се затвърждава и то влиза в тази роля. После дори да се премести в нова среда, това заучено поведение продължава, новите деца го разпознават и цикъла продължава.
Затова колкото по-бързо се реагира по добре.
9г ми тогава син когато го преместих в новото училище след 3м тормоз в старото му отне време да се окопити. Много разговори, промяна в поведението и т.н. Порастна и не е имало вече такъв тормоз. Но колкото по дълго детето е в тази среда, без подкрепа от класен, толкова поведението се променя докато стане част от него..

# 116
  • Мнения: 5
Скъпи майки,
Днес сутринта на срещата бяхме аз, директорката, една от замесничките ѝ и класната. Започнаха с нападки и накрая просто ми казаха да го отпиша от училището... Класната му, го нападна също, като започна да го обвинява, как другите не слушат заради него. Днес едно момченце го е обидило с цинизми, но не е направило нищо лошо, защото на въпрос от къде я чу тази дума: от Иво. И ето Иво е виновен?! Не мога да повярвам, че така постъпват с децата. Сега съм в безизходицата... Утре не зная дали да го водя.... А ако не го водя на училище пък съм подлежаща на глоба, защото спирам детето си от достъп до образование... Не знам просто... При мен вече не стои въпросът дали да го изместя, а къде?! В нашия район всички училища се знаят много добре и обменят информация. Никой няма да иска да вземе „агресивно” дете. А като аргумент за смяна 2 месеца преди на учебната година трябва да ми бъде смяна на жилището или на работата. Аз така бях направила организация да го приемат, че да е близо до вкъщи и до работата ми. И там идва друг проблем- на нова работа съм в изпитателен срок и не мога сега да искам да отсъствам така...
Извинете ме, че пиша несвързано, но съм супер неадекватна, не мога да мисля, само плача...
Майките от класа сигурно ще са много доволни! Жалбата им е приета и са взети мерки от ръководството... В момента се изготвяла и искова молба в съда?! Кого ще съдят?! 7годишно дете ли?! Не знам какво да кажа просто... Днес всички деца са знаели, че сме при директорката. Класната ги е информирала, за да могат да кажат вкъщи, че планът е успешен!
 А аз стоях като препарирана и не можах и дума да обеля... беше ми заседнала топка в гърлото. Едвам си сдържах сълзите.
А синът ми милия се притесняваше, че е изпуснал материала и няма да си е написал домашното за утре. Щели да имат английски и нямало да може да си научи думичките. Как дс му кажа сега, че няма смисъл, че вече няма да ходи в това училище?!
Persevere

# 117
  • Мнения: 21 455
Имате право на 3+7 дни на отсъствия по семейни причини. Може да се възползвате от тях.
За смяна на училището не е необходимо да се доказва смяна на месторабота или местоживеене. Достатъчно е в приемащото училище да има свободни места. Първокласниците могат да се преместват през цялата учебна година.
За какво точно е тази искова молба?

# 118
  • Мнения: 47 963
Те са решили, само ще го тормозят
Свържи се с други майки, съфорумки или рови, търси, но намери свястна класна. Да е свестен човек. От опит ти го казвам. Не се отчайвай, събери си мислите и действай.

# 119
  • София
  • Мнения: 922
macurella , много съжалявам, че се случва това с вас. Явно моделът на всякъде е един и същ. Един съвет, в новото училище не споменавайте за проблемите, които сте имали. Ще приемат детето с едно на ум.
Наистина съжалявам много, че преживявате това!
Може би трябва да се консултирате с адвокат. Нямат право да гонят дете от начален етап, а и не виждам в какво могат да ви обвинят за да ви съдят.Най-вероятно всичко е част от играта, за да ви принудят да напуснете.
Вече втора редакция правя на поста си, за което съжалявам.
Нямат право да отстраняват детето от училище - ако прецениш, заведи го утре на училище. Каквото и да направят "педагозите", можеш да го използваш срещу тях - нямат право да ви отказват достъп до образование, ако го направят - РУО, ОЗД, КЗД и медии. Не са  направили всичко, което е по предписание, за да помогнат на детето. Според мен няма да посмеят - това ще ти даде време да намериш училище или да предприемеш друго, което решиш. Само прецени, дали детето ще се справи. Успех, каквото и да решиш!

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 00:46 от selena6

# 120
  • София
  • Мнения: 922
http://www.neg-goethe.org/index.php?option=com_content&view= … d=193&lang=bg
Това намерих като линк за
МЕХАНИЗЪМ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ТОРМОЗА И НАСИЛИЕТО В
ИНСТИТУЦИИТЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И
УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ , не е пълен документа, за това препоръчвам да се свали от гугъл, за съжаление дректно ми го свая на pdf и не мога да го кача, но тук се споменава Координационен съвет:
2.1. Създаване на координационен съвет с ясни функции и делегирани отговорности, който да отговаря за планиране, проследяване и координиране на усилията за справяне с насилието и тормоза. Съветът се ръководи от заместник директор и/или друг педагогически специалист, определен от директора, и включва в състава си училищен психолог/педагогически съветник, учители, деца и родители.
Разгледайте тези точки:
2.4.2. Дейностите за превенция на ниво клас/група включват: ...
2.5.2. Дейности по интервенция на ниво група/клас – отнасят се до всички ситуации на насилие и тормоз според приетата класификация (Приложение 1). ...
3. Работа с родители
и др.

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 01:30 от selena6

# 121
  • София
  • Мнения: 922
Ето я http://ruo-sofia-grad.com/%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D … 0%B2%D0%B5?page=8 или Заповед № РД 09-611/ 18.05.2012. за утвърждаване на механизъм за противодействие на училищния тормоз между децата и учениците в училище и приложение към него

# 122
  • Мнения: 11 918
Макурела, ако детето ти е психически стабилно продължавай да го водиш на училище. Нямат право да му откажат достъп.
Свържи се с адвокат.
Ако ти откажат достъп до училище, подай сигнал до ОДЗ, че детето ти е възпрепятствано от ръководството да посещава учебни занятия.
Иво има право на образование. Още повече, казваш, че е добър ученик.
Имай готовност да се обърнеш към медиите, че детето ти е нежелано, защото е ... бедно, дете на самотен родител /отглеждаш го сама, без подкрепата на бащата/, ... Подай и жалба в КЗД на това основание - детето ти е дискриминирано, по ..... признак.
Има наредба за приобщаващо образование.
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=119142
Тръсни им я на масата. Тя е за надарени деца, както и за деца, които изпитват образователни затруднения или имат различни заболявания.
Дете с проблемно поведение, не може да бъде наказвано, ако проблемите са в резултат на заболяване.
Пишеш, че свекърите ти са стари софиянци с връзки и влияние. Обезателно ги алармирай, че в училище тормозят и са нарочили внука им. Нека пуснат връзките си в действие, тогава в училище друга песен ще запеят.
Ако другото дете твърди, че е научило цинизмите от твоя син, откъде твоя син ги е научил? (От баща си вкъщи, докато сте живели заедно или в училище?)

В стаята има ли камери? Ако да, това е доказателство как се случват нещата. Ако не, заший в дзрехите на детето подслушвателно устройство. Записите не биха могли да се използват в съда вероятно, но пък медиите...
За какво ще пускат искова молба в съда и срещу кого? Училището ще съди детето ти за лошо поведение? Това са глупости. Ако има противообществени прояви се подава сигнал в ДПС (детска педагогическа стая), те изват на проверка, събират документи, прокурорът решава дали да повдигне обвинение или да предаде случая на градската комисия и да насочат детето за работа с психолог. Детето ти няма 14 години и не подлежи на наказателна отговорност, дори и да набие някое дете.
Могат да подадат сигнал до ОЗД, че синът е неглижиран, че не полагаш грижи за нуждите му... Бла, бла. - Нищо няма да направят - детето ти е обгрижено, имаш нормален дом, работиш, детето ти ходи чисто и поддържано в училище, добър ученик е, дори ходи на психолог (при това платен), спортува организирано. Това, че сама го отглеждаш не е причина да ти го отнемат. Не се отнема толкова лесно дете от майката, още повече обгрижено дете. Ако детето има проблем само в училище, значи е здраво и проблемът е в училището, а не в детето.
Детето ти имало ли е проблеми с поведението си в ДГ?(не ми се връща да чета отначало)
Къде учат децата от неговата група? Има ли приятели от ДГ и къде са те сега? Има ли приятели в класа? Свържи се с родителите им и ги помоли да разпитат децата си какво точно се случва в класната стая, кой започва пръв, защо някои деца "не обичат/ харесват" Иво. Ако има деца, които предизвикват и дразнят по някакъв начин сина ти, за да ги напсува, бутне и т.н кои са те, как се справят? Възможно е майката/ майките, които са срещу Иво да са срещу него, ващото той е по-добър от техните деца и те да не могат да преглътнат такава конкуренция (златото на мама трябва да е най-добро или поне да не е засенчвано). Синът ти какво казва в своя защита, когато го попиташ защо е направил нещо? Трябва да има някакво обяснение. Едва ли просто снове в класната стая и си търси с кого да се заяде.

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 04:46 от Mama Ru

# 123
  • София
  • Мнения: 62 595
Уиш, в един момент вече няма значение кой какво е направил, защото конфликтът и страните в него вече толкова са си повярвали, че могат да изгубят здрав разум. Да не пренебрегваме опиянението, което дава усещането да си част от групата - сега някои са си направили групичка и "много сме - силни сме", и се държат арогантно. Е, аз път, на мястото на авторката, няма да си преместя детето, щом ще ме правят на идиот и искат да ме стъпчат! Те разчитат на това тя да се уплаши. Вече няма значение за тях кой крив и кой прав, те просто са нарочили детето и майката и толкова!  Мисля, че е крайно време авторката са прояви едно здравословно дебелоочие и да каже "няма да си преместя детето". Всички сме виждали какво се прави - отказ от комуникация и съдействие и останаллите щат-нещат, мирясват. Да, идеята за адвокат е много добра - на него това му е работата, дасе погрижи за клиента си.

# 124
  • Мнения: X
Анди, права си, но все пак има значение дотолкова доколкото би помогнало в новото училище детето да не изпадне в същото положение. Защото, ако се озове в ролята на вечния гастрольор, който всяка година сменя училище, ще е много зле.

В тази ситуация, по-добре да го премести. На 7 години е твърде малко за подобни войни. Тя няма да даде да я стъпчат, но детето ще бъде смачкано или, по-лошо, ще стане наистина утвърден агресор. Няма нужда от такава цена на "победата".

# 125
  • София
  • Мнения: 62 595
Подкрепям да го премести, но да е в също добро училище, а не просто да го премести. Така или иначе остават два месеца до края на учебната година, едва ли точно сега е подходящо да се местят. Със сигурност ако тя самата скръцне със зъби, включително на класната, че ще заведе тя срещу нея жалба за психически тормоз над детето, ефект ще има. Учителката не иска да си подритва трудовата книжка и да се занимава с жалби персонално към нея. А и аз подобна попара съм сърбала като отношение от учител, но тогава беше не защото детето създава проблеми, а защото "все всичко  знае, твърде много знае", което се казваше в клас, пред всички деца и те започнаха да се настройват отрицателно,  и изрично се срещнах с училищния психолог и говорих с него да предаде на учителката да не общува с детето и да не го коментира нито с добрро, нито с лошо, а ако ще го ипитва да го изпитва и да му пише оценка. Това беше  в начална степен. Та, зная много добре как един учител може да подклажда и дори лично да провокира конфликт между дуцата и родителите. Затова ми се струва, че е крайно време да се спре с хооденето по гайдата на учителката и на родителите. На родителите не им дреме - те са никои и за тях няма никакви последствия, обаче учителката е на работа и ако тя се държи непрофесионално, хич няма да й е сладко да се занимава с жалби.

# 126
  • Мнения: 11 918
Това едва ли е единственият първи клас в това училище, нали? Не може ли първо да се види между другите учители в първи клас дали няма някой по-читав, който да приеме детето до края на годината и да пробва да го адаптира в класа? Вероятно детето има познато дете или приятелче в друг клас, особено ако занималнята е смесена от 2-3 първи класа както е в нашето училище. Идеята на цялата тази промяна с приема беше точно да се даде шанс на децата, които не са от "елитни" семейства, но живеят до елитно училище да учат в най-близкото училище, без да са измествани от връзкарите от други райони. Дасе мести детето в друго училище е нарушаване на правото му да учи в най-близкото такова. Преместването в друг клас в същото училище до края на годината вероятно е по-лекият вариант, а лятото вече да се мисли за друго, ако се налага. Ако в новия клас нещата потръгнат да си остане там.

# 127
  • София
  • Мнения: 62 595
Има и нещо друго, което пропуснах да напиша като фактор. В момента си мисля, че е добре авторката просто да постигне успокояване на страстите и класната и родителите да се кротнат. Ако трябва да излъже, че обмисля преместване, но като свърши учебната година, за да могат всички да се успокоят и да "дадат отсрочка". А до догодина всичко може да се промени, включително децата ще пораснат, родителите ще се успокоят, все пак лятната ваканция е дълга. Щом толкова искат да победят - да получат обещание за победа. Нито е първият, нито последният случай, в който в първи клас има проблеми, а след една година вече всичко е различно. В момента конфликтът е заради самия конфликт.

# 128
  • Мнения: 8 225
macurella прегръщам те!
Не се обвинявай, че не се справяш. Не обвинявай и класа. Това са деца. Щом учителката и директорката не могат да се справят, значи мястото на детето ти не е там. Явно е, че детето има проблем. Дете на 7 не псува освена ако няма лош пример около себе си. Дете на 7 трябва да е наясно, че боя и удрянето не са допустими в училище. Това с подстрекателството е добро извинение но до време. Ако детето го дразни ученик от 7 клас и детето го удари а седмокласника го размаже кой ще е виновен?
Детето се чуства добре в класа, просто защото няма база за сравнение. Когато човек се чуства добре не се бие, нито псува. Поговори да остане до края на годината. И започни да търсиш училище с малки класове и тип не най-желано. Най-желаните училища приемат много деца и се опитват да постигат ниво в ученето. Това ниво без дисциплина не става.  В малките класове по-лесно се работи с децата като твоето. Естествено е и лятото да работи с психолог. Иииии наесен с песен!

# 129
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
На мен ми е интересно какво пък толкова е направило 7 годишно дете за да се стигне до съд.Много ясно,че не могат да съдят детето,но могат да съдят майката.
Значи трябва да има много сериозна причина да го направят.





# 130
  • Sofiq
  • Мнения: 719
Освен псувните и грубо отношение, не съм чула синът ви да е пребил някой, причинил рани.....ако просто обижда и се бута, е неприятно, но не е престъпление...

Навремето, когато на моя син му разбиха два пъти носа в известно наше ЧУ, в единият случай е стоял шест часа с униформена блузка, подгизнала от кръв пред погледите на ужасени деца и родители. Тогава класната дори не намери за нужно да ми се обади да ми каже да прибера детето и да го закарам на лекар. Вместо това в края на деня ми го връчи в този ужасен вид с думите "нищо му няма, сестрата го прегледа".
По-късно ми се разясни, че детето побойник е на известни родители и не могат с пръст  да го бутнат. "Да му дадем шанс", ми каза тя.
Само че това дете бе със сериозни психични проблеми (вашето не мисля, че е такъв случай) и дори психоложката в училище каза, че не е от нейната компетенция. Накрая броят на пострадалите -ритнати с крак в лицето нарастна и когато след няколко месеца родители видяха как въпросното агресивно дете влачи за косата по земята момиченце в коридора, нещата нямаше как да се прикриват повече, а аз поставих на класната ултиматум да преместят детето, или половината ни клас напуска.

Говорим за сериозни телесни повреди и рани срещу напълно случайни деца, без грам провокация от тяхна страна, ритане в корема и други. Никога не бих постъпила така за псувни или просто грубо поведение, блъскане и други. Във втория случай бих търсила разговор с родителя на детето, дори със самото дете.
Според мен тези майки не осъзнават , че липсата на дисциплина е проблем колкото на детето, толкова и на учителя.

# 131
  • Мнения: 3 048
....... Днес едно момченце го е обидило с цинизми, но не е направило нищо лошо, защото на въпрос от къде я чу тази дума: от Иво. И ето Иво е виновен?! Не мога да повярвам, че така постъпват с децата. ....

Rage Боже, това в някой учебник ли им го пише да го правят?!?!??! Виждам го при всички учители, които сме срещнали. Детето А казва: Госпожо, Б не си преписа упражнението. Учителката яко нахранва Б, за радост и поощрение на А. Вместо в случая да му обясни, че тя е там, за да гледа кой е написал и кой не и щом то си написало да не се занимава с другите.
Каква среда създава това?

Какво казва психологът, с който работи детето. За пред другите няма да послужи, защото Вие й плащате, но Вие да сте наясно.

Детето явно е във враждебна среда. В такава и възрастен като се озове не винаги реагира адекватно. Какъвто и да е проблема на детето, от това, което прочетохме за учителката ......

Hope for two, уважавам правото ти на мнение и мението ти, ама ще го посоча, като пример за добронамерено отношение, в което издаде доста присъди. Ако и учителката така е подходила към майка и дете, резултатът просто е бил неизбежен. Децата всичко усещат - и и тормозещите и потърпевшите. Кой както се вижда? А децата на "победителките", какъв урок получават, как мислите?

# 132
  • Мнения: 8 225
solnichka единственото което искаш да кажа на авторката, че мястото на детето й не е в това училище.
Присъди не съм издавала. Моето дете се биеше в училище. Това беше неговият начин да се наложи.
Никога не сме поощрявали това поведение. Независимо дали някой го е провокирал или обидил. Това не е начин...за мен. Помните ли момиченцето което почина в училище в Бояна. Беше ритнато от друго дете.
Ужаса е за всички.
Ако не искаме нещо такова да се случи , трябва да се прекрати в началото.
Удряне, блъскане , бой и псуване нямат място в училище.

Колко от вас са ходили на училище където мнението на учителката е било миродавно. В днешно време учителите почната да стават виновни за всичко. Е в случай като този учителката не може и не желае да се справи. Авторката като родител , трябва да направи най-доброто за детето си. В този случай според мен това не е настоящето училище.

# 133
  • София
  • Мнения: 62 595
Понякога си мисля, че главната задача, която учителите си мислят, че имат, а и много родители си мислят, че имат учителите е да "овладяват класа". Тоест нещо като целта оправдава средствата. Е, какво да очакваме, че учител няма да се възползва от класическите форми на манипулация? Много е лесно да има винаги поне един виновен, дори когато не е винован - хем учителят е рахат, хем децата, защото всичко могат да стоварят на него. Властта е страшно нещо - тя показва човек на какво е способен. Донякъде ми е жал и за учителите, защото в един момент започва на никого да не му пука за останалото, освен да е тишина. И децата започват да се опитват по свой начин да се харесат на властта. Аз искам да е мирно и кротко, но и не мога да приема да се стоварва винаги всичко на едно или две деца и така да си измиват всички ръцете.

# 134
  • Мнения: 47 963
Виждала съм с очите си овладян по нормален начин клас, и обратното- настройване от учителя. Виждала съм и интересен феномен, клас обединен заради безхаберна класна. Във всички случаи важен е учителя и това е. Съд, психолог и прочие дават ефект на хартия и след много време. Аз закъснях с 3 години да си преместя детето от глупави предразсъдъци, а дори бяхме само от публиката, не от основните действащи лица. Ами на 2 ден се " родихме" и се чудихме защо сме чакали. Но! Жестоко проучване на учители. Не търсех първенство в тестове и " елитност", а свестен и съвестен човек. Най-добрите важните качества на учителя не могат да бъдат дефинирани и вменени от никой закон или наредба и не става насила. Щом детето ми не е окей в някаква среда, местя и това е. Не мога тепърва да превъзпитам цялото училище.

# 135
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не бива да се стига до битка на авторитети и то пред детето...тогава то се чуди на коя страна да застане и накрая винаги излиза виновно... Дали са учител срещу родител или други, важи за всички случаи... за това е важно, родителят да харесва учителя на детето си, а не да влиза в конфликти с него... Или му имаш пълно доверие или не си за този клас

Пък и я си кажете честно, има ли тук хора, които не са били тормозени в училище... Там по мое мнение е джунгла, всеки е бил тормозен.... и това е част от израстването...

Това се случва в целия свят, не само у нас... децата се учат да се справят с тези ситуации точно в училище...

# 136
  • София
  • Мнения: 191
Здравейте! И ние сме в същата ситуация, дори след смяната на училището стана още по-зле. В новото училище от ден първи класната не го прие. В последствие ми каза, .."бях сигурна, че ще ми създава проблеми..", "...знаете, квартала е малък, училищата се познават..', няколкократно ми е заявявала, че децата не го приемат и няма как да продължи така, лично ние със съпруга ми сме я чували няколко пъти случайно да настройва другите родители, да не говорим, за случаи, в които й казваме, че и него го тормозят, тя ни отговаря, че знае, ама те просто не го харесват. С ученето нямаме проблеми. Опитахме всичко от наша страна, винаги се отзовавахме на всички "повиквания", консултации с психолог и какво ли не, никаква промяна. След две родителски срещи, на които само ни обвиняваха, предложихме, след като е толкова страшно, да си взема отпуск и известно време ( почти 2 седмици) да ходя с него на училище, за да видим какво толкова се случва. Ние проблеми в къщи нямаме с него. Ходи на футбол, айкидо и английски. Справя се много добре, нямаме оплаквания от неговото държание. С една дума, не мога да приема, че детето е агресивно. По време на престоя ми там нямаше никакви проблеми - работеше в часовете и се държеше безупречно, за разлика от някои други деца. След това го заведохме в Клиника Свети Никола към Александровска Болница за диагностициране от екип специалисти ( според училището детето е с проблем). Направихме 6 срещи с психиатър, изготви становище с препоръки към училището, занесохме го. Според становището детето няма проблем, има импулсивен характер и трудно се справя с провокациите, приема средата за враждебна и реагира, дори ни казаха, че не препоръчват работа с психолог. Въпреки това ние започнахме да го водим при терапевт, за да подпомогнем целия процес ( да му помогне да научи техники за справяне в ситуация на провокация). За няколко месеца го водихме къде ли не. Детето много се старае, това е видно от всички, всеки ден тръгва с желание и иска да са добре нещата. Вероятно от стреса имунитета му рязко спадна. На 9 год. за втори път пи антибиотик, но за последните 4 месеца направи 4 ангини. От "не боледуващо дете", сега все е болен. И след всичко, което направихме вече от нас искат да го преместим "за негово добро", защото децата не го харесват, дразнят го и процеса е необратим. Аз попитах, как така децата не го харесват, след като всеки ден играят заедно, освен това, аз като бях там видях, че общуват много добре помежду си. Просто останалите родители и учителката не го искат и точка.
Съгласна съм, че вероятно има родители, които не се отзовават и не правят нищо, но опита ми показва, че колкото повече им се връзваме, толкова повече се задействат. Уж всичко зависи от родителите, но какво да направим в нашата ситуация – правим всичко по силите си, но не можем да решим проблема. Ако този колектив ( клас) беше поверен на мен като техен ръководител, тогава, бих могла да реша проблема, още повече с наличието на родители, които застават плътно зад мен. Ние в къщи никога не сме казали нито една лоша дума за учителя или училището като институция. Дори миналата седмица бях втрещена когато за 8-ми Март детето станало рано и прави картичка на класната си. Идваше ми да му я изтръгна от ръцете и да му кажа, че тя не го иска и иска той да се махне от класа.... Но не го направих и го поздравих, въпреки, че сърцето ми се късаше.

# 137
  • Мнения: 11 574
Що за елитно училище е това и изобщо училище ли е, щом си позволяват да намесват деца! Та чак и учителката ще занимава останалите деца. Я не им цепете басмата и подайте една жалба в Столичен инспекторат с копие до МОН. Недейте да плачете, а карайте детето да Ви разказва всеки ден с подробности какво е ставало през деня, кой от децата какво казал, направил, той самият също......  С подробности и тогава картинката ще се изясни. Очевидно проблемът е и в класната му. Що за учител няма да може парира едно 7 гошишно, което създава проблеми?!

# 138
  • Мнения: X
Що за учител няма да може парира едно 7 гошишно, което създава проблеми?!
Ето на този въпрос не мога и аз да си отговоря. В класа на дъщеря ми (6-ти) има едно единствено проблемно дете. Въпреки че освен вербалната и физическа агресия, то си позволява системно да краде пари и телефони от съучениците си, нещо което е потвърдено от записите на камерите, освен да му прочетат едно конско и после пак всичко да се повтаря отначало, за толкова години друга реакция не съм видяла. Затова пък инструктирам редовно дъшеря ми как да оцелява в бойни условия, когато въпросното дете започне в междучасието да хвърля столове по съучениците си.

# 139
  • Мнения: 11 574
Имаше един такъв тормозач в класа на малкото ми дете..... След множество опити за разговори с класна и родители, оправия нямаше. Е, един слънчев ден, както си бяха на двора на училището, се доближих до него и без да го докосвам и без да го заплашвам, му казах няколко думички с ужасяващия тон, който знам, че мога да имам в такива ситуации. Ефектът беше поразителен.
В конкретния случай аз не знам каква е вината на детето на авторката и дали има такава, но определено нещо някога се е случило. Тя трябва да го разбере това кога е било и какво е било. Отделно в класа може да има елитни, лигави гаменчета, които са много симпатични на госпожата. ....

# 140
  • Мнения: X
Най-различни ситуации има, но общото между тях е, че се налага да се спасяваме поединично кой както може. И на авторката ще ѝ се наложи. Но за пореден път повтарям, за нея е изключително важно да намери причините за това поведение на детето. В противен случай нито местене, нито нищо няма да помогне.

# 141
  • Мнения: 425
Мили мами, аз съм шокирана. В началото на темата се ядосах, че нападате учителите, но това не са учители, какво са не знам. Как може безнаказано да се вършат такива безобразия? За пръв път в живота си чувам такива неща. Аз съм начален учител, вече и стажът ми е доста. Никога, никога няма да си позволя това, за което пишете. Това е престъпление. Няма и не може да има толкова сериозен проблем в първи клас. В момента уча първокласници. Има всякакви деца, спокойни, буйни, да, някой съм ги чувала да псуват. Но чак да се стига до гонене от училище. Изумена съм. На авторката искам да кажа, че я манипулират. Трябва да се сопне,  ако трябва да извика Господари на ефира, но да не се предава. Ами, ако в другото училище се случи същото? Щом с детето се работи, то ще се промени, но това иска време. Да не се поддава на тормоза от директорката и класната. При нас в малкия град се борим за всяко дете до последно. Никой не си позволява да заплашва родителите, напротив, те заплашват нас. Понякога се срамувам, че съм учител като гледам по телевизията, а сега и като чета вас. Още веднъж, авторката да не се предава, не може да са толкова зле нещата, от училището нещо я премятат.

# 142
  • София
  • Мнения: 62 595
Само искам да кажа едно - за съжаление един свестен родител, когато има проблем и се отзове, започват в един момент него да го вземат за идиот и започва един тормоз. Никой не смее да пипне родител, който не ходи на нито една среща, ако ще какъвто ще тормозител да й детето. Или ако родителят е агресивен. Тогава всичко ахкат, охкат, обаче родителят като отсъства, и нищо не могат да му направят нито на него, нито на детето.  Вече започвам да си мисля, че прекратяването на всякаква комуникация по въпроса, включително никой за нищо да не закача детето, е най-добре. А детето на свой ред може да бъде подготвено с един разговор, така да се каже, да се държи като джедай и да не позволява на другите да го дразнят. Всички деца обичат междузвездни войни или имат един любим супергерой, така че можете с чиста съвест да се възползвате от това ккато мотивация детето да се опитва да се сдържа. А ако го закачат, веднага да каже на учителката - нека тя да вдигне ръце той да се оплаква от другите, а не те да се оплакват от него. Просто трябва да обърнете играта.

# 143
  • Мнения: 2 024
...
Дори миналата седмица бях втрещена когато за 8-ми Март детето станало рано и прави картичка на класната си. Идваше ми да му я изтръгна от ръцете и да му кажа, че тя не го иска и иска той да се махне от класа.... Но не го направих и го поздравих, въпреки, че сърцето ми се късаше.

Успокой сърцето си и усети превъзходството на детето над набедената за учителка. Бъди горда с доброто, което опазва в себе си, въпреки отхвърлящото отношение към него!

... Когато видях въздействието на прощалните прегръдки на сина ми за учителките, които не го искаха, а именно осъзнаването им колко неспособни педагози са, като негова майка се почувствах великан, ..., та чак ми стана неудобно пред всички присъстващи...

# 144
  • Мнения: 320
 Така ми се иска да споделя и аз моята мъка, но ......... писах и изтривах ... не мога......

# 145
  • Мнения: 2 024
Така ми се иска да споделя и аз моята мъка, но ......... писах и изтривах ... не мога......

Давай по-смело! За момента поне виртуално може да помогнем, а може и повече...

# 146
  • София
  • Мнения: 922
Вижте тази статия от блога на Мама нинджа: http://mamaninja.bg/%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0/%D0%B2%D1%8A%D0%B7% … -zle-v-uchilishte

# 147
# 148
  • Мнения: 57
Момичета,чета ви и попивам всяка дума,която сте написали,за да се опитам да разреша и аз моят проблем! Имам някакво решение за себе си, но искам да споделя и с вас моята ситуация.Синът ми е във втори клас ,но от средата на първи клас започнаха проблемите му в училище.При нас тормоза е психически! Имам проблем със слюноотделянето. Още от малък е така,контролира го,но когато е съсредоточен или пък напрегнат забравя контрола.Нека да кажа че е роден в седмия месец и е малко по бавен от другите деца,но няма никакви умствени увреждания,или изоставане в развитието,освен че кара едно по дълго детство,потвърдено от не един психолог.Умен е много,той най-добре знае таблицата за умножение и деление от целия клас.Много е добър,търси децата иска да играе с тях, но те са го нарочили за лиглъо,заради лигичките и не искат да играя с него и непрекъснато го гонят от игрите.Изолират го и то горкото само се занимава по цял ден! Говорила съм с майките,но защитават децата си и въобще не вникват в проблема на моето дете,най лошото е че едното е тартор,подстрекава другите и така се стигна до пълната му изолация! Госпожата от занималнята ме разбира напълно и ми съчувства,говори с децата като цяло, но класната му не взема страна и не иска да влиза в конфликти и няма да получа съдействие от нея! Не зная как да постъпя! Ако драпам да остане в същия клас, ми се струва че това ще усложни нещата още повече,защото на децата в тази възраст не може да се влияе! За в момента в които им говориш те чуват, но след известно време пак става същото! Казвам го защото съм говорила един път вече с майката на едното дете ,която непрекъснато го защитаваше,че нейното дете било гнусливо и затова било такова! Остават две седмици до края на учебната година,той така или иначе ще завърши втори клас в това училище и се чудя дали изобщо да се занимавам или в трети клас да го преместя! Той не си харесва класа и има защо и приема приветливо идеята да отиде в друго училище, но се страхувам че нещата ще се повторят ако не и по лоши да станат,ако не си разрешим проблема с лигите! Опитваме се,говорим и имам неговото обещание да се контролира, но всичко е въпрос на време! Това е моят проблем и моля за съветите Ви! Благодаря предварително!

# 149
  • Мнения: 68 583
Бих го преместила. Има шанс на новото място да си намери неговата среда.
Моето дете така и не се сработи с неговата група в детската градина. В смисъл да се сприятели, да са му на сърце...има си едно другарче само от там.
В трепетно очакване съм сега в първи клас в каква среда ще попадне. Надявам се вече да има повечко деца, с които да си допадне.
Та нищо не губиш, може само да спечелите от преместването. според мен.

# 150
  • Мнения: 47 963
Ако има приятелчета в друг клас или училище, го премести при тях. Или поне потърси свястна класна, която има опит и търпение. Да има за какво да се " захване" детето

# 151
  • Мнения: 57
Бих го преместила. Има шанс на новото място да си намери неговата среда.
Моето дете така и не се сработи с неговата група в детската градина. В смисъл да се сприятели, да са му на сърце...има си едно другарче само от там.
В трепетно очакване съм сега в първи клас в каква среда ще попадне. Надявам се вече да има повечко деца, с които да си допадне.
Та нищо не губиш, може само да спечелите от преместването. според мен.
Запътила съм се към премесване,наистина,въпреки че съм притеснена да не стане по лошо,но по лошо от това едва ли може да стане!

# 152
  • Мнения: 57
Ако има приятелчета в друг клас или училище, го премести при тях. Или поне потърси свястна класна, която има опит и търпение. Да има за какво да се " захване" детето
Лошото е ,че с децата от другите класове са в една обща занималня и те участват в цялата тази ситуация и едва ли има смисъл да го местя в друг клас!

# 153
  • Мнения: 8 890
А лекарите какви прогнози дават за засиленото слюноотделяне? Освен контрол от страна на самото дете, някакво друго решение предлагат ли? Явно, че на детето му е трудно в състояние на стрес да се контролира, а от друга страна самото слюноотделяне е предпоставка за стрес... един затворен кръг се получава.
Самото местене също е стрес за детето. То сигурно има големи очаквания от новото място, но ако те не се оправдаят?

# 154
  • Мнения: 57
А лекарите какви прогнози дават за засиленото слюноотделяне? Освен контрол от страна на самото дете, някакво друго решение предлагат ли? Явно, че на детето му е трудно в състояние на стрес да се контролира, а от друга страна самото слюноотделяне е предпоставка за стрес... един затворен кръг се получава.
Самото местене също е стрес за детето. То сигурно има големи очаквания от новото място, но ако те не се оправдаят?


При какви ли не доктори сме го водили,и трета сливица извадихме и няма резултат,просто трябва да го израсте! А той наистина има големи очаквания за ново училище и ако не се получи може да се затвори още повече в себе си и единствено заради това  все още не съм предприела крайни мерки за изместване! Надявам се проблема ни да отшуми  и тогава да го преместя.

# 155
  • Мнения: 47 963
Независимо от проблема, местенето има смисъл само ако си убедена, че новият колектив си струва. Проучи. Някои хора просто не се сработват, в други се получава. Разпитай майките, учителките и т.н. Щом детето иска да се премести, премести го. Но първо хубавичко проучи. Има прекрасни учителки, които предразполагат децата и създават много приятелска среда. Това не значи че няма ежедневни глупости- няма ми гумата, онзи ме обиди и прочие. А че успяват да впишат в класа дете с проблем, дете от чужбина и т.н. , тоест деца, които искат повече усилия, търпение, опит. Не случайно казваме, че средата някъде си е такава или онакава. Търси и проучи и намери такава среда. Имаш време до 15 септември .

# 156
  • Мнения: 57
Независимо от проблема, местенето има смисъл само ако си убедена, че новият колектив си струва. Проучи. Някои хора просто не се сработват, в други се получава. Разпитай майките, учителките и т.н. Щом детето иска да се премести, премести го. Но първо хубавичко проучи. Има прекрасни учителки, които предразполагат децата и създават много приятелска среда. Това не значи че няма ежедневни глупости- няма ми гумата, онзи ме обиди и прочие. А че успяват да впишат в класа дете с проблем, дете от чужбина и т.н. , тоест деца, които искат повече усилия, търпение, опит. Не случайно казваме, че средата някъде си е такава или онакава. Търси и проучи и намери такава среда. Имаш време до 15 септември .
Благодаря,HAPPY! Така и ще направя имам време да проуча нещата!

# 157
  • Мнения: 2 024
Скрит текст:
Независимо от проблема, местенето има смисъл само ако си убедена, че новият колектив си струва. Проучи. Някои хора просто не се сработват, в други се получава. Разпитай майките, учителките и т.н. Щом детето иска да се премести, премести го. Но първо хубавичко проучи. Има прекрасни учителки, които предразполагат децата и създават много приятелска среда. Това не значи че няма ежедневни глупости- няма ми гумата, онзи ме обиди и прочие. А че успяват да впишат в класа дете с проблем, дете от чужбина и т.н. , тоест деца, които искат повече усилия, търпение, опит. Не случайно казваме, че средата някъде си е такава или онакава. Търси и проучи и намери такава среда. Имаш време до 15 септември .
Благодаря,HAPPY! Така и ще направя имам време да проуча нещата!

Ето и моя анализ на ситуацията( в която и аз бях в края на втори клас).
1. В настоящия клас детето не се чувства добре. Решението е в две посоки - или променяш климата в класа, или сменяш класа/училището, нали? Опитвала си вече (как ли не) да промениш отношението към детето и от децата и от класната, и не си успяла. Време е да опиташ другата възможност - да смениш училището.
2. Всички неизвестни от новото училище може да опиташ да изясниш ( и подготвиш средата предварително) още от сега. Не скачай на сляпо да не стане "от трън, та на глог", а и да се спасиш от страховете за по-лоши ситуации. Почвай проучването! Имаш време до есента - изпозвай го за изключване на неудачните последици.
...
 Има една доста смислена поговорка: "Не чукай прекалено много на затворена врата, защото от един момент нататък шансът да ти отворят и да те посрещнат добронамерено изчезва!"

Нашата история приключи добре, слава Богу, защото просто нямах никакъв избор на нови училища - само една единствена възможност, която се оказа добра. Ти ако имаш избор - поучи всички възможности подробно и тогава решавай.
Успех!
Simple Smile

# 158
# 159
  • Мнения: 57
Скрит текст:
Независимо от проблема, местенето има смисъл само ако си убедена, че новият колектив си струва. Проучи. Някои хора просто не се сработват, в други се получава. Разпитай майките, учителките и т.н. Щом детето иска да се премести, премести го. Но първо хубавичко проучи. Има прекрасни учителки, които предразполагат децата и създават много приятелска среда. Това не значи че няма ежедневни глупости- няма ми гумата, онзи ме обиди и прочие. А че успяват да впишат в класа дете с проблем, дете от чужбина и т.н. , тоест деца, които искат повече усилия, търпение, опит. Не случайно казваме, че средата някъде си е такава или онакава. Търси и проучи и намери такава среда. Имаш време до 15 септември .
Благодаря,HAPPY! Така и ще направя имам време да проуча нещата!

Ето и моя анализ на ситуацията( в която и аз бях в края на втори клас).
1. В настоящия клас детето не се чувства добре. Решението е в две посоки - или променяш климата в класа, или сменяш класа/училището, нали? Опитвала си вече (как ли не) да промениш отношението към детето и от децата и от класната, и не си успяла. Време е да опиташ другата възможност - да смениш училището.
2. Всички неизвестни от новото училище може да опиташ да изясниш ( и подготвиш средата предварително) още от сега. Не скачай на сляпо да не стане "от трън, та на глог", а и да се спасиш от страховете за по-лоши ситуации. Почвай проучването! Имаш време до есента - изпозвай го за изключване на неудачните последици.
...
 Има една доста смислена поговорка: "Не чукай прекалено много на затворена врата, защото от един момент нататък шансът да ти отворят и да те посрещнат добронамерено изчезва!"

Нашата история приключи добре, слава Богу, защото просто нямах никакъв избор на нови училища - само една единствена възможност, която се оказа добра. Ти ако имаш избор - поучи всички възможности подробно и тогава решавай.
Успех!
Simple Smile
Сега така или иначе няма време да се занимавам с училищната институция предвид, че наближава края на учебната година и никой няма да ми обърне внимание,но хубаво е че имаме три месеца в които се надявам и малкия да израсте още малко, а може и да спре с лигавенето! Защото ако не си решим този проблем си мисля, че и в другото училище че възникне същата ситуация, но ще го мисли на есен. Поздрави от мен! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт