Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 2

  • 85 182
  • 803
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 11 976
При хипофункция на щитовидната жлеза е добре въглехидратите да не са много ниски. Колко точно ще са, зависи от конкретния човек. Но въглехидратите могат да се вдигнат и със зеленчуци, които растат под земята.

При ИР и хипофункция вероятно е по-трудно да се намери балансът. За щастие не мога да пиша по този въпрост от личен опит.

# 16
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 063
Много индивидуално е. Аз съм с не с тежка ИР ми даже с диабет /или поне бях/, а въглехидратите не са ми голям проблем. Ето ви пресен пример: правиха ми едни операции в устата и ми е абсурд да ям месо, салати и подобни неща дето искат дъвчене и се храня основно въглехидратно. Меря захар редовно, че се бях притеснила да не почне да се вдига - да ама не, сега е по-ниска отколкото преди 2 седмици когато се хранех ВМ. Въпроса е, че сега съм на има няма 1000 кал на ден, а преди бях на 1500-1600. Съответно отслабнах и 3 кила за отрицателно време, така че пак се връщаме на това, че е много важно количеството храна.

# 17
  • Мнения: 31 541
При хипофункция на щитовидната жлеза е добре въглехидратите да не са много ниски. Колко точно ще са, зависи от конкретния човек. Но въглехидратите могат да се вдигнат и със зеленчуци, които растат под земята.

При ИР и хипофункция вероятно е по-трудно да се намери балансът. За щастие не мога да пиша по този въпрост от личен опит.

Може би затова така ми се хапват плодове  Laughing
С хипо и хашимото съм.
Но пък съм чела и лекар ми е казвал, че при хипо и хашимото бързите въглехидрати също трябва да се намалят. Сладките неща не са полезни за ЩЖ.

# 18
  • Мнения: 25 562
Посегнахте и на бавните въглехидрати. Организмът има нужда и от тях.
Кои са тия източници, които казват, че са по-вредни от бързите?

Не помня къде го четох – някакво изследване беше. Обяснението бе, че бавните въглехидрати поддържат високо нивото на инсулина по-дълго време, докато бързите рязко го вдигат, но след това и бързо спада.
Ето какво е писала по въпроса и Cioccolata:

Цитат
Бавните въглехидрати са равни на бързите при човек с ИР. Wink Това дали дадена храна е бърз или бавен въглехидрат, се определя от личната ти инсулинова чувствителност. Изследванията за гликемичния индекс (бързи/бавни въглехидрати) са правени при хора с нормална инс. чувствителност, а не при хора с ИР. При ИР инс. чувствителност е значително намалена, поради което въглехидратите не се усвояват добре, затова и инсулинът е повишен. Точно затова и бавните въглехидрати действат като бързи на такъв организъм - той просто няма способността да ги усвоява в мускулните клетки. Затова е препоръчително да се ограничат всякакви въглехидрати, не само бързите.
http://bg-mam.ma/p/818309/29818783

Цитат
Да допълня: и за инсулинова резистентност, и за поликистоза има хранителни добавки, които могат да бъдат от полза:
1. Витамин Д3 (Вигантол) - може да се започне с 5000 единици (10 капки). Това е доза, на която може да се стои по принцип неограничено, но след време, ако при кръвни изследвания се установи, че нивото на витамина в кръвта е достигнало поне 50 нг/дл, дозата може да се намали примерно на 3000 единици/ден. Вит. Д подпомага и инсулиновата чувствителност, и конкретно хормоните при поликистозата, а също и куп други функции, например укрепва имунната система.
2. Магнезий - задължително и за ИР, и при прием на вит. Д3 във високи дози. Магнезият трябва да бъде във форми, различни от оксид - например може да бъде цитрат, оротат (Магнерот), аспартат (Магнерич), глицинат, малат. За съжаление у нас изборът на такива варианти е малък, а цените са високи, но магнезият е много важен за подобряване на инс. чувствителност, а също и за подпомагане на активацията на вит. Д. Като количество трябва да се гонят високи дози, например от магнезиевия оротат минимум по 6 таблетки на ден (затова казах, че излиза скъпо...).
3. По принцип приемът на вит. Д върви и с прием на вит. К2 - по минимум 45 мкг на ден. Той е полезен за насочване на калция към костите, но и за предотвратяване на калцирането на кръвоносните съдове и така предотвратяване на сърдечносъдови проблеми.
4. Омега-3 от рибено масло (не от ленено) - по 2-3 или дори повече капсули на ден.
Пак там.

# 19
  • Мнения: 31 541
Съжалявам, но въобще не съм съгласна с мнението на Cioccolata.
Аз пък съм чела други мнения за бавните В. Че КЗ се вдига плавно и няма рязко отделяне на инсулин.
Ако е вярно, то тогава нямаше да отслабна с бавни въглехидрати и да смъкна инсулина си. И ако беше вярно, то тогава  за мен не би имало значение дали ям ябълка или торта. Ама реално не е така.
Впрочем след като разбрах, че имам ИР, все още не знаех нищо за протеините и колко са важни. Но първата година свалих с консумация на бавни въглехидрати и малко протеини - 10 кг.
После се запознахме с протеините и разбрах, че не са толкова страшни  Laughing След увеличаването им се усили отслабването.
Всъщност всичко е толкова индивидуално при всеки организъм.
Гледам в темата пишат хора с ИР, които изключително рядко посягат към сладки и тестени неща и пак имат проблеми.
А аз години се тъпчех с промишлени количества и как не съм хванала диабет, само мога да се чудя на късмета си.
Редовно ядях в 12 часа през нощта кофичка кисело мляко на баба 4,5 % с 2-3 лъжици захар, а преди час може и парче торта да съм омела. Отделно през деня купувах примерно наполеонки. През ден набивах разни крекери. Отделно пиех газирано често и сокчета. Всяка седмица спретвах кекс и изяждах половината тава. 2 пъти в месеца правих торти. А на Коледа, Нова Година и Иванов ден, традицията беше да направим по една огромна торта. Омитах много от нея. И може би заради това премахването на тези лоши навици и заместването с бавни въглехидрати, при мен е имало ефект. Обожавам сърми и съм омитала по половин тенджера, за което е имало скандали, ама като бях все гладна, ще ям пък. Е, сега то се установи, че не е лакомия, а било чист глад.
Майката му е разнообразно хранене. От леща примерно се засищам дълго време. Но не мога да си позволя да сготвя леща и да ям само нея примерно 2 дни. Правила съм този номер, напълнявам малко и глада ми се увеличава. Тоест лещата може да ме държи сита, защото има протеини, но реално ми влияе на инсулина и дългата и консумация не е добра идея. Но ако примерно на обед си хапна лещата със салатата, но вечерта си хапна протеина - никакъв проблем.

# 20
  • Мнения: 11 305
И аз подкрепям Елора въз основа на това как реагира организма ми на бавните въглехидрати.
Например ако в храненето ми има картфи - отслабвам и се чувствам добре. Ако няма - т.е. мина на стриктен режим от месо и зеленчуци и грам не свалям. Но ако ям ядки /без знаение за вида и количеството/ не отслабвам - например като прегладнея следобед.

А има ли дами с ИР и спазващи Зоната? Допада ми идеята, но някак не успявам да наглася храненето спрямо него, а и у дома не ядем млечни /дъщеря ни е алергична към тях, а много обича и сме им сърдити  Rolling Eyes/

змия, благодаря за примерното меню  Hug Много са ми трудни закуската и следобедното хапване.

# 21
  • Мнения: 4 042
Здравейте и в новата тема, да се оплача малко  Simple Smile , след като включих и готвена храна ( зеленчуци пак без картофи ориз и месо) слабеенето спря, дори си върнах два килограма от свалените за месец 4кг. Закусвам кисело мляко с люспи от елда и 1киви.Обядвам салата с 1 варено яйце, вечерях нещо готвено ( прясно зеле, зелен боб, зеленчуков гювеч, рядко леща) +салата.Дайте съвет къде бъркам че ентусиазма ми се топи...
Коколина, отговорили са ти по-горе, според мен също имаш доста въглехидрати в менюто. Но при теб имаше и други заболявания. Консултирай се с лекаря ти дали и кога можеш да включиш месо, повечко яйца и мазнини, като съответно намалиш въглехидратите. В момента, при режима, който ти е предписал, ти за съжаление нямаш голям избор. Подчертавам храните, които си изброила - като изключим кивито(веднъж седмично), нищо от останалите аз не смея да помириша даже  Simple Smile Отделно и в салатите има въглехидрати, най-вероятно и в гювеча, ако е с моркови, зелен фасул, грах и т.н. Тялото ти най-вероятно продължава да се храни с въглехидрати, поддържайки по-високо ниво на инсулина, което не позволява да се разграждат мазнините от депата.

Я да се похваля и аз. Май бях споменавала, че преди започването на режима не се теглих, защото ми беше счупен кантара. Днес вече си взех нов и от последното ми известно тегло, което поддържах от доста години, съм с 5 кг надолу. За 18 дни Wink Видимо също се наблюдава отслабване, като забелязвам и стягане на мускулатурата. И като човек с много стаж в разни диети и режими, мога със сигурност да кажа едно - този път отдавам дължимото не само на храненето, а и на двигателната активност. Винаги ми е било по-лесно да гладувам, отколкото да спортувам. Ама, край вече с лесните неща  Simple Smile

Ето и една таблица от програмата, която ползвам и въвеждам всичко консумирано.

В зелено са калориите от белтъчините, синьо от въглехидратите, червено от мазнините.

Последна редакция: нд, 18 фев 2018, 18:07 от Тъмнозелена

# 22
  • Мнения: 1 467
Към трениращите - взимате ли някакви добавки като л-карнитин, бцца или протеин?

# 23
  • Мнения: 4 042
Към трениращите - взимате ли някакви добавки като л-карнитин, бцца или протеин?
Аз пия доста добавки. Взимам Acetil-L-Carnitin по два начина - или половин час преди упражнения, или вечер преди лягане на гладно. Взела съм тази форма, защото го купувах с други цели - за поддръжка на паметта и концентрацията, но после ми откриха ИР и сега за това го пия. Иначе и само L-Carnitin също е добре. Отскоро пия сутрин след хранене хром-пиколинат с биотин и канела - това в случай, че съм хапнала някой плод. Поръчала съм инозитол и R-Lipoic Acid. Тези четирите ще приемам за ИР. Иначе отделно си пия комбинации от витамини и минерали, които не ми достигат в храната. Обикновено това са магнезий, витамин Д, Е, Б-комплекс - повечето органични, синтетика в краен случай. Коензим Q10 също съм чела че помага, пия и гинко билоба, антиоксиданти, пробиотици, въобще доста работи, но не всичко накуп разбира се, редувам ги.

# 24
  • Мнения: 152
И аз подкрепям Елора въз основа на това как реагира организма ми на бавните въглехидрати.
Например ако в храненето ми има картфи - отслабвам и се чувствам добре. Ако няма - т.е. мина на стриктен режим от месо и зеленчуци и грам не свалям. Но ако ям ядки /без знаение за вида и количеството/ не отслабвам - например като прегладнея следобед.

А има ли дами с ИР и спазващи Зоната? Допада ми идеята, но някак не успявам да наглася храненето спрямо него, а и у дома не ядем млечни /дъщеря ни е алергична към тях, а много обича и сме им сърдити  Rolling Eyes/

змия, благодаря за примерното меню  Hug Много са ми трудни закуската и следобедното хапване.

Здравейте, аз от 6 години ходя по лекари и чак преди месец се установи много тежка ИР. Режима към който се насочих е зоната. Една седмица хранене стриктно по нея се чувствах много сита и кантара ми показа смъкване( но аз имам прекалено много за сваляне). После това смятане ми дойде в повече и една седмица се храних доста ограничено, без сладко и газирано, само два пъти хляб. Но смъкнатото се възвърна. Според мен има ефект от зоната, само трябва да си упорит. Членувам в една група във фейсбук и там споделят невероятни резултати, но според мен трябва да е хранене на цялото семейство така.

# 25
  • Мнения: X
Здравейте и в новата тема, да се оплача малко  Simple Smile , след като включих и готвена храна ( зеленчуци пак без картофи ориз и месо) слабеенето спря, дори си върнах два килограма от свалените за месец 4кг. Закусвам кисело мляко с люспи от елда и 1киви.Обядвам салата с 1 варено яйце, вечерях нещо готвено ( прясно зеле, зелен боб, зеленчуков гювеч, рядко леща) +салата.Дайте съвет къде бъркам че ентусиазма ми се топи...
Цял ден основно въглехидрати...там е грешката.

# 26
  • Мнения: 4 042
Цитат
...без сладко и газирано...
Това звучи като препоръка за здрави хора. При наличие на ИР, особено пък тежка, не е достатъчно.

# 27
  • Мнения: 11 305
Няколко пъти споменавате "тежка инсулинова резистентност". Какво имате предвид?

# 28
  • Мнения: 4 042
Няколко пъти споменавате "тежка инсулинова резистентност". Какво имате предвид?
Не знам, viketoriq така го написа, аз само цитирах. Предполагам че означава много високи стойности на инсулина?

# 29
  • София
  • Мнения: 17 258
Високи стойности на НОМА индекса, предполагам.

Общи условия

Активация на акаунт