Какво се учи в подготвителната група?

  • 5 159
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 761
Здравейте! Имам нужда от малко информация какво точно се учи в подготвителната група в България.

През септември синът ми (тогава на 6 години) ще започне в подготвителната група на съботно-неделното училище към българското посолство, като основната ми цел е той да напредне с българския на ниво говорене и разбиране. В момента разбирането му е на ниво ''домашен разговор''. С говоренето е изключително зле.

1. Интересува ме доколко силно е застъпено писането и четенето в подготвителната група, дали децата учат само да разпознават буквите или се опитват и да ги пишат.

2. Какво учат по математика? Видях, че има образователно направление ''математика''.

3. Има ли учебни помагала за подготвителната група и ако да, кои са те? Евентуално да ги прегледам, ако ги има в интернет.

4. Предвиждат ли се занимания като оцветяване, лепене, рязане или нивото е по-скоро като в училище: тетрадка, молив и ченгелчета?

Изчетох не малко информация в интернет, но ми се иска да знам как реално се случват нещата и по какъв начин придобиват знанията, които трябва да имат за 1-ви клас.

Ще съм благодарна и на всякакви друга информация, която смятате, че ще ми даде представа за нивото, или за неща, които са ви направили впечатление.

Мерси предварително!

# 1
  • Мнения: 2 489
В Наредба 5 за предучилищното и училищното образование са посочени държавните стандарти за  подготвителните групи по всички образователни направления.
1. Не се учи четене и писане(на букви). Даже не се изисква да ги разпознават.
2. По математика се учат цифрите до 10. Времеви еталони- дните от седмицата, месеците на годината, сезоните, частите на денонощието. Учат посоките- ляво, дясно, горе, долу. Също се учат елементарни задачи с прибавяне и отнемане на един обект, знаците по-голямо и по-малко, + и - и  равно.
3. Има учебни помагала на различни издателства. Най- популярни са на Анубис, Булвест, Просвета, Изкуства.
4. Да, има занимания с оцветяване, лепене, моделиране, рязане.

# 2
  • Мнения: 11 999
На практика в подготвителните групи в България (3-та и 4-та) се учат буквите. Децата се учат и да определят къде в думата се намира даден звук. Учат гласни и съгласни. На практика доста от нещата в програмата за първи клас са смъкнати в подготвителните групи. Голяма част от децата тръгват в 1-ви клас вече четящи, пишещи с печатни букви и смятащи поне до 10. (В първи клас вече не се учи само събиране и изваждане до 20, а до сто. На урока за 3 се въвежда разместително свойство и неизвестно! Започват задачите от типа 1+2=3 и 2+1=3 , след което и задачи 1+_ =3 , _ + 1=3, 3- _ = 1...) Ако детето няма добра подготовка му идва нанагорно, особено ако в класа повечето деца вече са усвоили материала в ДГ.
Ако си спомням правилно в ДГ беше залегнато в подготвителните групи и разказ по картинка. Ако детето ще учи първи клас в България, особено в София (или друг от големите градове) наблегнете на добрата подготовка тази година. В този смисъл подготовката в съботно-неделното училище може да се окаже недостатъчна.

# 3
  • Мнения: 4 761
Мерси много за отговорите, Mama Ru и Valian1!



# 4
  • Мнения: 2 489
От поста разбирам, че сте в чужбина и явно за детето българския, макар и майчин, не е първи език. Издателствата предлагат учебни книжки по български за деца билингви. Тези книжки май ще са по-подробно за вас,отколкото другите книжки. По принцип обучението е различно за деца, които българският език им е първи и за тези, които не им е първи.

# 5
  • Мнения: 784
Наредба № 5 на МОН. В края има едни таблици за стандартите по всички образователни направления. Гледаш четвърта група. Да книжки има много, но ако ги купиш, трябва да вземеш и книга за учителя, а там ще се загубиш. Мога да ти предложа нещо занимателно -Крокотак - 5 - 7 години
Занимания и игри за деца в предучилищна възраст//издателство - store.bg

# 6
  • Мнения: 2 489
С Крокотак може да развива само фина моторика и изобразителни дейности. Български език не може да учи от него.
Аз лично препоръчвам списание Бърборино. Прекрасно помагало. Ако авторката може да си го набавя от БГ, ще ѝ свърши страхотна работа.

# 7
  • Мнения: 784
Не е така. Крокотак е разделен на наблюдателност, логика, букви, математика.

# 8
  • Мнения: 784
За фината моторика има отделна книжка. Аз говоря за тази - 5-7 години.

# 9
  • Мнения: 784
Описание
180 занимания и игри.
В книгата са събрани 180 занимания по математика, моторика, памет и наблюдателност. Те са достатъчни да забавляват децата и успешно да развиват уменията си до започване на 1. клас. С нея те ще затвърдят знанията си за цифрите, за буквите, ще подготвят ръката си за писане и ще развият своята концентрация, мислене и логика. Препоръчва се с книгата да се работи с всички раздели едновременно, за да не губи детето бързо интерес към заниманията. Специално място в работната книга е отделено на запознаването с ръкописните букви – големи и лесни за повтаряне по пунктир.

Заниманията в тази книга не могат да изместят учебните програми. Те са допълнение и помощ за родителите, които искат да следят и подпомагат развитието на своето дете.

В книжката ще откриете разнообразни занимания, включващи:

    букви
    математика
    игри
    лабиринти

# 10
  • Мнения: 2 489
При децата, които не владеят български език, трябва да се наблегне на обогатяване на речника, работа за звуков анализ на думи, съставяне на изречения и кратък текст, както и граматически правилна реч. Това в Крокотак го няма.
Иначе по принцип си е много хубав, но точно по български няма да свърши работа.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 609
Мисля, че навсякъде е различно. Освен разлики между отделни заведения, има значение и дали става дума за 3 и 4 група в детска градина или за подготвителен клас в училище. Поне такива са моите наблюдения. Моята дъщеря в момента е подготвителен клас в училище; миналата година беше още в детската градина. Работеха по различни материали, учили са числата до 10, без извършване на действия с тях. Букви изобщо не са учили. По останалите направления са учили сезоните, наименования на растения и животни и разни общи неща. Сега в училище -

- Български: вече разпознава всички букви от азбуката и умее да ги изписва печатно; умее и да пише изречения, разделяйки думите (преди пишеше всичко слято и не се сещаше да оставя разстояния между думите). Умее и да срича; по-кратки и прости думи (тип "мама", "баба", "дете", "добре") направо си ги чете; на по-дълги и сложни доста се запъва и често не успява да прочете цялата дума.
-Математика: определяне на по-голямо, по-малко и равенство; събиране и изваждане с числата до 20
-Природен свят: продължават да говорят за годишните времена, както и за растения - кое кога расте, цъфти, ражда плод; животни - диви и домашни и т.н.
-Социален свят: нямам идея с какво точно се занимават; учителката казва, че ги учат да се държат добре един с друг и да си взаимодействат, вместо да си противодействат
-Изобразително изкуство: основно рисуват с моливи, флумастери или бои
-Конструктивни технологии - бившето "Трудово обучение": при нас тук е изрязването, лепенето и други такива дейности
-Музика: ясно, пеят песни
-Физическо възпитание и спорт: при нас е свободно тичане по двора, не правят нищо специално.

Учителките от детската градина на дъщеря ми ей сега започват да преподават за буквите. Тя много ги обича и ходим да ги виждаме, та си говорихме съвсем наскоро. Те са на мнение, че не е редно в детската градина да се занимават децата с букви, писане, четене, смятане и т.н. Работят по помагалата, но ми направи впечатление, че като ходихме преди 2 седмици, те тъкмо бяха учили за гласните букви, а дъщеря ми в училище взе този материал още в началото на учебната година. Не знам те ли го раздават по-полека или класната на моята дъщеря е по-амбициозна и повече материал преподава.

Някои от учебниците могат да се видят тук: http://www.e-uchebnik.bg/book/listBookTypes/39

За дете, което не говори добре български не мога да изкажа мнение, не съм специалист. Надявам се да съм била полезна с дългия си пост Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 489
Държавните образователни стандарти са еднакви и за ДГ и за училище. Но те са нещо като план минимум. Всеки учител може да даде и допълнителен материал, съобразно възможностите на децата.

# 13
  • Мнения: 4 761
Здравейте, момичета!

Благодаря ви много за отговорите и коментарите.

Синът ми няма да започва първи клас в България. От години живеем в чужбина, той е роден тук и на есен ще бъде първи клас в местно училище. Говори три езика - най-силният му е френският, после са английският (говори, разбира и от тази година се учи да чете и пише) и немският (говори с баба си, леля си и братовчед си). Българският е между всичко това - чува българска реч около себе си, но ако някой му зададе въпрос на български, отговаря на някой от другите три езика. Четем книжки на български - разбира текстовете на книгите по Дисни на Егмонт, книжките за Франклин и книжките за Фъндъс например, но българските народни приказки са непосилни за него - пита за всяка втора дума и на третия параграф иска да сменим книгата. Знае много песни на български, но не съм убедена до колко разбира какво пее.

Иска ми се да обърнем малко повече внимание на българския и детето да го научи на едно добро средно ниво - и писмено, и говоримо. Именно затова съм се насочила към българското училище, но се притеснявам да не му дойде твърде много, да не оплете азбуките, звуците и в крайна сметка това да се отрази и на работата му в местното училище. Освен всичко друго ще мине на 6-дневна учебна седмица, защото занятията са в събота.

Та затова така разпитвам - какво се прави и най-вече как се прави, за да преценя как ще му дойде това като натоварване.

Между другото, ще отидем в училището и ще присъстваме в един учебен час на подготвителната група. Учителката ми е изпратила разни материали и виждам, че децата учат да пишат печатни букви, правят връзки звук-буква, в общи линии каквото Mama Ru описва. Говори се книжка "АБВ на оцветяването/за оцветяване'' (нещо такова беше заглавието) и за някакви картони/карти.

Иначе синът ми е много въодушевен от идеята, защото неговите приятели, които вече посещават училището, му обясняват как ритат топка в междучасието и колко било весело. Нали е още зелена ливада Simple Smile

Мерси още веднъж за споделенето!

Общи условия

Активация на акаунт