Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
Здравейте, какво мислите за подсигуряване на бъдещето на децата чрез детска спестовна застраховка "Живот" за или против сте и защо?

# 1
  • Мнения: 54 391
Против всякакви спестовни застраховки.
Изгубени в такси пари, никаква доходност, плюсове никакви, само минуси.

# 2
  • Мнения: 10 993
Нямат никаква доходност. Пртив съм. Загубени на вятъра пари.

# 3
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
Против всякакви спестовни застраховки.
Изгубени в такси пари, никаква доходност, плюсове никакви, само минуси.
А как подсигурявате децата си? Аз мисля, че е много по-добре човек да си сложи парите в застраховка, защото има гарантирана сума, от колкото да направи влог например.

# 4
  • Мнения: 54 391
Точно защото не ти е гарантирана сумата говорим, че не си струва.
Винаги в края получваш по-малко. А за такъв дълъг срок, направо нищо.
Детски влог също е безмислено.

# 5
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
В оптималния случай излиза "дал Кольо-взел Кольо", но обикновено даваш повечко, отколкото вземаш. Ако имаш сериозни притеснения за застрахователния елемент - тогава може би има смисъл, но като спестовност - не.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 475
На мнението на Дева съм. ММ си беше направил такава спестовна застраховка. Е няма такова дърво!
В БГ в момента - само недвижим имот. Това е положението.

# 7
  • Мнения: 61
И аз съм против детския влог.  На мен самата майка ми е правила такъв и накрая като станах на 18 г.  реших да си изтегля парите - е познайте колко бяха - 30 лв.  На майка й стана лошо като разбра. А й удържаха доста голяма сума пари. Инфлацията беше глътнала всичко

# 8
  • Мнения: 480
Позволете да се включа в разговора, дами.
Подкрепям изцяло Дева.
Застраховка, особено със спестовна компонента стопява парите ти. Да накрая ти обещават една сума - да кажем 20 000лв, но реално ти внасяш през годините 25-27 000лв и реално си доста назад плащала заплатки и такси на едни хора живеещи благодарение на страхът на клиентите си. Още по-лошо става ако не успеете в неизвестното бъдеще да съберете парички за поредната вноска или пожелаете да изтеглите парите предсрочно поради някаква неочаквана причина - на това което ще получите му викат откупна стойност - термина идва от ОТКУП(иронично нали - недопустим термин за взаимоотношения с компания, с която сте си стиснали ръцете за 15-20г. напред). Внесли сте една голяма сума, а получавате доста малка част от нея ...

Инвестирайте в здравето на децата и ги учете да бъдат мъдри, мислещи хора, които да не разчитат на държавата и НОИ, а да вземат живота си в свои ръце.

Среща ме онзи ден госпожата и взе да ми прави забележки за моята второкласничка. Какво става бе тате, викам. Ами тати, ти нали ми разказваш вечер как Уорън Бъфет, като малък е изкарвал пари, като разнася вестници и после взел паричките и си купил първите акции Wink (Имаме подобни разкази вечер преди лягане и за Стив Джобс, Ричард Брансън и други.) Та моята фея взела да върти бизнес в междучасието - сгъва фигурки от хартия и коледни звезди, които учи във Ютуб и ги продава на съучениците по 50ст, взема ония играчки дето ги дават в Лидл на касата и тях препродава на печалба Wink но излязла конкуренция - завидели и и я изказали на госпожата. Разбира се, че я поздравих и предупредих че и в живота ще има конкуренти и предатели! Ей това е предприемачество, а не като тъпия им предмет "Технология и предприемачество" в който ги учат да шият копчета! Подкрепих детето си, разбира се - не искам да става поредната шивачка изплюта от образователната ни система, която на края на живота си ще хлипа че получава ниска пенсия - искам да се научи да вижда матрицата и да намира вратите в нея!

Не съм съгласен с мнението на свободната агентка, че в БГ има само НИ - напротив основен фактор за инвестиция в имот е демографията, а тя в БГ е разрушаваща и пагубна. Рано или късно това ще изиграе лоша шега на влагащите в имоти с цел след 20-30г. да има за детето.

Ако толкова търсиш алтернатива на застраховките, ето ти една в която добавям за моята принцеса ежемесечно:
http://dvam.bg/?cid=13

Доход за последната 1 година около 5%
Успех!

Последна редакция: сб, 02 дек 2017, 08:06 от kokopapa

# 9
  • Мнения: 54 391
Браво на Феята! Heart Eyes

А къде е застрахователния елемент, kokopapa?
Още не съм се събудила, но ми се вижда само като взаимен фонд? Crazy

# 10
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
То си е баш взаимен фонд.

# 11
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Против всякакви такива спестовни подсигурявания сме. За това с ММ взехме решение да инвестираме в по един имот за двамата като парите ще са за тяхното възпитание, образование или други подобни дейности които в бъдеще биха подпомогнали техният финансов просперитет и независимост. При всички положения, колкото и да се срине имотният пазар, пари за 1-2 год. в хубав университет ще има. Останалото зависи от тях. Ние с ММ също се подсигурихме с имот че с тия пенсии дето май няма да ги доживеем... newsm78

Ако все пак наследниците решат че ги мързи и не искат хубав живот, то ние с ММ ще обикаляме екзотичните дестинации на стари години  Mr. Green

Браво на малката предприемчива Фея Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 4 192
Никакви пенсионни фондове, никакви застраховки. Така плащате шестцифрени заплати на меринджейте за управление на вашите пари, без да ви се гарантира нищо. По-скоро бих им купила земедеклска земя, имот или акции. Най-вече си струва образованието. След време кой както иска да се оправя  Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 38 475
И аз това щях да кажа - в момента и в бъдеще ще инвестирам в образование. И на децата, и моето.

# 14
  • Мнения: 2 478
Преди малко я видях темата и се чудех дали да коментирам каквото и да било въобще, но след постовете ви, за пореден път се убеждавам, че в България положението ще продължава да е трагично. Естествено, вината си е изцяло наша.

Доста съм писал по темата последната една година в подходящите теми, дори технически съм обяснявал някои неща, и пак се продължава старата песен с надвнасянето и заклеймяването  "никакви" застраховки. Аз това го разбирам, бидейки в държавицата ни клета без никаква култура, опит и доверие за каквото и да било. Не защитавам нищо и не пропагандирам, а коментирам общата си култура и опита, както и събитията, през които съм минал последните достатъчно на брой години, за да знам как се случват нещата в бранша.

Нещата доста се промениха, особено последните 6-12м. Фокусът идните години ще е насочен към инвестиционното застраховане, за да може да се "елиминира" прословутото надвнасяне, което го страхува българина толкова много, а не си дава сметка, че случи ли се нещо с трудоспособността му(злополука или заболяване), не се знае, знае ли се, и наистина само една добре направена застраховака и после добре ликвидирана(добре платена щета), може да закърпи семейния бюджет да не колабира. Нагледал съм се и на двете крайности. А тази добре направена застраховка е именно класическата спестовна, от която някои бягат, като дявол от тамян.
Тези модерни продукти(качествените почти изчезнаха, останаха 1,2 тарифи на пазара) откъде мислите, че идват? Дали на чехи, немци, австрийци, американци, унгарци и т.н им е зле, като им падежират полиците(да полици, имат по няколко, не една от 50лв) и ходят по круизи после, и ги гледаме на Слънчев бряг.
Просто от 50-60г си имат култура западните нации и си я предават на децата. Първото е точно - Детската спестовна застраховка, която гарантира капитал за детето, като стане пълнолетно. Тази година "изпратих" 7 първокурсника в Щатите. Дали им е зле на родителите, знаейки, че разсрочената застрахователна сума ще се изпраща( и се изпраща), като стипендия на точно определена дата и те няма да мислят за пари, а децата им ще имат достатъчно само да учат, без да работят, е и да ходят на по някое и друго купонче Simple Smile. И продължавам да твърдя - на пазара има добри продукти, които да удовлетворят тези нужди. А вие си говорте колко е безмислено.
Надвнасянето съм го коментирал преди и сега  няма да му обръщам внимание, но ще допълня, че от 3-4г има падежиращи полици на 5-тата година и могат да се теглят авансово суми по желание или да се реинвестират, и ако не се тегли до края на срока нищо(авансово от застрахователната сума, не откупната стойност, без такси и без прекратяване на полицата), застрахователната сума се капитализира в края на срока, да кажем за пример на 20-тата година.
Ще повторя - застраховката е част от финансовия портфейл на всеки икономически грамотен  човек живеещ в 21 век. Специално класическата влиза в графата - дълготрайна инвестиция, която е във фонд трудоспособност, демек ако ми се случи нещо, да търпя по-малко финансови загуби временно, и в края на срока да си получа формирана гарантирана застрахователна сума. Вноските(премиите) знам, че са гарантирани, никой няма достъп до тях, претенции, запори. Полицата е ценна книга. В зависимост от размера на застрахователната сума, дори като се натрупа резерв, мога да я заложа(джиросам) и да изтегля заем от банка и т.н.
Който се интересува за детска застраховка на детето си и по-добро и сигурно бъдеще, да се чувства сбободен да пише на лично. Peace.

# 15
  • София
  • Мнения: 4 192
Браво, добре са ви подготвили за търговци. Поздравления  Peace

# 16
  • Мнения: 2 478
Браво, добре са ви подготвили за търговци. Поздравления  Peace

Мен ли визираш? Ако, да, отговарям - никой не ме е подготвял с нищо и за нищо. Сам съм подготвен и се подготвям за всичко. Ако си мислиш, че в България има някой да те подготвя за нещо...
Със сегашните източници и интернет, както казва една известна съфорумка, ако не търсиш и намираш, няма кой вместо теб и просто не ставаш или те мързи. Няма други варианти. Мога и на английски да ти го кажа : You have to put the time in.

Блгагодаря за комплимента Simple Smile Wink

# 17
  • София
  • Мнения: 261
Виждам, че по темата никой не пише. Аз обаче ще дам мнение. Може би ако променим заглавието на - за и против ...... чрез детска застраховка. Прав е kokopapa за спестовните застраховки. Много по-добре е да се инвестира в договорни фондове и още по-добре в ETFs. Безспорно!!!

Тук обаче ни убягва една подробност. Всички очакваме, че когато детето стане на години за да се възползва от събраната сума, било от инвестиция в по-горните инструменти, било в земеделска земя или недвижим имот, нас родителите също ще ни има. Тъжната истина е, че това не винаги е така. А застраховката (не спестовната, а чистата, която покрива само риска от смърт и някои нежелани здравни риска) ще донесе сумата, за която сте се договорили с компанията. Забележете - не говоря за никакво спестяване, а за "Каско живот". Пиша каско, защото всеки разбира от този вид застраховка.

Та съветът ми е. Една малка част от сумата, която можете да отделяте, без да нарушите стила си на живот - в чиста рискова застраховка (не спестовна) за сума, която ще е необходима на детето за целта, която искате да осигурите каквото и да се случи с Вас. Останалите средства инвестирайте във финансов инструмент с доходност съобразена с Вашата поносимост към финансов риск.

Хубава вечер!

# 18
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Ние имаме застраховки живот точно с тази цел. Нямаме роднините милионери които да изгледат децата така че ние трябваше някак си да подсигурим нещата. Дано никога да не се наложи да ги ползват, пу-пу  Praynig

Иначе децата имат вече събрани по 2 хил. лева (как успяват а ние с баща им не  newsm78). Прибрахме ги в банка обаче все се чудя дали да не търся някой инвестиционен посредник да предложи нещо. Иначе така ще се обезценят.  newsm78

# 19
  • Мнения: 54 391
Не, за толкова малко пари не си струва. По-добре ги обърни в евро, не знам какво точно имаш предвид под инвестиционен посредник, какво да прави с тези пари?

# 20
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Да купи някакви акции или нещо, де да знам и аз какво. Хич не съм в час. Мога само да купувам тухли (имоти)

# 21
  • София
  • Мнения: 4 192
Вместо застраховка предпочитам да трупаме капитали - гаражи, имоти, земи. После ако се случи нещо с нас все ще се оправят.
Тези застраховки им нямам доверие. Последния път при Каското имах проблеми, камо ли да се оправя ако съм мъртва...
За около 2000 лева дядото подари на децата по 10дка ливади до Своге. Не се знае каква инвестиция е, ама със сигурност е по-добре от листче хартия издаден от брокер взимаш огромна заплата за продаване на страх....

# 22
  • София
  • Мнения: 261
Да купи някакви акции или нещо, де да знам и аз какво. Хич не съм в час. Мога само да купувам тухли (имоти)
Здравейте,
Парите съвсем не са малко. По-скоро трябва да знаете, кога ще ги ползвате. Ако времевия Ви хоризонт е под 5 години, не си струва да ги инвестирате. Нека да са в банка. Там е поне сигурно. Нали знаете - в един финансов инструмент търсим 3 неща - ликвидност, доходност и сигурност. Никой инструмент няма и трите едновременно. Така че, депозитите имат само две от характеристиките - сигурност и ликвидност. Нямат доходност.
А освен това трябва да имате и авариен фонд, който да Ви осигури финансова сигурност при неблагоприятни ситуации. Може да не са свързани със здравето, а с една банална загуба на работата, например.
Хубава вечер!

# 23
  • Русе
  • Мнения: 7 794
След три години големият ще е пълнолетен и затова не търсим нещо дългосрочно. Те дори не са и на влог. Направих им по една сметка, без такси са, и си стоят там прибрани.
Поне за малкото трябва да измислим нещо че при него пълнолетието е доста по-далеко.

Земя никога не ми е хрумвало да купувам. Тук преди години акулите изкупиха всичката читава земя. Дори двата чифта родители си продадоха нивите.

Никаква финансова култура нямаме Sad Дано поне децата научим на нещо.

# 24
  • София
  • Мнения: 261
Вместо застраховка предпочитам да трупаме капитали - гаражи, имоти, земи. После ако се случи нещо с нас все ще се оправят.
Тези застраховки им нямам доверие. Последния път при Каското имах проблеми, камо ли да се оправя ако съм мъртва...
За около 2000 лева дядото подари на децата по 10дка ливади до Своге. Не се знае каква инвестиция е, ама със сигурност е по-добре от листче хартия издаден от брокер взимаш огромна заплата за продаване на страх....

Така е. За съжаление в българската дума застраховка е имплементирана думата страх. Съвсем различна е английската дума за това - insurance. Тук няма думичката страх, а нещо друго.

По-горе написах, че трупането на пари (средства и активи) е добре да бъде в най-различни финансови инструменти. Но за това е необходимо време, много време. А при рисковата застраховка, при плащане на само една вноска (застрахователите я наричат с умилителното име - премия) застрахователната компания приема да Ви носи риска в целия размер. Т.е. ако застрахователната сума е за 100 000.00 лв и можете да си позволите вноската и здравословното Ви състояние позволява тази сума, то при основна щета (знаете какво значи това) ще бъде изплатена цялата застрахователна сума на ползващите лица. Това никакъв друг инструмент не може да го постигне, за толкова кратко време. Да, разбира се, ако нищо не Ви се случи през целия период, просто сте давали едни пари през времето и се чувствате прецакан. Но така работи този инструмент и е въпрос на избор, и на информираност, и осъзнаване дали да го избере човек. Въпрос на избор!

# 25
  • Мнения: 2 478
Мариане, не пишеш неверни неща, но темата не е за анализ на видовете застраховане, а конкретно за детската и смисълът от нея - "за" или "против".
Как искаш да се пише по темата, като в България няма култура и интерес към това. Не забелязваш ли кои теми са най-активни. Българинът прави задължителните; ако се опари и претърпи финансови загуби, или ако чуе от прЕател или роднина нещо, или ако същия е взел пари от обезщетения.
Класическата спестовна сега да се прави, ако се гледа основния лихвен процент, и ако се запази под 1%, и инфлацията е дори 2% годишно да кажем за срока на застраховката, примерно 20г, определено няма да е ок, така да се изразя.
Обаче, хора "заключили" полиците си на 5% техническа лихва допреди 5-7г. за 20 годишен срок при сключване на полиците, нека им е "зле". Не коментирам горницата от математическите резерви(ако разбираш какво ти казвам). Двете се изплащат при падежиране.
Та всичко е до моментна пазарна ситуация. По същия начин не знаем, ако се направи сега в евро след 10г какво ще е положението и след като влезем в еврозоната и пазарите се раздивжат. Все пак знаем, че застраховката се капитализира при падеж.
За това големите компании ликвидират класическото спестовно и вече активно се предлагат и разработват инвестиционни застраховки в индексни фондове. Между октомври-декември 2017 една от добрите компании на пазара беше пуснала такава, включваща технологичните гиганти Епъл, Майкрософт, Фейсбук и още 2-3. Емисията от 1мил. Евро се запълни за 2м. Срок 6г., гарантирана доходност 5.5%.
И това са точно услуги и варианти, като за жената по-горе - не знае, не разбира, няма време, но има скътани някакви парички или наследила от някой, или от билетчетата и иска нещо да направи.

P.S. Лек off-topic : Отворен съм да направим теми за здравното и имущественото застраховане. Има какво да се каже, и бих споделял безплатна информация, струваща пари и време, но надали има смисъл.

Последна редакция: пн, 15 яну 2018, 01:10 от FragranceFanatic

# 26
  • Мнения: 54 391
Да, точно хората, които не знаят се хващат на въдицата и правят спестовни застраховки.
Аз веднъж се излъгах, втори път не.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 192
..............г., гарантирана доходност 5.5%.....................

И това са точно услуги и варианти, като за жената по-горе - не знае, не разбира, няма време, но има скътани някакви парички или наследила от някой, или от билетчетата и иска нещо да направи.

Някой път се зачудвам кой е по-неграмотен - този, който търка билетчета или този, който вярва в "гарантирана доходност 5.5%"  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 54 391
Така ще говори, след като не е изплатил на никого 15+ годишна застраховка, да видим колко ще е вярно това с техническата лихва.
Само, че аз съм получавала пари от такава и знам, че не е вярно. На огромен минус, в десетки пъти, излезе.

# 29
  • Мнения: 2 478
Не са 5.5%, а 6,4%. Извиянвам се за лапсуса. Сега видях в сайта им, колегата ме коригира днес. Ето за това говоря:

https://www.uniqa.bg/za-teb/zdrave-i-zhivot/uniqa-four-shares-za … strukturiran-inv/

Не е достъпен този продукт вече, както писах по-горе.

Чувам, че до пролетта ще пускат нов поради големия интерес.

Може да видите миналогодишния продукт е реализирал над 7%.

# 30
  • Мнения: 54 391
Ти кажи на кого си изллатил такава, изтекла застраховка, и човекът е получил повече отколкото е внесъл?
Не ми пишИ разни числа.

# 31
  • София
  • Мнения: 261
Не са 5.5%, а 6,4%. Извиянвам се за лапсуса. Сега видях в сайта им, колегата ме коригира днес. Ето за това говоря:

https://www.uniqa.bg/za-teb/zdrave-i-zhivot/uniqa-four-shares-za … strukturiran-inv/

Не е достъпен този продукт вече, както писах по-горе.

Чувам, че до пролетта ще пускат нов поради големия интерес.

Може да видите миналогодишния продукт е реализирал над 7%.
И на мене го предлагаха, но когато реших да се включа, вече бяха ги изчерпили. Доходността наистина е 6.4%, но при изпълняване на определени условия, а именно когато страйк-цената на всичките 4 акции, участващи във финансовия инструмент са по-ниски от цената на акциите след година. Т.е. след една година ако и четирите акции са по-високи от началната цена се получава 6.4% доходност. Ако ли не, не се получава нищо. И така 6 години поред. Ако сме уцелили най-големия каръшки период и нито веднъж през 6-те години не се повишат цените на 4-те акции, просто ни връщат главницата без никаква доходност. Гадно. На другия полюс. Ако и 6-те години имаме по-високи цени от началните, тогава получаваме 6*6,4%=38.40% доходност. И всеки решил да инвестира в такъв инструмент (всъщност емитентът е БНП Париба-Франция) се надява поне 1, а защо не и 2, пък и 3 години да има късмет и доходността да е между 0.00% и 38.40%. Това е истината около този инструмент.

Докато мисля и подготвям коледните и новогодишните празници този продукт се изчерпа. Това е.

# 32
  • Мнения: 603
Майка ми е имала такъв влог от баба си и след като е станала на 18 е отишла да си ги изтегли. Баба й е събирала тези парички 18 години и майка ми не си купила много неща с тях - няколко блузи, ако не се лъжа. Аз нямам влог, а бижута, които ще мога да продам, ако искам.

# 33
  • Мнения: 2 478
С оглед развитието на пазарите, бъдещето е в индексните фондове или поне едно от добрите решения за натрупване на средства посредством доходност, или поне по-голяма възможност за такава за хора, на които не им се занимава или нямат време да инвестират сами и искат по-голяма сигурност, доколкото може да съществуа такава.

Класическото спестовно застраховане вече не дава доходност или е минимална, да кажем 1-2%, което трудно компенсира инфлацията. Към него спада и детската застраховка. Да, има покрития, но по-добрият вариант е много хубава здравна в комбинация с рискова застраховка живот срочна с много високи застрахователни суми. Не е лоша детската, но трябва да се прави докато детето е малко и поне за 20г.
Всеки случай е по-добра от влог в банка, пари които са блокирани до пълнолетие, а застраховката поне може да се откупува, и има покрития.

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 02:43 от FragranceFanatic

# 34
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 423
Когато сме се родили с моя братовчед баба ни е направила по един влог в които всеки месец на заплата е вкарвала пари по сметките. По някое време казва, че е имало около 40000, които за времето си са стигали за малък апартамент. Когато станахме на 18 и ми даде книжките обаче имах около 50-60 лв. Всичко останало е изядено.

# 35
  • Мнения: 2 478
Когато сме се родили с моя братовчед баба ни е направила по един влог в които всеки месец на заплата е вкарвала пари по сметките. По някое време казва, че е имало около 40000, които за времето си са стигали за малък апартамент. Когато станахме на 18 и ми даде книжките обаче имах около 50-60 лв. Всичко останало е изядено.

Да, заради девалвацията 1999г и кризата. Иначе, ако се индексира, спрямо инфлацията, и се актуализират премиите, респективно се увеличава и застрахователната сума, положението би било друго. Но са малко хората, които знаят какво правят. За "консултанти" да не говорим - пълна леш.
По-добрият вариант е, не да се сключва клауза "индексация" към полицата, а ние да си увеличаваме премиите през 3-4г, ако приемем, че се сключва полица за 20-30г. По този начин получаваме всички плюсове на застраховката с покрития и запазване покупателната способност на парите, ерго утре да си купим същото, както сега. Но с депозита е подобно - внасяме и увеличаваме парите, не седят в едно положение, или поне не е препоръчиелно. Обезценява се пасивна сума, не растяща и променяща се такава.
Такава дисциплина и култура в България няма.

Последна редакция: чт, 06 дек 2018, 09:15 от FragranceFanatic

# 36
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Когато сме се родили с моя братовчед баба ни е направила по един влог в които всеки месец на заплата е вкарвала пари по сметките. По някое време казва, че е имало около 40000, които за времето си са стигали за малък апартамент. Когато станахме на 18 и ми даде книжките обаче имах около 50-60 лв. Всичко останало е изядено.
Имах такава застраховка, която баба е направила когато съм се родила. Трябвало е да има пари за гарсониера, докато стана на 18 години. Е, станах на 18 и с парите си купих едни дънки и две блузи.

# 37
  • Мнения: 5 277
Чета ви и честно казано, нищо не разбирам от половината термини, които използвате. Влязох и аз да търся съвет как да скатаем някой лев за децата до пълнолетие, което е след 5-6 г., да си помогнем с вноските за университет, ако решат да учат. Не можем да отделяме големи суми на месец, става въпрос да имат до тогава по 5-6000 лв. Засега им ги събираме в една сметка, но парите страшно се обезценяват и не съм сигурна, че сегашните 5000 лв. ще се равняват на същите след 5 г. Доколкото разбирам с такива малки суми няма кой знае какво да се направи, освен да си седят така и да се моля поне да могат да си покрият първата година Sad Моят мъж настоява да ги теглим и да ги влагаме в злато, но там пък идва проблема със съхраняването му.
Някой би ли ми обяснил какво е това взаимен фонд и има ли по-голям смисъл в него? Някакви други идеи да имате ?
Иначе и ние със сестра ми имахме застраховка живот до пълнолетие и накрая не помня дали и по 50 лв. получихме Sad

# 38
  • Мнения: 54 391
Ами ето, ти сама си си отговорила. Застраховките не са инструмент за печалба, взаимните фондове не ти гарантират вложените средства. Може да спечелиш, но може и да загубиш. Имат и такси, които не трябва да се пренебрегват, защото не са малки.
Спестявайте в евро. За такива суми друго не мога да ти предложа. Златото е вариант, но не съм се занимавала и не знам как биха се движили стойностите във времето.

# 39
  • Мнения: 5 277
DeVa, да, то горе-долу въпросът е как да не загубя тези пари, в смисъл да ги изяде инфлацията, за печалба ясно, че няма как да стане да даваш нищо и да вземаш нещо. Rolling Eyes Виж, за еврото да питам - имаш предвид влог в евро ли? Между другото, нашите така са си запазили парите едно време в голямата инфлация - обърнали са ги в долари и после си купиха апартамент с тях, а познавам хора, които си продадоха апартаментите и после си купиха кола. Стара Sad

# 40
  • Мнения: 54 391
Да, да, депозит в евро. Но нека да си бъде на ваше име, не на децата. Че ако се наложи теглене или недай си Боже банката фалира, както стана с КТБ, има доста формалности по документацията, за да ги изтеглите.
Ще ти пиша ЛС.

# 41
  • Мнения: 2 478
Съгласен съм с Deva, добре е обяснила Simple Smile.

Джина, ще добавя относно застраховката, че ако детето е голямо, както е при вас, няма смисъл. Има смисъл в Евро, ама ако е малко, за да може срокът да е поне 15г. То вече в лева не знам някой да прави, но все пак.

Може да се помисли хубава здравна да си направите, семейна, и по една рискова застраховка живот с мъжа ти, с ниска премия и високи застрахователни суми за спокойствие на домакинството. Пиши на лично, ако се интересуваш Simple Smile.

# 42
  • Мнения: 8 801
На анкетата гласувах с не. Не вярвам на никакви институции. Нагледах се на какво ли не. На 55 години съм и бях свидетел на  целия пладнешки грабеж над хората ,който се извършва без спиране вече 30 години.
Няма нищо сигурно. Това е истината за България. Инвестицията в себе си е най-доброто. Образование. Чужди езици. Подходящи технически средства за упражняване на съответната професия.
Иначе краткосрочно бих инвестирала в техника или чужда валута. Това е за по-млад човек.

За себе си инвестирам в имоти. Гледах през годините какво се случи със солидните спестявания ,които имаха родителите ми. Купиха облигации, внасяха, местиха пари от една банка в друга и накрая от пари за голям апартамент останаха колкото за погребенията им. Единственото нещо, което ми остана като печалба от наследството ми е апартамента, който наследихме със сестра ми. За 30 години шашми, измами, кражби апартамента се запази и си струва пак парите, които и на времето.Да, променя се ситуацията, но в големите градове още 30-40 години апартаментите ще запазят стойността си. После не се знае накъде ще поеме развитието на живота тук. Мен следващите 20-30 години запазване на положението ме устройват.
Ако бях на 25 щях да ида в университет някъде по света.

# 43
  • Мнения: 1
Интересна статия, която обяснява всички варианти за спестяване за деца, докато пораснат
https://www.capital.bg/moiat_capital/deposits_credits/2019/10/25 … mi_triabvat_pari/

# 44
  • Мнения: 2 478
Тази година имах падежирали детски полици на хора около мен. Последната е от юни месец.
Няма да говоря за суми, но завършилата вече студентка следва стоматология в Барселона, и сумата напълно й покрива всички разходи през цялото следване, плюс тя и стипендия си уреди поради висок успех. Та, нека им е "зле" на родителите й и на нея.
Хората вече се отварят и постепенно виждат, и разбират, че застраховането не е "измама", да ми "вземат" парите и да не платят, а дори е по-добре обезпечено от банките. Но това малко хора го знаят, още по-малко умеят да обяснят адекватно на потенциалните клиенти, на хората, като цяло, и оттук повишавайки финансовата култура на българина, като цяло, който трябва да разбере, че застраховането и/или разпределението на риска, е част от портфейла, бюджета на едно домакинство, фирма, семейство.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 19:49 от FragranceFanatic

Общи условия

Активация на акаунт