160 благодарни Американки въртят тиквеници и пазаруват Коледни подаръци!

  • 94 699
  • 730
  •   1
Отговори
# 90
  • Down south
  • Мнения: 7 679
В такъв случай, сигурно целта е работна виза или вече имате подадена петиция от роднините.
Според мен, за да започнеш да избираш къде точно да отидете, трябва да имате ориентация относно визата, от там и всичко останало.

Според мен, здравеопазването е на по-високо ниво от това в България, нямам база за сравнение с други страни в Европа.
Образованието, също. Не съм имала деца в България, но съпругът ми има племенници там и за настоящата ситуация съдя по отзивите от сестра му и свекърва ми, за тукашната по дъщеря ми. Пак да повторя, тук нещата зависят и от съответното училище.

За мутрите и пребиването на хора, не знам, вероятно го има и тук на места, на които не бива да се стъпва. Катастрофи също стават, но като се чуе сирена на линейка/полиция/пожарна, масово трафика се отклонява в дясно, за да могат да минат специализираните превозни средства. Има ред или поне това са личните ми наблюдения.
Хората са по-скоро отзивчиви и любезни, усмихнати,  отколкото обратното, колкото по на юг, толкова по-учтиви или така ми се струва.
Пенсионерите, там е по-сложно,  някои живеят добре, пътуват.

# 91
  • Мнения: 1 152
Благодаря ти!

# 92
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
30% ДОД за работник в Бг.?  Shocked Това вярно ли го разбрах?

Щатите е огромна държава! Хората определено са много по любезни от Бг., но в някои райони, това се промени вече до известна степен. Но е по лесно човек да си смени района  Laughing Не ти харесва тук, отиваш там.

Катастрофи - хъм, това го има къде ли не! В Бг. много облъчват хората с негативи по медиите, просто имам чувството, че го правят нарочно! Опитват да депресират народа със замах! Вадят само мръсното си бельо и го развяват. А това мръсно бельо на много места е много по мръсно! Как беше онази приказка: "the grass appears greener on the other side of the street, until you cross and realize, that indeed, it is so, but it is cause it is cover in bullshit!"  Mr. Green

Ако сте млади, идете, поживейте, като не ви харесва, се преместете. Пък и да не сте първа младост. Ако ви е бръмнала мухата, местете се, после като поживеете, тогава ще решите за вас ли е или не е живота на 10 000 км от Бг.  Peace

# 93
  • Бостън
  • Мнения: 13 483
В името на статистиката Wink http://www.ifitweremyhome.com/compare/listing/US?detected=true

# 94
  • Бостън
  • Мнения: 13 483
Gaggi, бях писала един огромен ферман преди 2-3 мес по зададен подобен въпрос, ще си посволя да го копирам, защото нямам време да пренапиша, дано с нещо ти е полезен. Надявам се и други да се включат.

"Simple Smile От емигрант до емигрант има огромна разлика, не е редно и правилно да подвеждаме под общ знаменател - има хора с добро образование, език и ориентирали се към места, където професиите им имат приложение, които си "стъпват на краката" много бързо. Има и такива, които записват и следват 2-ро образование тук и/или им се налага да си приравнят дипломите и/или да се сертифицират и/или да се преквалифицират. Има и такива, които нямат желание да го правят... има семейства с малки деца, на които често им е много трудно в началото, защото за разлика от БГ, САЩ е силно несоциална държава и нито майчински се взимат, нито детските грижи са евтини и достъпни. Но всеки случай е уникален и разбира се, не можем да сравняваме някой, който е от година в нова държава с друг, който 10-15+ год е работил, учил, етц. за да постигне някакъв стандарт на живот. Ако трябва да ползваме генерализации все пак може да се каже, че всеки от нас е правил някакви компромиси в името на "новия живот" и като правило (което има и изключения, разбира се) релокирането в нова държава "снижава" първоначално стандарта ти на живот в сравнение с този в БГ.

И понеже всички сме расли в силно хомогенна среда най-често ни е трудно да осъзнаем колко нехомогенна и разнообразна във всяко едно отношение е Америка - и като икономическо развитие, и като лайфстайл и като цени. От щат до щат има драматични разлики - аз често давам сравнението с различните европейски страни. Както е трудно да сравниш една Португалия с да речем Норвегия, така и тук има колосални различия. Лично аз бях най-шокирана колко са автономни и различни в образователен план щатите. Дори е рамките на един щат или град можеш да откриеш сериозни различия (гето през 2 улици от луксозен квартал; доход, който в Луизиана да речем те прави средна класа не ти стига и за ядене в НЙ)

Ако се върнем към недвижимите имоти за българския емигрант е характерно желанието по-бързо да си "купи" къщата/апартамента. Тази културологична особеност е подкрепена и от относителния баланс, който съществува на местните пазари (за разлика от БГ) - тук високите наеми и относително ниските и фиксирани лихви (15 и 30 годишни) водят до това, че купуването на имот и месечните разноски по мортгиджа често са съпоставими с наема, който би плащал, ако не притежаваш имота. Разбира се, за да вземеш кредит за жилище се предполага, че вече си поизградил някаква кредитна история и рейтинг; също така предполага, че си спастрил и някакви пари (5-20%) за даунпеймънт за този имот (колкото повече, толкова по-добре и толкова по-лесно ще вземеш кредит, защото даунпеймънта офсетва риска на банката). И пак - има емигранти които пристигат с кеш за кола + даунпеймънт за жилище, има и такива, които нямат такива средства  и им се налага "първоначално натрупване на капитала". Има хора, които с години живеят под наем в много скъпи квартали, защото тук децата ти ходят в публичното (държавното) училище по местоживеене (скъп квартал = хубаво училище), а родителите им не могат да си позволят даунпеймънт за имот в този квартал. Всички тези фактори водят до доста комплицирана картинка и е абсолютно нормално да минат няколко години преди човек/семейство да се ориентират в ситуацията, да натрупат кеш резерв и да решат в дългосрочен план къде и как биха искали да живеят. Едно е хубаво - изборът тук е шокиращо голям, макар и често доста различен от силно клишираната представа на нормалния българин "що е то живот в хАмериката" Simple Smile

Питай, чети, но с едно наум винаги - от човек до човек и от кейс до кейс разликата е огромна, но да - повечето от нас са си "купили къщи" и са се "понаредили", кой повече, кой по-малко..."

# 95
  • Мнения: 103
Agent много точно е описала ситуацията Simple Smile

Gaggi, взимането за виза за щатите не е лесно и колкото и да ви се идва, това е също нещо важно, за което да помислите предварително. Само защото сте квалифицирани и знаете език, не означава, че вратите ще са отворени.

Така и така сме се разприказвали за местоживеене - моето мечтано връщане в Европа не стои на дневен ред, затова пък мм реши, че е приключил с Питсбърг, със северните щати изобщо (заради климата) и иска да се мести във Финикс. 

# 96
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Джейн, оставете го Финикс-а, при нас елате!!!!

Нямам какво да добавя към предишните постове - мен ме дразнят много неща, но това не е защото ме засягат директно, а по-скоро защото професията ми е такава, че се сблъсквам с прекалено много несправедливости.

# 97
  • Мнения: 1 152
Благодаря на всички за инфото!

Да много е общо да се задават така въпросите и много относителни ще бъдат отговорите.
Аз си признавам, че съм доста обърката самата.
Решили сме, че няма да си отгледаме детето тук и търсим варианти; езикът ни улеснява за Англия и САЩ.
Мъжът ми беше готов да изяде и немския, но това ще отнеме значително време и с по-подробно проучване за там, започнаха да ме притесняват и други неща.

Приемам всякакви съвети, наистина.

Последна редакция: ср, 24 яну 2018, 14:28 от Gaggi

# 98
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Аз си признавам, че спрях да отговарям на такива въпроси, съжалявам, че не се включвам с информация. Ако/когато вземете виза и се насочите къде отивате, пиши пак, тогава ще помагам с каквото мога. Особено ако идвате в района на Чикаго. Признавам си обаче, че на хора, които нямат визи, зелени карти и пр, вече не отговарям. Трудно е да се дойде тук ако нямаш уредена виза, само защото ти се иска. Така евентуално може в Европа, но не и в САЩ.

Джейн защо така изоставихте мечтите за Еврпа? Или само за сега са на заден план? Преди да се преместите, отидете и разгледайте мястото, да не останете разочаровани. Аз си признавам, че освен някъде из калифорния, колкото и да ми се иска да съм на топло, на друго място като че ли не ми се мести. Това обаче след като пообиколихме и разгледахме. Преди това исках във Флорида, Финикс и къде ли не, само да е на топло.  Сега си мрънкам от студа през зимата, ама май си ми е добре тук.

# 99
  • Бостън
  • Мнения: 13 483
Ох, и аз, но от време на време се нервирам и избълвам някой ферман за поколенията, най-вече когато някой плесне лаф от рода "а на лелинчо ми сестринчо му казва..." при положение, че е 21 век и има нет, гугъл и повече достъпно инфо, отколкото можеш да поемеш на един клик разстояние...

В момента съм кисела, защото плащам сметки и много искам да кажа на питащата, че ако здравеопазването в БГ и се вижда скъпо, то тукашното ще се превърне в кошмара на живота и (при налична здравна застраховка и при това хич не лоша ще платя $666.96 за 3 прегледа - ако не друго, то поне "числото на дявола" сме го докарали, че да мога да си правя превзети майтапи по въпроса). И да знаете, че има 5 нива на офис визит - т.е. могат да ви чарджат 5 различни цени за това, че си прекрачил прага на кабинета, да ги...

PS Върнах се да ви дам няколко линка за четене с кафето, че да има файда от моето раздразнение и съскане по въпроса:
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000879.htm
https://www.uhc.com/individual-and-family/understanding-health-insurance
https://www.youtube.com/watch?v=A4-pklsDT_Q

Последна редакция: ср, 24 яну 2018, 16:06 от Agent Provocateur

# 100
  • Мнения: 1 152
Аз имам в къщи 3 годишен змей-горянин, кафе не пия : ))))
Шегувам се, благодаря за линковете, попрочетох, но ще вляза в подробности след работа; в общи линии ми изглежда, че винаги имаш доволна част за плащане при ползване на медицински услуги, независимо от типа застраховка?
666 $ си е сериозна сума, това само за първичен преглед или цялата пътека?

# 101
  • Down south
  • Мнения: 7 679
Какво е "цяла пътека"?
Тук всяка част от преглед, процедури си има код, отговарящ на сума и така се изпращат на застраховката.
В повечето случаи само за преглед се плаща copay, ако имаш две застраховки, може  да не платиш и него.

# 102
  • Мнения: 1 152
Под "пътека" имам пред вид цялостното лечение на заболяването, първичният преглед и всичко, което ти предпише доктора като изследвания и контролни прегледи.

Тук всеки месец ти се удържа от заплатата Фонд „Здравно осигуряване" (3,2%), който Здравната каса събира и следва да се радваш на безплатно здравно обслужване, но уви – само на книга. Всички добри специалисти работят само на частно, където първичният преглед е 50лв, всяко допълнително изследване 30 до +безкрай. Ако ти се наложи ЯМР например, отиваш на 400лв. и нагоре и нямаш шанс касата да ти го поеме, освен ако свекър ти не е хирург, примерно, т.е. с връзки.

# 103
  • Мнения: 103
Един лекар ако няма договор със здравната каса и баща да ти е, пак няма как да пусне излседване през здравната каса. Ако е необходим ЯМР, то не е задължително да се направи в частното предприятие, където е препоръчан, можеш да си отидеш в болница, която има договор с касата (не задължитено държавна).

Нито в България, нито тук съм се сблъсквала със сериозни заболявания, при които би имало вече чувствителна разлика в грижите. Но раждането в България пък ми излезе и по - евтино и ми оствави по - хубави спомени.

Няма да се пускам в дълги дискусии, защото моите впечатления от българското здравеопазване са от преди 5 години и в големи градове. Само искам последно да спомена, че всяка година в Бг си пускам пълна кръвна картина, защото тук ще ми струва около $700 със застраховката. И pap smear. Това са просто неща, които не е лошо да знаеш предварително. Здравеопазването тук може да е фантастично, ама ако не можеш да си го позволиш...?

Руми, ти се опитваш да ме забаламосаш, знам аз при вас какви са "меки" зимите Joy

За Финикс не се залъгвам, мисля, че разликата ще е единствено в климата.

Ирка, след много разговори с мм решихме, че от цяла Европа единствено в България ни се живее и на двамата, но той не иска в момента да напуска работа или да търси друга, а клиентите му са тук. Един ден...

Последна редакция: пт, 26 яну 2018, 16:44 от Jane Jones

# 104
  • Down south
  • Мнения: 7 679
 
Цитат
Само искам последно да спомена, че всяка година в Бг си пускам пълна кръвна картина, защото тук ще ми струва около $700 със застраховката. И pap smear.
Какво значи със застраховката, че ще платиш $700 за тези изследвания след, като застраховката плати нейната част. Ако е така, е  доста стряскащо.

За годишен профилактичен преглед, включващ ПКК, пап, мамограма, грипна ваксина и ако е станало време за някоя друга ваксина, не ми се е налагало да платя и цент.
Пак явно опираме до различните видове застраховки и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт