160 благодарни Американки въртят тиквеници и пазаруват Коледни подаръци!

  • 94 491
  • 730
  •   1
Отговори
# 75
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Фея, PURE Juicer-a работи перфектно. Излиза един тон сок, правих вече няколко микса. Доволна съм. Много е хамалогията по приготвяне и миене, за това като почна правя поне 4-5 литра, и после в хладилника. Днес направих поне 5.5-6 литра. Не го мерих точно, но горе долу е толкова. Дай примери моля ти какво мелиш заедно? И още един въпрос: правила ли си бадемово мляко с норуока?

Последна редакция: сб, 23 дек 2017, 15:12 от Baby*

# 76
  • Мнения: 1 602
Здравейте, можете ли да ме насочите към надежден сайт, който продава български чайове. Искам да изпратя подарък на приятелка в САЩ и ако има опция за местен сайт ще съм ви благодарна да го споделите, за да не изпращам по пощата. Весели празници!

# 77
  • Мнения: 1 602
Здравейте, можете ли да ме насочите към надежден сайт, който продава български чайове. Искам да изпратя подарък на приятелка в САЩ и ако има опция за местен сайт ще съм ви благодарна да го споделите, за да не изпращам по пощата. Весели празници!

# 78
  • Down south
  • Мнения: 7 667
malincho.com

# 79
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Не знам какъв точно чай искаш да й пратиш. Тук има много хубави сайтове за насипни органик билки (гугълни просто и ще намериш). Иначе аз си купувам мурсалки чай от etsy, amazon and ebay.

# 80
  • Мнения: 1 150
Здравейте!
Сигурно съм поредната, но дано поне не съм супер досадна.
Със съпруга ми искаме да се преместим в по-“бяла” държава. Той е сертифициран Project manager в IT сферата, работи за международна компания. Мисли, че ще се реализира добре в САЩ. Езика не е проблем и за двама ни.
Имаме роднини в Чикаго.
Ще отделим време да проверим възможностите и инфото, достъпно в интернет, но аз като жена на жена искам да ви попитам други неща.
Как се чувствате в Америка? Кое ви дразни и заради кое не бихте си тръгнали? Как се справяте с домакинството и децата, работите ли?
Благодаря ви предварително! Моля, пишете колкото имате желание и възможност, ще съм благодарна на каквато и да е информация.

# 81
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Тази тема умря, ще получиш по бързи и повече отговори ако пишеш във ФБ групите.  Peace

# 82
  • Мнения: 1 150
Baby*, благодаря за отговора.
Дали можеш да ми изпратиш линк или име, по което да намеря групата?

# 83
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Аз не съм в тези групи (май са няколко). Но търси родители в САЩ или нещо подобно. Дано все пак някоя мила мама която участва в някои от тези групи се появи да ти даде по точно инфо.

За моя опит - имаше тогава. неща които ме дразнеха, но сега след няколко години в ЕС, бих казала, че тези неща не са били чак толкова детерминистични. Живота според мен в щатите е доста "лесен" в по големите градове, където има всичко като инфраструктура, здравни и учебни заведения, културни мероприятия. Но и в големите градове е доста по натоварено. Може би е въпрос да свине човек, и да няма много избор, иначе с много избор почва да се мести  Mr. Green напред-назад. Според мен, много от нещата с които се сблъскват хората са доста логични, лесно направени от емигранти за емигранти, системата е така устроена, че лесно се свиква (личен опит), и в един момент осъзнаваш колко нелогични могат да бъдат нещата когато се преместиш някъде из ЕС.  Mr. Green Забравила съм много детайли вече, но например една регистрация за social security number е доста улеснена, и общо взето това е #1 в началото, след това шофьорска книжка (или ID card), и до тук с бюрокрацията. Адреса се сменява онлайн когато се мести човек, изобщо няма нужда да си взима дни от работа да ходи на опашки и да чака за нещо толкова елементарно! Това е само един малък пример. Customer Service работи извън работно време за повечето неща от ежедневието. Е да, досадно е малко когато трябва да се чака на телефона, но все пак работят 7 дни (повечето), извън регулярното работно време и телефона е безплатен.  Laughing

Финансовата система е доста улеснена вече за физически лица.

Здравната система - няма да я коментирам, че много се промени от както не живея там, и станаха големи разлики между щати.

Образованието, висшето - само за него мога да споделя личен опит, в областта на медицина, добре е структурирано с много практика, и буквално човек почва да работи в момента в който завърши, а не е паднал като от дърво на първия си работен ден като в някои държави от ЕС. До колкото съм дочула, има какво много да се желае от основното и средното образование в щатите, но това е пак относителна тема. Според мен има много неща които са доста положителни, но и обратната страна я има.

Ако сте се ориентирали към Чикаго, съветвам да потърсите в северните събърби - Glenview, Northbrook, parts only of DesPlains, Evanston, Glencoe, Winnetka, Deerfield, parts only in Skokie & Niles. Но предполагам вашите познати ще ви помогнат също да се ориентирате. Чикаго с кварталите си е огромен, и има много избор. Аз бих стояла далеч от кварталите директно около летището, но още от едно време, там имаше много българи и на тях не им пречеше да си живеят там (както и на всички други живеещи в тези квартали).

Успех с вземането на решението. Изобщо обаче не мога да разбера какво имате в предвид с израза "бяла" държава?  newsm78

# 84
  • Мнения: 1 150
Огромно благодаря за отделеното време!

Под "бяла" нямам предвид цвета на кожата на хората, дано не съм подала грешен сигнал Simple Smile
Просто по-цивилизована, уредена, предлагаща повече възможности по-добър стандарт, ред, здравеопазване, сигурност и подобни, в сравнение с България.

Ще потърся тези теми във ФБ, но вероятно ще са заключени.

Може ли да попитам още нещо за САЩ - как е престъпността, здравното обслужване и пенсионната перспектива?
Ти защо се върна в Европа? По-добре ли е тук обстановката?

# 85
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Престъпността - виж статистиките
здравното - според личен опит и работила в не една болница там, огромна разлика с например това в Белгия, Ирландия и германия, и според мен. е в плюс за американското, като специалисти, като отношение, като хигиена, като акредитации на болниците, материали, техника, работливост и т.н. Мога много да изборявам... За цени няма да пиша, че и там има много екстремни случай. Но стига човек да има хубава застраховка, в щатите нивото е по добро според мен.  Peace
Връщането в Европа - ох, дълга тема, не ми се пише много. Но ако сега зависеше само от мен, не бих стояла повече в Европа. Видях, поживях, повиших си и образование и квалификации (което можех и да го направя в щатите), но европейците са си ксенофоби и по принцип ако не си в колектив с поне 50-60% чужденци, ще си outsider!  Naughty В щатите където аз съм работила и живяла, са по меки, но и там вече на много места са се променили отношенията на хората...

# 86
  • Down south
  • Мнения: 7 667

Може ли да попитам още нещо за САЩ - как е престъпността, здравното обслужване и пенсионната перспектива?
Ти защо се върна в Европа? По-добре ли е тук обстановката?
Относно сигурността, няма как някой да отговори за САЩ, като за нещо цяло. Колкото различни щати, каунита, градове, селца, толкова и различни отговори.
Ако попиташ, каква е ситуацията, от гледна точка на сигурността в Louisville, KY или Fort Myers, FL, предполагам че могат да се дадът по-конкретни отговори.

Относно здравното обслужване, пак не може да се отговори с едно изречение или по-скоро може, зависи от здравната ти застраховка.

Пенсионната переспектива и тя такава, каквато си я направиш.

Голяма каша, нали  ooooh!
В много отношения нещата са твърде индивидуални и не може да се отговори на така общо зададени въпроси. Ако аз имам двойна застраховка, и двете са  РРО, няма да имам проблеми, но ако някой има нетолкова добра застраховка, например HMO, избора му ще бъде по-стеснен от моят.
И за да не те обърквам още повече, за финал, ако имате деца, добър ориентир е рейтинга на училищата в желаните щат/град, колкото по-висок рейтинг, толкова мястото е по-добро и разбира се, по-скъпо.
Ако имаш по-конкретни въпроси, вероятно ще ни е по-лесно да ти отговорим.

# 87
  • Мнения: 1 150
Да, разбирам, различно е явно от тук.
Ще се опитам да конкретизирам по няколко теми, които са ми важни.

В България примерно, за здравното обслужване - ако имаш спешен случай - най-вероятно няма да дойде линейка, в спешното ще те препсуват, игнорират или ще чакаш безкрайно. Отношението и обстановката в държавните болници са ужасни, лечението е много комерсиално - от подкупи до излишно оползотворяване на клинични пътеки. Частните болници са много скъпи и дори с доходи над средните трудно можеш да си позволиш лукса.

Пенсионерите взимат по 200-300лв. пенсия, стига точно за ток и малко храна. Лекарствата са трудни за купуване.

Това горното в случай, че ти се отнема над 30% от брутния доход.

Катастрофите по пътищата заради пияни и превишена скорост са ежедневие. Да те пребие мутра на кръстовище - също.

И така нататък, да не ви отегчавам. По -горе са няколко от нещата, заради които гледаме зад граница; трудно ми е да разбера от статистики дали правилно съм се ориентирала, че в САЩ ще са ми по-добре. Иначе съм ги изчела.

Последна редакция: вт, 23 яну 2018, 17:40 от Gaggi

# 88
  • Down south
  • Мнения: 7 667
Вероятно съм пропуснала, с каква виза идвате и имате ли ограничения в това отношение, имам предвид, "вързани" ли сте с дадена компания на дадено място или имате избор?

# 89
  • Мнения: 1 150
Не, не си пропуснала - нямаме виза, все още нещата са на етап планиране и проучване. Имаме избор; мислех за Чикаго, заради роднините на мъжа ми. Но всъщност, не е водещо.

Общи условия

Активация на акаунт