Онлайн тормоз

  • 10 398
  • 53
  •   1
Отговори

Анкета

Децата ви ставали ли са жертва на тормоз в интернет?

Опции:

* Гласуването приключено: чт, 02 ное 2017, 21:41

  • Мнения: 2
Здравейте! От доста време следя темите във форума и най-накрая реших да се присъединя към вас. Дете на моята приятелка е жертва на кибетормоз. Съучениците му му се подиграват под снимките във фейсбук и приятелката ми се чуди как да реагира в случая. Все още не е говорила с класната и родителите, защото се притеснява, че ситуацията може да стане по-зле. Какво бихте направили в тази ситуация вие ?

# 1
  • Мнения: 36 196
Мисля, че щом са деца, нищо не може да се направи, тъй като са непълнолетни. Най-добре да ги блокират и да приключат случая. Могат да докладват профилите за обидни коментари, омразна реч и т.н., но проверките, извършени от персонала на Фб, според мен не са много надеждни. Докладвала съм човек, който псува като хамалин в новинарски сайт, и ми отговориха на английски, че нямало нарушение. 
А, между другото, могат просто да изтрият коментарите под собствените си снимки. Ако тормозът е и извън Интернет, тогава, разбира се, това решение е недостатъчно.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Бих показала настройките за допускане на коментари и как да ги трие. Неприятното усещане ще остане при прочита, но поне няма да има ефекта на снежната топка.
Какви са подигравките и на какви снимки? Можеш ли да дадеш пример?

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Който си слага снимки и то с позволението на мама, ще си чете и подигравките.

# 4
  • Мнения: 36 196
Защо да ги чете, като може да ги изтрие?

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо да ги чете, като може да ги изтрие?
Всичко ли да трие? Без да чете?
А защо изобщо слага снимки?

# 6
  • Мнения: 36 196
Всеки си слага някакви снимки във Фб профила - те не са предназначени за широката общественост, а са за членовете на семейството и приятелите. Има си настройки - обикновено повечето хора и да искат, не могат да ги видят.

# 7
  • Мнения: 7 325
Фейсбук има настройки. Използва ги и приключва с тормоза. Не мога да разбера защо деца излагат на показ живота си.

# 8
  • Мнения: 21 436
Защо да ги трие, като може да не допуска появата им?
На колко е детето?

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, тези снимки явно не са за семейството, а за широката общественост, щом са коментирани. Та, който е решил да си ги сложи, да се спасява. Ако е достатъчно малък, за да не разбира какво прави и какви ще са последствията, родителите да си погледнат детето какво прави, а не да ходят да се разправят с други родители, че и с класната.

# 10
  • Мнения: 36 196
Може пък хората да не са ползвали често Фб и да не знаят как да си защитят профилите.

# 11
  • Мнения: 21 436
И по тази причина трябва да отидат да говорят с други родители и класната? А ако профилът е на дете под минимално допустимата възраст?

# 12
  • Мнения: 36 196
Това с говоренето зависи и от коментарите - ако е нещо много вулгарно или заплаха, значи е проблем, за който родителите трябва да бъдат осведомени.

# 13
  • Мнения: 2
Детето е на 12 години. Приятелката ми няма регистрация във фейсбук, но ми разказа, че всички снимки вече са изтрити. Въпреки това подигравките в училище не спират.

# 14
  • Мнения: 9 583
Детето е на 12 години. Приятелката ми няма регистрация във фейсбук, но ми разказа, че всички снимки вече са изтрити. Въпреки това подигравките в училище не спират.
Няма да гласувам, защото ми се струва напълно излишно, но за протокола отговорът е не, не са били тормозени. Бих попитала авторката кога и как родителите са разбрали за профила на детето, какви са снимките, които предизвикват такъв засилен интерес от страна на останалите, защо (ако са нормални за дете на 12 снимки) ще му се подиграват, контролират ли родителите дейността на детето в онлайн пространството...... и още куп други. Честно казано обаче, мисля че в разказаната история най-важните детайли са спестени и ние просто си чешем клавиатурите.
Лиляна е права и за мечките, и за гората...

# 15
  • Мнения: 46 436
Ако не са снимките ще си измислят друго.
Едно време също имаше тормозени деца, пък нито нет имаше, нито ФБ.
Родителите трябва да говорят с детето и да му обяснят как да подминава коментарите. Когато нямат отклик спират по-бързо. Ако нещата продължат и са груби и става дума за деца от класа/училището, тогава вече става дума за училищен тормоз. Класен, директор, психолог и родителите на другите деца.

По темата - беше тормозена от съученичка, която я снимала с телефона си и я наричала с обидни думи в училище. Класната си свърши работата.

П.П. На 12 или 13 г., няма никакво значение конкретно за проблема на темата.

# 16
  • Мнения: 3 097
Бих изтрила акаунта веднага. И без това деца до 13 години не може да имат фейсбук.

# 17
  • Мнения: 11 253
Дъщеря ми е на 12. Няма дете от класа и, което да няма ФБ и там да няма поне няколко снимки. Да не говорим за снимките в инстаграм, клиповете и блоговете, които въртят. Мисля, че част от коментиращите имат доста остарели разбирания.

Ако гаднярите са няколко /2-4/ се блокират и съответно детето се подготвя у дома как да дава отпор в училище. Ако нещата са неприемливи и в училище няма какво да чакат, а да сменят класа.

Ужасно неприятно е. Само който не е бил в подобна ситуация може да го дава толкова наперено ...

# 18
  • Мнения: 46 436
А какво бихте отговорили, ако се беше случило след няколко месеца, т.е. като е вече на 13?

# 19
  • Мнения: 36 196
След като снимкитге са изтрити, вече не става дума за кибер тормоз, а за реален такъв. Тази година имаше много случаи на насилие в училищата (включително и случай, при който ученици бяха пребили учителя си). Тези неща трябва да се спират отрано, за да не се стигне до новините.
Отговорността е на училището (учители, психолози, директор, охрана и така нататък). Според мен, майката трябва да потърси помощ от тези хора и естествено да извести родителите на хулиганите (те едва ли знаят какво се случва зад гърба им). Вярно е, че децата не могат да бъдат наказвани като възрастни, но мерки трябва да се вземат, ако става дума за нещо повече от обикновен конфликт. Има си предвидени начини за това, в по-лошите случаи има и детска педагогическа стая, и изправителни домове. Всички знаем, че ако не се реагира никак, последствията са лоши.
Училището не е гора, а контролирана среда.

# 20
  • Мнения: 15 223
Аз лично, ако детето ми се чувства зле от всичко това бих решила проблема кардинално - махам ФБ и край. Честно казано се учудвам, че жена, която няма ФБ е разрешила на детето си на 12 години да има. Но това си е тяхно решение разбира се. Въпросът е защо детето продължава да има ФБ, при условие, че този ФБ не му доставя удоволствие, а го тормози.
Децата имат достъп до снимките му, значи ТОЙ им е разрешил да ги коментират както си решат.
Решенията са две - или пипа настройките и забранява достъпа до снимките, т.е. могат да се гледат, но не и да се коментират, или трие ФБ профила му за известно време, докато поотрасне малко. Аз лично бих направила второто

# 21
  • Варна
  • Мнения: 36 471
Тя белята е станала вече. Авторката написа, че снимките са изтрити, но подигравките в училище продължават. Конят е отишъл в реката, дето има една дума и оттук нататък проблемът ще се реши трудно.

И аз се чудя с кой акъл позволяват на децата си толкова малки да имат фейсбук. И преди някой да ме обвини, че говоря наизуст, без да имам дете на тези години, да кажа, че имам няколко близки приятелки с дъщери на 11-12 години. Никоя от тях няма ФБ и това, че повечето деца в класа имали изобщо не е мотив, който да трогне родителите и да позволят, ако вътрешно не са съгласни с това.

# 22
  • Мнения: 15 223
Аз имам син на 11 години. И въпреки, че аз имам ФБ от доста години, но ММ няма и не иска и да чува. Доста голяма част от съучениците на сина ми имат ФБ, но това мен изобщо не ме интересува. Аз не разрешавам и не ме интересува кой има и кой не. Не знам на каква възраст бих му разрешила да има, но за момента изобщо не давам и дума да стане. Той ме е питал 1 - 2 пъти и спря, защото разбра, че за момента няма да стане

# 23
  • Мнения: 2 156
Вид тормоз е. За мен няма значение дали е написано онлайн, или го замерят с бележки, пълни с обиди, както беше по старата мода. Но аз бих деактивирала такъв профил и бих показала как може да направи нов, как се ползват настройките за поверителност. Бих обяснила на дълго  и нашироко, че в нета се ползва ник, инфромация се споделя избирателно, внимава се къде какви снимки и видеа се качват и т.н., и т.н. Доста често да децата просто се купува устройство - компютър, телефон, таблет, без да се обяснява как се ползва, какво може да стане ако те хейтват, или пък ти хакнат профила, или че можеш да заразиш устройството и то да се скапе за нула време. А смартфони се купуват още в началното училище.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Мисля, че част от коментиращите имат доста остарели разбирания.
...
Кои са тези коментиращи, за които говориш и какво от мненията им те кара да твърдиш, че са с остарели разбирания?

# 25
  • Мнения: 46 436
На мен ми е смешно, че се търси проблемът във ФБ (не съм фен, самата аз нямам). Едно време като сте били ученици и нямаше ФБ да не би да нямаше тормоз?
Конкретния вид няма значение, в грешна посока търсите причината.

# 26
  • Мнения: 3 841
А защо отговорността да е на училището?  Отговорността първо е на родителите- и на тормозените и на тормозещите и след това на институциите...

# 27
  • Мнения: 46 436
Доколкото разбрах става дума за деца от училището и тормозът е и там.
Отговорността е на всички. Както казваше първата учителка на дъщеря ми, веригата е дете-родител-учител, ако някой от тях откаже да работи по проблема, решението е почти невъзможно.

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
След като родителят позволява, учителят какво може да направи? Щото нали, да не излезе, че е с остарели разбирания, родителят пищи, чак когато стане напечено.

# 29
  • Мнения: 46 436
Говорим за тормоза по принцип. Конкретния начин няма никакво значение. Ако детето няма ФБ, тормозът е на живо, не е като да не сме го виждали.

# 30
  • Мнения: 36 196
Отговорността е споделена. Ако работещите в училище станат свидетели на тормоз, са длъжни да се намесят. Като написах "тормоз в училище" в Гугъл, един от първите отговори, които се появиха, е иструктаж от МОН, в който пише, че учителите и класните ръководители са длъжни да се намесят - значи носят отговорност.
Скрит текст:
Но, ако трябва да съм честна, този инструктаж изглежда доста безполезен - какво значи, например:
 "Прекратяване на ситуацията и успокояване/интервенция към всички участници." - 1.Как се прекратява ситуацията и 2.Каква трябва да е интервенцията?!

# 31
  • Мнения: 3 841
Учителят може да съдейства за разрешаване на конкретния проблем, но не и да носи отговорност в случая. Това,  че детето има фейсбук,  нямс общо с учителите. А това,  че съученици тормозят детето вербално,  е въпрос на лошо възпитание...
Ако се случва в класната стая ще се нсмесят,  рсзбира се!  Но това няма да спре вербалния тормоз и нвма да реши проблема- това имах предвид.

# 32
  • Мнения: 36 196
Учителят, не по-скоро класният ръководител, може да проведе беседа с класа на тема "Тормоз" и да им обясни защо тормозът е лошо нещо (имаше такава точка в онзи инструктаж, който прегледах преди малко). Но дори и да не го направи, при всички случаи е длъжен да не извръща поглед и да предупреди хулиганите, че това, което правят е лошо и трябва да престанат (или ще свършат в изправителен дом, след това в затвор и т.н. Wink ), а от друга страна - да каже на родителите им по време на следващата родителска среща - тези срещи не са само за обсъждане на оценки и за събиране на пари.

# 33
  • Мнения: 46 436
Това,  че детето има фейсбук,  нямс общо с учителите. 
Аз пък силно се съмнявам, че тормозът е само във ФБ. Такива неща тръгват първо от училище.

# 34
  • Мнения: 25 447
И обратното да е – от виртуала да се прехвърли в реалността – учителите пак трябва да бъдат уведомени и да вземат адекватни мерки, ако не искат да мигат учудено (и невинно), когато учениците започнат да размахват ножове в час. И да се убиват ефективно.

# 35
  • Мнения: 11 253
...Мисля, че част от коментиращите имат доста остарели разбирания.
...
Кои са тези коментиращи, за които говориш и какво от мненията им те кара да твърдиш, че са с остарели разбирания?

Всички, които смятат, че на 12 години е супер неестествено дете да има ФБ.
Ако обидните коментари бяха написани под снимката му в бележника къде е разликата?
Все пак не се каза какви са снимките, а има значение.

Проблемът не е ФБ. Майката го е изтрила защото трябва да накаже собственото си дете, защото му се подиграват  Shocked

# 36
  • Мнения: 7 325
Защо да е наказание. Майката го е премахнала за да защити детето си. Аз лично смятам, че интернет пространството трябва да бъде много контролирано когато става въпрос за деца. Днес имах неприятна ситуация с малкото си дете и дълъг стресиращ разговор на тази тема с брат и.
Той няма фейсбук и нищо не му е станало. Пълнолетен е.

# 37
  • Мнения: 911
Проблемът е точно във Фейсбук.
Майката не е трябвало да разрешава наличието на такъв профил, а не да го изтрива. Все пак - възрастовото ограничение е + 14. Имам 14-годишна дъщеря. Направи си профил на 14 г. и 1 ден, защото не разрешавах по-рано - все пак създателите на Фейсбук са сложили възрастови ограчения, предполагам, защото отчитат незрелостта на потребителите и съответно тяхната неспособност да понесат последствията от виртуалната "разголеност". Не разбирам родителите, които насърчават неспазването на забрани и после се оплакват от последствията.

# 38
  • Мнения: 25 447
Той няма фейсбук и нищо не му е станало. Пълнолетен е.

Да, ама не живеете в България. Тук всеки прошляк си има фейсбук. За лудите да не говорим – там се водят на учет.
Колкото си по-неграмотен, особено компютърно, толкова ти е по-жизненоважно да вилнееш във Фейсбук.

# 39
  • Мнения: 11 253
А кое точно ви плаши във ФБ?
Социална мрежа като всяка друга. Дали обаче детето ще сложи неприлични снимки зависи от детето. Поведението му там също зависи изцяло от детето, а не от интернет средата.
Даже контрола на порнографията е доста добър във ФБ.

В крайна сметка живеем във времето на Интернет, социалните мрежи и т.н. нали сега е времето да научите детето си И НА ТОВА поведение т.е. поведение и във виртуалния свят.

# 40
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Проблемът изобщо не е във Фейсбук, проблемът е в тормоза. Щеше да е Фейсбук, само ако коментиращите бяха 43-годишният Хасан от Египет и 55-годишният Джон от Шотландия. Само че тормозещите са съученици на детето, т.е Фейсбук е удобно извинение на противниците на мрежата.
Класната трябва задължително да се уведоми. Това е първата стъпка, не да се търсят насилниците, не да се търсят родителите или пък създателя на Фейсбук. Всяко училище има приет механизъм за борба с тормоза и след като уведомят класната, тя трябва да следва стъпките от механизма.

Между другото, както си седя, мога да ви кажа поне пет различни начина за това как се тормози дете, притежаващо нокия с фенерче. Смартфонът и Фейсбук не увеличават тормоза, само го правят по-лесен и по-публичен.
А най-голямата грешка, която може да направи един родител, е сляпо да забранява на детето смартфоните, социалните мрежи и т.н. Ключът е в комуникацията, доверието и задължителното обучение какво е допустимо и какво не. И това обучение трябва да започне от детската градина, нищо че шестгодишните нямат право на профили в социалните мрежи.

# 41
  • Мнения: 7 325
И тук е сборище на какви ли не, просто не прояви толкова интерес че да е настоятелен. Ползва туитер до колкото знам, инстаграм ( без да слага негови снимки ) и чат мрежите.
Мен лично не ме е страх от ФБ, но мисля, че ограничението което са сложили трябва да се спазва и да се говори много с децата. Това, което ме притеснява във ФБ е, че децата и пуберите имат хиляди *приятели*, снимките им са достъпни за всички и могат да се свалят лесно, дават много информация за себе си ... все неща дето като родител ми пораждат какви ли не страшни картини.

# 42
  • Мнения: 11 253
Но туитър и инстаграм дават абсолютно същите рискове като ФБ. Въпрос на предпочитана социална мрежа в различните общностни.

cloudy15, много дибър пост  Peace Peace

Ползвам ФБ за бизнеса си. Хора различни - опитвали сасе да ни нападат, но механизмите за блокиране и защита са много добри.

# 43
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Мисля, че част от коментиращите имат доста остарели разбирания.
...
Кои са тези коментиращи, за които говориш и какво от мненията им те кара да твърдиш, че са с остарели разбирания?

Всички, които смятат, че на 12 години е супер неестествено дете да има ФБ.
Ако обидните коментари бяха написани под снимката му в бележника къде е разликата?
Все пак не се каза какви са снимките, а има значение.

Проблемът не е ФБ. Майката го е изтрила защото трябва да накаже собственото си дете, защото му се подиграват  Shocked
Проблемът не е мрежата, а неопитността на детето и либералните му родители, които смятат, че щом другите имат, значи и тяхното трябва да има.

# 44
  • Мнения: 7 325
Но туитър и инстаграм дават абсолютно същите рискове като ФБ.
Нямам профили в тези мрежи и не ги познавам. Синът ми ги откри на 15. Общуването ми с него обаче почти не е включвало забрани и кой знае какви ограничения. Имах късмет да не ми се налага да го следя и проверявам.
Иначе съм съгласна, че ФБ има добри механизми за защита, аз самата ги използвам, но детските профили които съм разглеждала са били  Shocked

# 45
  • Мнения: 911
Дали обаче детето ще сложи неприлични снимки зависи от детето. Поведението му там също зависи изцяло от детето, а не от интернет средата.

Toчно това имам предвид - когато детето е незряло за съответния риск, то се ограничава достъпа до излагане на същият.

А най-голямата грешка, която може да направи един родител, е сляпо да забранява на детето смартфоните, социалните мрежи и т.н. Ключът е в комуникацията, доверието и задължителното обучение какво е допустимо и какво не. И това обучение трябва да започне от детската градина, нищо че шестгодишните нямат право на профили в социалните мрежи.
Не става въпрос за сляпо ограничаване на достъп, а за елементарно съобразяване на правила и/или психическа зрялост за понасяне на последствия.

# 46
  • Мнения: 375
Не става въпрос за сляпо ограничаване на достъп, а за елементарно съобразяване на правила и/или психическа зрялост за понасяне на последствия.
Съгласна съм с това мнение и ще се опитам да се обоснова с два примера. Дете на позната (6годишно) вече горд притежател на профил във fb - поства снимки на майка си, баща си, лични, направени с телефона, на телевизора вкъщи, на стаята, и колкото и смешно да звучи преди да изтрия от листта си с приятели) си ме тормозеше със съобщения - емотикони по всяко едно време на денонощието, защото все още не може да чете и пише. Тъй като не се случваше само на мен, а и на други дами от компанията казахме на майката, че това не е правилно и че получаваме усмивчици, целувчици по месенджъра - ами реакцията беше, че не разбираме, че сме точно с остарели виждания... Тук кой е виновен - детската градина, училището, родителите? Може би това е едно от малкото неща, за които която и да е институция не носи отговорност, а именно ние родителите. Нормално е като започне от едно място тормозът да се прехвърли и на друго (от фб в училище). След като се позволява на дете да си направи профил, трябва да сме сигурни, че може да го управлява и да носи отговорност от това (дори и нелицеприятните неща).
Мога да дам и друг пример на близка роднина като и казах, че дъщеря и има странни снимки в профила, на другият ден детето ме изтри от листата, родата сърдита. След месец се оказа, че се е запознала с младеж доста по-голям от нея (привлечен от секси снимките на профила), по - късно я писаха по вестниците като поредния случай.... Кой е виновен и тук? Не мисля, че е училището.
Просто ние като родители винаги си мислим, че на нас не може да се случи, защото видиш ли детето ни е отговорно. За съжаление често грешим и търсим оправдание в други, за да утешим съвестта си!

# 47
  • Мнения: X
По въпроса за кибер подигравките - защо да си трие профила, след като може да зададе в настройки снимките да се виждат само от приятели и съответно да се разприятели с подиграващите се...След като се гаврят с него какво изобщо му правят във френд листата? Или още по-сигурно - блокира ги и готово. Че аз чувам от приятелски деца, че някое другарче малко да им накриви шапката и без това го блокират. Пък после като се сдобрят, разблокира и отново са първи дружки.


За тормоза в училище обаче е добре учителите и директорът да знаят и да се вземат мерки.
Хич не им завиждам на учителите, честно. Оня ден станах неволен свидетел на коментари относно някаква учителка по забравих вече какъв предмет. Малката кифла се дразнела на учителката, защото видите ли, не й допадал дебелия й задник...
Опитах се да се сетя дали навремето и ние не сме плещили подобни неща за учителите, ама пусто услужлива памет и приспана съвест - не можах да си спомня.

# 48
  • Мнения: 8 452
Моя син /14 год./ си смени профилната снимка това лято и бях свидетелка как се изписаха няколко гадни коментари под нея от едно момиче и едно момче. Бях много притеснена /защото е доста чувствителен/, но дори и да му е било гадно не го показа по никакъв начин /с което тайничко се гордея с него/. Нито си махна снимката, нито се впусна в някакви обяснения и както казват хората " Всяко чудо за три дни".

# 49
  • Мнения: 15 223
Моя син /14 год./ си смени профилната снимка това лято и бях свидетелка как се изписаха няколко гадни коментари под нея от едно момиче и едно момче. Бях много притеснена /защото е доста чувствителен/, но дори и да му е било гадно не го показа по никакъв начин /с което тайничко се гордея с него/. Нито си махна снимката, нито се впусна в някакви обяснения и както казват хората " Всяко чудо за три дни".


Повечето дразнители се закачат, защото искат да провокират в отсрещния човек някаква реакция. Когато не я получат бързо им минава интереса и насочват агресията си към някой друг. Много правилно е постъпил сина ти в тази ситуация Hands Plus1

# 50
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Фейсбуук яде деца! А Инстаграм и всичко останало- не.
Със забрани нищо не се постига, още повече с триене на профили.
Децата ако не са научени поне до 10 г. какво е редно и каво не- ми трийте и забранявайте до като станат на 14 или се оженят.

# 51
  • Мнения: 19 272
Възрастта за регистрация във фейса не беше ли 12г, а не 14г?

# 52
  • Мнения: 14
Ето тук може да се потърси помощ:
https://www.safenet.bg/bg/risks/184-online-tormoz

# 53
  • Мнения: 2
Използването на социални мрежи и присъствието в онлайн пространството е неизбежно, просто така се развива света.
Когато аз бях малка имах профил в дечица.ком, и там се намери кой да ме тормози.
Каквото и да е пуснало детето в социалните мрежи за себе си, никой няма право да го тормози.
Да ги блокира във фейсбук, да ги репортне и т.н. По-добре е родителите да се чуят с родителоите на тормозещите - и пак, и пак, и пак, докато не се спре с тази дивотия. Да се уведомят и учители. Аз като бях малка ми купиха една книга за това как да се справм сама с тормоза, беше ми много полезна, казваше се "Момичета, не се предавайте". Предполагам още съществува или има други на нейно място.
Детето може да бъде записано на извънучилищни занимания, където да си смени социални кръг и да си намери други приятели. Изобщо да се направят стъпки по посока на това детето да има самочувствие.
Всичко това са примери от моя живот, сега съм на 25. Мисля, че е било полезно за мен. Хубавото е, че тормозът (поне в тази со форма) намалява с годините.

Общи условия

Активация на акаунт