Онлайн тормоз

  • 10 407
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 492
Ако не са снимките ще си измислят друго.
Едно време също имаше тормозени деца, пък нито нет имаше, нито ФБ.
Родителите трябва да говорят с детето и да му обяснят как да подминава коментарите. Когато нямат отклик спират по-бързо. Ако нещата продължат и са груби и става дума за деца от класа/училището, тогава вече става дума за училищен тормоз. Класен, директор, психолог и родителите на другите деца.

По темата - беше тормозена от съученичка, която я снимала с телефона си и я наричала с обидни думи в училище. Класната си свърши работата.

П.П. На 12 или 13 г., няма никакво значение конкретно за проблема на темата.

# 16
  • Мнения: 3 117
Бих изтрила акаунта веднага. И без това деца до 13 години не може да имат фейсбук.

# 17
  • Мнения: 11 312
Дъщеря ми е на 12. Няма дете от класа и, което да няма ФБ и там да няма поне няколко снимки. Да не говорим за снимките в инстаграм, клиповете и блоговете, които въртят. Мисля, че част от коментиращите имат доста остарели разбирания.

Ако гаднярите са няколко /2-4/ се блокират и съответно детето се подготвя у дома как да дава отпор в училище. Ако нещата са неприемливи и в училище няма какво да чакат, а да сменят класа.

Ужасно неприятно е. Само който не е бил в подобна ситуация може да го дава толкова наперено ...

# 18
  • Мнения: 46 492
А какво бихте отговорили, ако се беше случило след няколко месеца, т.е. като е вече на 13?

# 19
  • Мнения: 36 428
След като снимкитге са изтрити, вече не става дума за кибер тормоз, а за реален такъв. Тази година имаше много случаи на насилие в училищата (включително и случай, при който ученици бяха пребили учителя си). Тези неща трябва да се спират отрано, за да не се стигне до новините.
Отговорността е на училището (учители, психолози, директор, охрана и така нататък). Според мен, майката трябва да потърси помощ от тези хора и естествено да извести родителите на хулиганите (те едва ли знаят какво се случва зад гърба им). Вярно е, че децата не могат да бъдат наказвани като възрастни, но мерки трябва да се вземат, ако става дума за нещо повече от обикновен конфликт. Има си предвидени начини за това, в по-лошите случаи има и детска педагогическа стая, и изправителни домове. Всички знаем, че ако не се реагира никак, последствията са лоши.
Училището не е гора, а контролирана среда.

# 20
  • Мнения: 15 459
Аз лично, ако детето ми се чувства зле от всичко това бих решила проблема кардинално - махам ФБ и край. Честно казано се учудвам, че жена, която няма ФБ е разрешила на детето си на 12 години да има. Но това си е тяхно решение разбира се. Въпросът е защо детето продължава да има ФБ, при условие, че този ФБ не му доставя удоволствие, а го тормози.
Децата имат достъп до снимките му, значи ТОЙ им е разрешил да ги коментират както си решат.
Решенията са две - или пипа настройките и забранява достъпа до снимките, т.е. могат да се гледат, но не и да се коментират, или трие ФБ профила му за известно време, докато поотрасне малко. Аз лично бих направила второто

# 21
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Тя белята е станала вече. Авторката написа, че снимките са изтрити, но подигравките в училище продължават. Конят е отишъл в реката, дето има една дума и оттук нататък проблемът ще се реши трудно.

И аз се чудя с кой акъл позволяват на децата си толкова малки да имат фейсбук. И преди някой да ме обвини, че говоря наизуст, без да имам дете на тези години, да кажа, че имам няколко близки приятелки с дъщери на 11-12 години. Никоя от тях няма ФБ и това, че повечето деца в класа имали изобщо не е мотив, който да трогне родителите и да позволят, ако вътрешно не са съгласни с това.

# 22
  • Мнения: 15 459
Аз имам син на 11 години. И въпреки, че аз имам ФБ от доста години, но ММ няма и не иска и да чува. Доста голяма част от съучениците на сина ми имат ФБ, но това мен изобщо не ме интересува. Аз не разрешавам и не ме интересува кой има и кой не. Не знам на каква възраст бих му разрешила да има, но за момента изобщо не давам и дума да стане. Той ме е питал 1 - 2 пъти и спря, защото разбра, че за момента няма да стане

# 23
  • Мнения: 2 156
Вид тормоз е. За мен няма значение дали е написано онлайн, или го замерят с бележки, пълни с обиди, както беше по старата мода. Но аз бих деактивирала такъв профил и бих показала как може да направи нов, как се ползват настройките за поверителност. Бих обяснила на дълго  и нашироко, че в нета се ползва ник, инфромация се споделя избирателно, внимава се къде какви снимки и видеа се качват и т.н., и т.н. Доста често да децата просто се купува устройство - компютър, телефон, таблет, без да се обяснява как се ползва, какво може да стане ако те хейтват, или пък ти хакнат профила, или че можеш да заразиш устройството и то да се скапе за нула време. А смартфони се купуват още в началното училище.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Мисля, че част от коментиращите имат доста остарели разбирания.
...
Кои са тези коментиращи, за които говориш и какво от мненията им те кара да твърдиш, че са с остарели разбирания?

# 25
  • Мнения: 46 492
На мен ми е смешно, че се търси проблемът във ФБ (не съм фен, самата аз нямам). Едно време като сте били ученици и нямаше ФБ да не би да нямаше тормоз?
Конкретния вид няма значение, в грешна посока търсите причината.

# 26
  • Мнения: 3 841
А защо отговорността да е на училището?  Отговорността първо е на родителите- и на тормозените и на тормозещите и след това на институциите...

# 27
  • Мнения: 46 492
Доколкото разбрах става дума за деца от училището и тормозът е и там.
Отговорността е на всички. Както казваше първата учителка на дъщеря ми, веригата е дете-родител-учител, ако някой от тях откаже да работи по проблема, решението е почти невъзможно.

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
След като родителят позволява, учителят какво може да направи? Щото нали, да не излезе, че е с остарели разбирания, родителят пищи, чак когато стане напечено.

# 29
  • Мнения: 46 492
Говорим за тормоза по принцип. Конкретния начин няма никакво значение. Ако детето няма ФБ, тормозът е на живо, не е като да не сме го виждали.

Общи условия

Активация на акаунт